Dusno a napnutá atmosféra. V tomto duchu se ve čtvrtek nesla akce Big Data, Big Business s Romanem Staňkem z GoodData v hlavní roli. V přeplněném Node5 se sešlo na 200 lidí a další stovky nadšených startupistů sledovali akci přes streamovaný videopřenos z pohodlí vlastního gauče.
Pořadatelé Universal Startup Centre ve spolupráci s Node5 připravili nabitý program. V úvodu vystoupil Milan Hrabovský z Miscrosoft, který představil 2 zajímavé případové studie. Věděli jste, že Rolls Royce používá big data k tomu, aby aeroliniím mohl připravit dashboard ke sledování výkonosti a servisu svých leteckých motorů v reálném čase? My také ne.
Big Data se však používají třeba i v zemědělství. V Japonsku na základě big dat připravili projekt, který zemědělcům ukazuje, kdy je nejvhodnější doba k inseminaci dobytka.
S jistotou tedy můžeme říci, že v dnešní době nenosí chytré náramky pouze každý vůl, ale už i každá kráva.
Po krávách a jejich wearable technology nastoupili Jiří Mžourek a Josef Pojsl z GoodData, kteří nainspirovali začínající startupisty projektovým řízením. Bez scrumů, sprintů to dnes prostě nejde. Pokud nechcete mít u začínajícího projektu hned v začátku backlog, měli byste si o projektovém řízení přečíst více.
In a good company with @gooddata @RomanStanek full house #BigData #bigbusiness pic.twitter.com/RGcnHqlCJX
— Petra Adamová (@PetraAdamova) October 6, 2016
80 právníků na 20 lidí
Hlavní hřebem, nebo přímo „hřebcem večera“, byl Roman Staněk. Jak sám řekl, nesnáší prezentace, ale když už měl jednu z předchozího jednání připravenou, tak ji návštěvníkům akce v Node5 také ukázal.
Přednáška byla velice inspirativní a zaměřená na management nově vznikajících firem, projektů a startupů. Z Romana jsou prostě cítit jeho vydřené zkušenosti a to, že přemýšlí hlavou.
Roman Staněk je CEO nejlépe zainvestovaného českého startupu. GoodData si obstarala 123 miliónů dolarů, po Series F. Roman Staněk se v České republice objevuje mimořádně, jeho poslední vystoupení bylo loni na jaře. Roman taky založil firmu Netbeans a Systinet, které obě úspěšně v minulosti prodal dohromady za více než 110 milionu dolarů.
Takže je jasné, že ví, o čem mluví. Posluchači si odnesli docela jednoduché, ale o to důležitější rady typu „najděte souhru mezi produktem a trhem“, „mějte misi“, „zaměřte se na zákazníka“, „ovládejte svůj čas“ nebo „komunikujte – směrem ke všem“.
Níže jsme vypsali několik pravidel a mouder, kterými byste se u rozjíždění vlastních projektů měli řídit:
"Firemni hodnota je nejhorsi chovani, ktere tolerujete svym managerum" – @RomanStanek
— Vojta Roček (@VojtaRocek) October 6, 2016
Když prodával @RomanStanek 20-ti člennou firmu NetBeans, tak na akvizi pracovalo 80 právníků ze SUN Microsystems
— Ivan Kutil (@codeas) October 7, 2016
"Měření produktivity programátorů snižuje produktivitu programátorů" říká @RomanStanek :) #goodData pic.twitter.com/EpgOSrxBzm
— Aleš Z (@Spi_ke) October 6, 2016
"První pravidlo prodávání – shut up and listen" @RomanStanek
— André Dravecký (@Andy_Dravecky) October 6, 2016
Business mluva v Americe je postavená na sportovním slangu. V Čechách nic takového nemáme … jen "malou domů" :-)
od @romanstanek— Jiří Procházka (@jprochazka8) October 6, 2016
Pravidla a moudra jsou skvělá věc a řídit se jimi určitě dává smysl.
Sami ale víte, jak to chodí. Dokud si v tom sami nevyšlapete vlastní trnitou cestu, nebudete mít na co být v budoucnu pyšní. Nebudete moct potom pořádat pro vaše příznivce podobná setkání a předávat zkušenosti.
Tak na to myslete a my držíme palce, ať se vaše cesta vydaří.
Diskuze k článku