Jak probíhal náš divoký Den otevřených coworkingů s happy endem

Den otevřených coworkingu

Minulý týden v pátek ráno jsme vás nabádali, abyste nechodili do práce, ale zašli si raději popracovat do nejbližšího coworkingového centra. Konal se totiž již druhý ročník akce Den otevřených coworkingů. Bylo krásné počasí, a tak jsme se rozhodli přijmout výzvu na vlastní kůži a Den otevřených coworkingů si vyzkoušet. Posadili jsme redaktora Jiřího na kolo a ten měl za úkol objet coworkingová centra v jeho nejbližším okolí. Dopadlo to docela divoce, ale naštěstí s happy endem.

Pořadatelem akce Den otevřených coworkingů byl portál Na volné noze, který slibuje, že vám “najde experta na vaši věc”. Akce se konala v různých českých městech. Jiří však bydlí a pracuje v Praze, a tak jsme ho vyslali pouze po pražských coworkingových centrech. V dojezdové vzdálenosti jeho silničního kola. Pořadatelé v tiskové zprávě slibovali, že “Návštěvníci mohou přijít kdykoli mezi 9. a 15. hodinou a vstupné je zdarma.” Ideální na páteční změnu celotýdenního stereotypu.

Jiří Procházka na kole

Jiří si na mapě českých coworkingových center, kterou najdete na www.coworkingy.cz nejdříve vybral R14 Hub. Podle fotek z Google Maps hezké, čisté, designové místo s výhledem na Vltavu. Na Google sice jen jedna recenze, ale za to 5 hvězdiček. Na místo dorazil po 9 hodině. Bylo potřeba se dozvonit přes dvě brány, ale podařilo se. Nemilé překvapení však čekalo na místě. Ukázalo se, že coworking je vlastně jen součást nějakých kanceláří jiných firem. Ti Jiřímu řekli, že tam majitel skoro nechodí, a že o žádném dni otevřených dveří nevědí. A že tam pracovat nemůže, protože je pro ně neznámá osoba.

Co na plat pomyslel si, tak pojedu do cowork dál. Sedl na kolo a podél Náplavky dorazil na Karlovo náměstí do CoWorking Prague – free2work. Tento cowork je umístěn ve 3. patře budovy ze 70 let a ze všech stran obklopen poliklinikou či dalšími zdravotnickými zařízeními. Až sem půjdu příště, nesmím si zapomenout vzít roušku. Vstup tentokrát překonal bez problémů. Na recepci byly dvě milé dámy, které mu bez problémů pohlídali kolo. Problém však nastal u dveří do coworkingu. Dveře byly zavřené. Nikde ani noha. Zvonek byl skrytý, ale i když přišel na způsob, jak ho rozchodit, dovnitř se nedostal.

Posmutněle tedy na recepci vyřídil několik telefonátů, a protože už byl skoro čas oběda, vydal se do nejbližšího CrossCafe. Tyto kavárny součástí dne otevřených dveří nebyly, ale bylo to nejrychlejší a nejbližší řešení. Jinak CrossCafe mají v ČR 25 kaváren v 9 českých městech, takže když vám vybouchne cowork, je to srovnatelná varianta i s obědem. Zásuvky na nabíječky jsou u stolečků i s lampičkami.

Po zkušenostech z dopoledního neúspěšného objíždění a posilněn obědem se Jiří vydal na další dobrodružství. Nejbližší coworkingový prostor byl Lemarket hlídárna. Pohlídat však nebylo koho a na růžovou barvu si Jiří taky moc nepotrpí. Rozhodl se tedy zkusit nějaký velký a reprezentativní coworkingový prostor, kde by snad mohli mít otevřeno a o Dni otevřených dveří vědět.

Business Link Visionary

Po cca. 20 minutách divoké jízdy po pražských silnicích dorazil do Holešovic do coworkingových prostor Business Link Visionary. Kolo zaparkoval v cyklostojanech hned na nádvoří administrativní budovy a vyjel do 5. patra. Zaradoval se. Otevřeno opravdu bylo. Na recepci jej přivítala moc milá slečna recepční a provedla jej celým třípatrovým prostorem včetně střechy. Úžasný výhled a 140 metrová běžecká tartanová dráha pro dva běžce bere dech. V Business Linku se kromě coworkingových prostor rozprostírajících se na ohromných 4 500 metrech čtverečních nacházejí také soukromé kanceláře, pevná pracovní místa, zasedačky a prostory na eventy. Budova byla  navržena uznávaným architektem Jakubem Ciglerem. Samotné prostory Business Linku pak designovali FBT studio & fruit Orchard Interior design. A je to vidět, má to štýl.

Business Link Visionary 2

Na páteční odpoledne tam bylo téměř prázdno. Na otázku proč tomu tak je, dostal Jiří odpověď: “Lidi mají homeoffice”. Ani tempo ostatních pracantů nebylo nijak zběsilé. Prostě páteční pohoda, kávička a sluníčko. Hlavně na terasách Na jednom z nich se právě slunila country managerka Petra Hubačová, a tak ji Jiří rovnou vyzpovídal.

Business Link Visionary - Petra Hubačová

Děkujeme, jsme rádi, že se vám u nás líbí J My sami nemáme. Myslím, že programů pro startupy je na trhu je dostatek a není nutné vymýšlet další. Co se podpory startupu týče, fungujeme spíše na bázi spolupráce právě s těmito programy. V současné době např. podporujeme akcelerátor BC1, který se zaměřuje na blockchain. Naší matkou je Skanska, tudíž se vždy snažíme dívat i na to, co své matce případnou spoluprací s těmito programy můžeme přinést.

Na kolik vyjde měsíční pronájem jednoho místa ve vašem coworkingu?

Coworkingové místo u nás vyjde na 6 500 Kč měsíčně. Místo v kanceláři pak 7 700 Kč. Ceny zahrnují základní služby jako je vybavení nábytek, úklid, služby IT, služby recepce, přístup 24/7, neomezená spotřeba kávy, čaje, limonády a různé benefity (slevy na produkty/služby), které pro naše klienty připravujeme se spřátelenými firmami.

Business Link Visionary 3

Jací lidé a z jakých profesí k vám chodí pracovat?

Říkáme, že jsme prostor pro profesionály. Bez ohledu na to, jestli jste freelancer, menší firma, nebo korporátní tým. Najdete u nás blogerku, jazykovou školu, lektora prezentačních schopností, organizátory konference, softwarovou firmu, automotiv, HR agenturu nebo část korporátního IT týmu. Je to opravdu různorodé i co se národností týče. Jsou u nás firmy, které potřebují umístit své týmy třeba na 2 týdny nebo na měsíc, aby dokončili projekt. Dopisovala se u nás i kniha. Prý je u nás krásný klid na práci J Poskytujeme zázemí i firmám, pro které se vlastní nové kanceláře připravují/rekonstruují a potřebují někde fungovat na pár dní/týdnů. Snažíme se z naší strany poskytnout maximální flexibilitu. Máme i dost prostoru na uspořádání akcí, takže jsme využívání i v tomto ohledu.

Všiml jsem si, že pořádáte vzdělávací aktivity pod hlavičkou innopendays.com – komu jsou určeny a jak často je plánujete dělat?

Jsou určeny široké veřejnosti. Kdokoliv by se chtěl naučit programovat chatbota, TJ Bota, nebo se dozvědět něco více o 3D tisku, blockchainu měl možnost přijít a využít některý z našich workshopů či přednášek. První várka workshopů nyní proběhla, další přichystáme asi po prázdninách.

Business Link Visionary 4

Jak hodnotíte Den otevřených coworkingů? Co vám to přineslo a co odneslo?

Jsme za tuto iniciativu rádi, protože nám to samozřejmě přináší propagaci, a lidem možnost vyzkoušet si vybrané prostory. Zažít atmosféru, strávit svůj pracovní den jinak. Přineslo nám to tenhle příjemný rozhovor, několik poptávek a setkání se zajímavými lidmi.

Total
6
Shares
Další články