Křišťálová Lupa 2015: Bodovala DVTV a Skypicker, podívejte se na výsledky

Jubilejní desátý ročník ankety Křišťálová Lupa 2015 vyhlásil výsledky. Nejvíc úspěchů si zapsala internetová televize „veřejné služby“ DVTV, která byla vyhlášena Projektem roku a získala i Cenu popularity. Osobností roku se stal její moderátor Martin Veselovský.

Skypicker, brněnský vyhledávač letenek, zvítězil v kategorii Globální projekty českých tvůrců a první místo získal i v nové kategorii Data driven projekt za „unikátní algoritmus vyhledávání levných letenek s globálním zásahem“.

Letos poprvé se v anketě objevili i youtubeři: první ročník festivalu Utubering se stal Marketingovou inspirací, a v kategorii One (wo)man show se objevili Martin Rota, Jirka Král i Teri Blitzen (3., 5. a 9. místo). V kategorii Obsahová inspirace zvítězil investigativní pořad Janka Rubeše Praha vs. prachy.

Za svůj blog Kafe a cigárko si odnesla prvenství v kategorii One (wo)man show herečka Marie Doležalová, která jen o desítky hlasů porazila Deníček moderního fotra.

V kategorii Zpravodajství se letos opět nekonalo žádné překvapení, podesáté zvítězil zpravodajský portál iDNES.cz. Své prvenství v kategorii Internetové obchodování již potřetí v řadě obhájila Heureka.cz, letošní E-commerce inspirací je Pilulka.cz. O své si řekly i filmy a seriály, v kategorii Nástroje a služby zvítězila ČSFD.cz a mezi Zájmovými weby zvítězila Edna.

kristalova_lupa_lucie_bresova_skypicker
Za Skypicker převzala křišťálovou lupu jeho finanční ředitelka Lucie Brešová. Foto: Petr Kováčik, Skrz.cz

Anticenu letos udělila odborná porota společnosti Chaps a jeho blokaci otevřených dat. „Ani po dvou letech slibů a čekání ministerstvo dopravy nezajistilo ukončení monopolu na data z jízdních řádů. A firma Chaps se jejich otevření brání, seč může,“ zdůvodnili udělení ceny organizátoři ankety. Druhé místo v anticeně získalo MF za prosazování blokace přístupu k internetovým stránkám a třetí příčku získal neexistující Registr smluv. Za zmínku stojí, že za deset let byla anticena sedmkrát udělena státní správě.

Hodnocení odborné poroty:

Anticena: Chaps a jeho blokace otevřených dat
Data driven projekt: Skypicker
E-commerce inspirace: Pilulka.cz
Globální projekty českých tvůrců: Skypicker
Marketingová inspirace: Utubering
Obsahová inspirace: Praha vs. prachy
Osobnost roku: Martin Veselovský
Projekt roku: DVTV
Veřejně prospěšná služba: Paměťnároda.cz

Hlasování veřejnosti:

Cena popularity: DVTV
Internetové obchodování: Heureka.cz
Nástroje a služby: ČSFD
One (wo)man show: Kafe a cigárko
Zájmové weby: Edna
Zpravodajství: iDNES.cz

Výsledky byly slavnostně vyhlášeny v pražském divadle Archa. Křišťálovou lupu pořádá server Lupa.cz, na němž si můžete také přečíst kompletní výsledky. Večerem opět s humorem provedli Ján Simkanič a Tomáš Hanák, kteří však oznámili, že v tomto složení moderují naposledy. Pokud jste z nějakého důvodu Křišťálovou lupu nestihli, můžete se podívat na záznam České televize.

Křišťálová Lupa se letos konala už podesáté, což přineslo důvod k bilancování. Podívejte se na infografiky:

kristalova-lupa-10-let-lupy-grafika-1 kristalova-lupa-10-let-lupy-grafika-osobnosti-1 kristalova-lupa-10-let-lupy-grafika-projekty-1

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nejzajímavější startupy druhého dne The Next Web

Pomocník pro každého hatera, televize z vaší RSS čtečky nebo odpověď na nekonečné problémy s plánováním schůzek. Z desítek startupů, které se pohybovaly na konferenci The Next Web, jsme sice nezvládli ani polovinu, přesto jsme ale potkali pár z různých důvodů zajímavých projektů - byť to nutně neznamená, že bychom vždy věřili v jejich úspěch.