Netradiční hackathon WhatTheHack spojoval. Punk a profi výstupy

Přátelský a punkový, přesto s profesionálními výsledky? Jde to i takhle, ukázali na svém hackathonu nazvaném WhatTheHack kluci z TechSquatu. Samozřejmě společně s účastníky, kterých se sešly tři desítky. Celkem vyprodukovali pět funkčních projektů.

Kluci z TechSquatu společně s manGoweb před pár dny uspořádali trochu netradiční hackathon pojmenovaný WhatTheHack. Šlo o nultý ročník, takže ještě nejeli tak úplně naostro, ale o to zajímavější byla jeho koncepce. Oproti jiným hackathonům tenhle měl trošku jiné zaměření: byl nesoutěžní, víc komunitní a přátelský. Měl řešit témata z běžného života a reálné problémy, organizátory přitom zajímala orientace na sociální problematiku.

Z mnoha nápadů jsme vybrousili pět témat, které jsme účastníkům předložili k hacknutí. K tématům jsme sehnali 7 mentorů, kteří spolu s organizačním týmem vytvořili základnu 18 expertů, připravených k použití všem účastníkům,” popisuje jejich postup Jiří Zlatohlávek, jeden z organizátorů.

Kapacitu 30 hackerů tým bez problému naplnil. Pětinu přihlášek ještě musel vyřadit kvůli nedostatečné motivaci.

Punk ustoupil profesionalitě

Punk trochu patří ke kultuře Techsquatu, ale volnost nemohla být bezbřehá. “V průběhu příprav jsme z naivně punkové představy hackathonu značně slevili, takže nakonec jsme měli třicítku ručně vybraných účastníků, jídlo na celý víkend a krásné kanceláře manGowebu,” doplňuje Jan Antonín Kolář.

Přátelskému nastavení přizpůsobili i pravidla: zatímco obvykle se na hackathonech pracuje 24 hodin a nikdy se zákonitě nestíhá, přidali organizátoři další 4 hodiny, aby se všechno aspoň stihlo dodělat, a nemakalo se v takovém stresu. Další důležitou změnou oproti tradičním akcím podobného typu byla otevřenost, například společný tým na slacku, kde kdokoliv mohl číst cokoliv.

“Zpětně vnímáme, že otevřená sociálně orientovaná témata jsou a zůstavají výzvou. Pro týmy nebylo snadné se v nich zorientovat a vyseknout vhodný kus pro svůj projekt. Některé témata proto zůstala nevyužita,” hodnotí nastavení akce Zlatohlávek.

Úroveň prezentovaných projektů byla ve finále překvapivě vysoká. Týmům se povedlo prezentovat řešení, která dobře cílí skutečný problém, a ačkoliv to ani nebylo cílem hackathonu, zdá se, že by některé týmy mohly pokračovat i dále.

A WhatTheHack? Možná bude pokračovat i ten. Jsme motivovaní přemýšlet o pokračování,” potvrzuje Zlatohlávek.


 

Nejzajímavější projekty WhatTheHacku

Lokálka
Za posledních rok a půl úřady jen v Praze publikovaly přes 30 000 uředních oznámení. V tom množství je však pro občany nemožné rozeznat, které informace jsou pro ně zajímavé Lokálka využívá API edesky.cz, hledá mezi nestrukturovanými informacemi z oznámení klíčová slova o prodeji či pronájmu nemovitostí, zaměřuje konkrétní budovy a umisťuje je včetně nabídky na mapu. Vzniká tak realitní server s městkými nabídkami, které by občanům obvykle unikly.

MámeDáme.cz
Téma darování nepotřebných věcí zůstává v Česku na úrovni jednotlivců (zaodvoz.cz aj.). To se snaží změnit MameDame.cz. Pomáhá firmám najít subjekt, který si od nich vezme celou várku vyřazeného vybavení (např. monitory) se zárukou, že skončí ve správných rukou – tedy u předem vybraných neziskovek.

GlutenTag
Nejíte lepek a nevíte, kam zajít na večeři? Poradí vám Facebookový bot, kterému z pohodlí Messengeru pošlete svou lokaci a on vám výměnou naservíruje 10 podniků z API Zomato, kde vám naservírují jídlo bez lepku.

Zlepši školu
Sběrem zpětné vazby žáků základních a středních škol usnadňuje Zlepši školu žákovskou angažovanost. Žáci mohou palcem nahoru nebo dolů jendoduše vyjádřit podporu stávajícím nápadům nebo přidávat vlastní. Testovací provoz na první škole ohlásil tým již na následující týden.

Nakopni školu
Nakopni školu znamená jednoduchost a účelnost příspěvků pro školy. Když škola potřebuje interaktivní tabuli, nový počítač nebo várku čerstvých učebnic, vypíše výzvu, na níž mohou rodiče i absolventi hmotnou podporou reagovat. Takový Kickstarter pro školy.

Total
0
Shares
Další články