mDevTalk: Jak se radí komunita mobilních vývojářů a 0,8 procenta žen v ní

mDevTalk 2017 logo

Nejvyšší patro průhledné budovy jak z thrilleru Skleněné peklo, naplněný prostor vývojáři natěšenými na nové poznatky a kusy kódu. Vyjímající se basketbalový koš nad hlavami 0,8 % zúčastněných vývojářek. Pobíhající a organizující Eliška Vokálová v puntíkatých ponožkách. Tak lze ve zkratce popsat atmosféru legendární pražské akce pro mobilní vývojáře mDevTalk.

mDevTalk je pravidelná akce, která se koná co dva měsíce. Na svědomí ji mají vývojářské firmy Ackee & Etnetera & Avast. Místa konání se střídají po prostorách zmíněných partnerů. Akce není určená pro hiring – nábory vývojářů, ale jedná se primárně o akce “nachytřovací”. Je to podobný koncept, jaký od roku 2007 rozvíjí v ČR Google vývojářská komunita GUG.cz, se kterou nyní mDevTalk úzce spolupracuje.

mdt_gug

Je to přesně ten typ akce, na kterou, když přijde někdo jiný než vývojář, rozumí maximálně úvodu a závěru. Na mDevTalku se 6x ročně schází komunita mobilních vývojářů, která si ukazuje zdrojáky, úspěšné projekty, dělí se o faily, sdílí know-how a nad pivem diskutuje o budoucnosti.

S těmi internety jsme navštívili 1. pořádanou akci roku 2017. Během zahájení Martin Půlpitel, CEO Ackee, přívítal přes 70 mobilních vývojářů a mimo jiné omluvil speakera Johna McClellanda – vývojáře a produkťáka celosvětově oblíbené mobilní aplikace Dubsmash. Muže, kterého potkala nejhorší nemoc na 7 písmen a nemohl nakonec dorazit.

Zdatně jej zastoupil David Vávra, Google Developer Expert a zakladatel mobilní aplikace Dlužníček. Se svým androidím talkem plným praktických tipů na téma: Firebase + Rx + MVP + Kotlin rozebral spousty běžných problémů, které androidí vývojáře trápí každý den. Podělil se i o praktické tipy.

David prozradil, že plánuje spustit novou verzi své aplikace Dlužníček s kompletně “překopaným” kódem. Chce ji také přejmenovat, aby se mohla stát populární i v zahraničí. Aplikace Dlužníček běží na Google serverech Firebase, veškeré data má v cloudu a je o ně vzorně postaráno. David zúčastněným porovnal varianty dalších serverů, nad kterými tým uvažoval, s tím, že vyhodnotil, že pro jejich účely byl Firebase nejlepší. Pochválil programovací jazyk a scripty od Kotlin, které jsou mnohem kratší a rychlejší než Java.

David Vávra - Dlužníček

Druhý talk byl pod taktovkou Adama Šimka, androiďáka, triatlonisty a milovníka piva ze Stravy. S účastníky podrobně rozebíral problémy skrolování v appkách, které bohužel není plynulé ani v Google Play Store.

Adam účastníkům povyprávěl pohádku o rychlém scrollování a představil výsledky Kulmanova testu. Účastníky si také otestoval. Číslo 16 je pro vývojáře zásadní. Znamená nejen 16ms, které jsou potřeba k načtení 1 framu v aplikaci, ale také zásadní otočení hlavy za procházející krásnou 16kou.

Adam Šimek - Strava.com

Nejzajímavější Adamovou hláškou večera bylo:

„Nejrychlejší kód je ten, který se nevolá“ :)

Na další mDevTalk se můžete těšit už 30. Března. Akce se uskuteční v prostorách Etnetery. Na programu budou technické talky. Dubsmash si pravděpodobně vybere svůj náhradní termín, takže bude o co stát.

Večer opět zakončí zábava u piva a něčeho dobrého! Tak si přijďte zasmažit, chutných kusů kódu není nikdy dost.

 

Total
0
Shares
Další články