Online video: Návod k použití podle Rudy Rokoše z agentury Spoko

Točit videa a být youtuberem dnes už může každý – alespoň to přednesl na úvod problematiky videí na internetu Rudolf Rokoš z agentury Spoko. Jenže kdy to funguje? Rokoš stojí třeba za pořady Vyrobeno v Česku, Strážci výčepu nebo Gebrian & Domy. Na konferenci Czech Internet Forum mluvil o tom, nad čím by se měli nejdřív klienti zamyslet nebo o výsledcích svých kampaní.

„Jasný cíl video kampaní klientům často chybí. Chtějí je proto, že o tom všichni mluví a píšou. Opravdu důležité je ale ještě předtím vytyčit si cíle,“ vysvětluje Rokoš. Klienti se navíc podle něj kvůli své neznalosti často nechávají unést a nevědí, co mohou očekávat. A to i po finanční stránce.

Doporučuje proto využít selský rozum. Každý z nás se někdy na videa na internetu koukal, takže ví, co ho baví a co ne. Je potřebné zamyslet se nad videem jako divák – proč by se na to měl dívat a co mu to přinese?

Rudolf Rokoš Spoko CIF2016

Náklady na jedno zhlédnutí – 10 haléřů

I kvůli těmto otázkám při tvorbě online reklam nedoporučuje jednoduše překlopit videa z televize na internet, který prostě funguje jinak. Jako příklad uvádí svou práci pro Indulonu, kdy byl 30vteřinový TV spot přestříhán na interaktivní verze o délce 5, 10 a 15 vteřin.

Celkové View-Through Rate (podíl přehrání celé reklamy při možnosti přeskočit ji na celkovém počtu zobrazení) se v tomhle případě vyšplhalo na 84 procent a Cost Per View bylo na úrovni 0,1 Kč. Ano, slovy deset haléřů.

Cena tvorby jednoho videa přitom může být jakákoliv. „Může být pět milionů, pětset tisíc, pět tisíc i zdarma. Záleží, jaké má klient požadavky,“ říká Rokoš. Proto by se měl klient ještě před oslovením agentury zamyslet, jestli třeba požaduje známé herce nebo neznámé tváře.

Nevíte? Vzdělávejte

Online videa na svou propagaci pak může využít opravdu každá firma. Rokoš jako příklad uvedl pořad Gebrian & Domy, který připravil pro Hypoteční banku. Ta si chtěla formát videí prostě vyzkoušet.

Výrobce piva Gambrinus zas chce Čechy naučit správně pít pivo a hostinské jej správně čepovat a více s nimi spolupracovat. Pod heslem „když pivo odchází z pivovaru, je dobré a pokazí se až při čepování v hospodě,“ stojí za pořadem Strážci výčepu.

Na podobném principu stojí taky pořad Univerzita kávy, který si objednal Le Patio International, dovozce kávy Illy. Firma zároveň pod stejným jménem jako seriál organizuje taky naučné kurzy, které jsou díky pořadu vyprodané.


Zajímavá data Rokoš prozradil také o pořadu Vyrobeno v Česku, kde firmy za přípravu jedné epizody platí 70 tisíc korun. Na kritiku, že je to vlastně skrytá a neoznačená reklama, reagoval, že všechna videa jsou připravena v souladu se zákony o product placementu.

A podělil se i o výsledky některých epizod. Třeba značce Herbadent po uvedení videa na Stream vzrostl počet objednávek třiceti násobně. A to bez toho, aby ve videu nebo při něm byl link na výrobce. Podobně je na tom společnost Jech, které za čtyři dni po publikování vzrostl počet unikátních návštěvníků webu o čtyři tisíce.

„Na webu máme běžně denně kolem 500 návštěv – jen za pátek [kdy seriál vychází – pozn. redakce] to bylo skoro 11 tisíc a tržby desetinásobné oproti běžnému prodeji. Na to, že tam nebyl přímý prolink na naše weby, tak to byl skvělý výsledek,“ citoval Rokoš ve své prezentaci Vladimíra Neradila, manažera prodeje firmy Kolimax.

Je online video jako způsob propagace i pro vás? To už musíte posoudit sami. Pokud to nedokážete, Rokoš doporučuje obrátit se na dobrou reklamní agenturu, která vám poradí. Hlavně však musíte sami vědět, co si od něj slibujete.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook zkouší hry, které nepotřebují přístup k profilu

Tradiční dialog, který musel po dobu posledních několika let odkliknout každý uživatel Facebooku toužící po přístupu do herních i jiných aplikací, se možná pro některé tituly stane minulostí. Facebook u několika nových her povolil spouštění i bez předchozího udělení práv pro přístup k osobním informacím ze strany uživatele.