Hackaton Smart Health přinesl mluvící rukavice pro neslyšící

Hackaton Smart Health přinesl mluvící rukavice pro neslyšící

Výhra 100 000 Kč, 51 programátorů z celého světa, 48 hodin nonstop, 40 mentorů z řad lékařů, IT specialistů a byznysmenů, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Tolik číselné shrnutí vůbec prvního hackatonu Smart Health ve střední Evropě. Celý víkend se bez přestávky vymýšlelo, jak „hacknout“ naše zdraví. Vítězem celé akce se stal tým SLANG, který navrhl speciální rukavici pro neslyšící, kteří používají znakový jazyk.

„Víkendové klání, které proběhlo na pozadí oslav sta let československého státu, nakonec s přehledem vyhráli tři studenti kybernetiky z pražského Českého vysokého učení technického, kteří nazvali projekt SLANG.“ Vítěze vyhlásil pořadatel akce Tomáš Studeník.

„Myslíme si, že lidé se sluchovou vadou jsou obecně opomíjenou skupinou potřebných a chtěli jsme jim pomoci,“ říká za celý tým o nápadu studentka Jekatěrina Jaroslavcová.

Speciální rukavice snímá senzory znakový jazyk v akci a přenáší jej do počítače. Ten naopak pomocí umělé inteligence načte a vysílá překlad znakování do mluveného slova do mikrofonu, který je na rukavici umístěn.

SLANG a děkan Aleksi Šedo

Umělá inteligence i herní prostředí

Poprvé v historii hackatonů CEEHACKS se na druhém místě umístily dva týmy. Breath Hackers vyvinuli hru, která za použití spirometru a brýlí s virtuální realitou snímá intenzitu dechu hráče. Ta je před očima vidět jako dračí dech, lékaři ji však dokážou přečíst jako data a ta využít při terapii pacienta s respiračními obtížemi. Jako druhý se dále umístil tým uLékaře.cz&Bluelink, který navíc vyhrál cenu partnera akce ŠKODA AUTO DigiLab.

Dračí dech_hra pro respiraci

Jarmila Plachá, manažerka společnosti byla z akce nadšená: „Hackathony jako je tento nám pomáhají hledat zajímavá řešení propojující svět chytré mobility a zdravotnictví. Díky novým technologiím a jejich propojení s vozidlem vzniká již nyní řada nových služeb kolem aut. A péče o zdraví jistě bude patřit mezi ty velmi vyhledávané.”

Aplikace týmu uLékaře.cz&Bluelink de facto nahrazuje zdravotní sestru v lékařské ordinaci. Lze skrze ni naskenovat kartu pojištěnce do telefonu nebo se nechat pomocí rozšířené reality navigovat až k vybranému specialistovi. Výsledný recept i nahraná konzultace s lékařem se v telefonu ukládá, stejně jako třeba parkovací karta.

Nápadů se dočkají i sociální služby

Zdravotnický hackaton je celkem čtvrtým, které CEEHACKS v předchozích 2 letech pořádal. „O víkendu 23. – 25. listopadu se bude konat Social Innovation Weekend, do něhož se z celého světa mohou hlásit nejen programátoři, ale také studenti a inovátoři, které zajímá život potřebných nebo neziskové organizace,” zve soutěžící, kteří se mohou v těchto dnech na akci hlásit, Tomáš Studeník. SIW2018.eu přinese účastníkům výzvy ve třech kategoriích, a to boj se zadlužeností, mezigenerační vztahy a vzdělávání neslyšících.

Hackathon se odehrál pod záštitou Ministerstva zdravotnictví České republiky, České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, Hospodářské komory ČR, hlavního města Prahy a kraje Vysočina. S podporou 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, ČVUT v Praze, LOONA, uLekare.cz, ŠKODA AUTO DigiLabu, ICZ, IBM Česká republika nebo TESLA Medical.

Výsledková listina Smart Health Hackaton 2018

1. místo, absolutní vítěz SHH2018

SLANG: Speciální rukavice, která pomocí senzorů rozpoznává znakový jazyk, snímá jej a přenáší do počítače. Ten naopak pomocí umělé inteligence načte a vysílá překlad znakování do mluveného slova do mikrofonu, který je na rukavici umístěn.

2. místo

Breath Hackers: Hra, která za použití spirometru a brýlí s virtuální realitou snímá intenzitu dechu hráče. Ta je před očima vidět jako dračí dech, lékaři ji však dokážou přečíst jako data a ta využít při terapii pacienta s respiračními obtížemi. Hráče appka povzbuzuje správně a zhluboka dýchat, monitoruje jejich dech a má velký terapeutický záběr.

uLékaře.cz&Bluelink: Mobilní aplikace nahrazující de facto sestru v lékařské ordinaci. Lze naskenovat kartu pojištěnce do telefonu, nechat se pomocí rozšířené reality navigovat až k vybranému specialistovi. Výsledný recept i nahraná konzultace s lékařem se v telefonu ukládá, stejně jako například parkovací karta.

3. místo

AutoHealth z Lisabonu: Tvůrci hovoří o revoluci za volantem. Dvacet procent dopravních nehod se stane ospalým řidičům. Systém AutoHealth snímá řidičův obličej, jeho pohyby očí, srdeční tep nebo dech pomocí senzoru na volantu. Do budoucna plánují dostat systém do mobilní aplikace.

Partnerské kategorie

Národní ústav duševního zdraví

HeartThrobs: Aplikace, která skrze fotografie a videonahrávky obličeje dokáže pomocí pohybů jazyka a třesu predikovat nechtěné vedlejší účinky medikace psychických onemocnění.

uLékaře.cz

MEDAI: Aplikace propojující databázi symptomů nemocí s lékaři. A to buď v mobilu nebo přímo v chytrých hodinkách, které mohou rovněž snímat data z lidského těla a přenášet je do appky.

Dr. Max

CyberHearts: Aplikace, která má za cíl změnit jídelní návyky a zvýšit disciplínu u diabetiků. Do aplikace mohou pacienti nafotit každý den své jídlo a ta jim řekne, jak velká by měla být porce nebo nakolik je jejich jídlo zdravé. Aplikace má také edukační funkci a informace například o receptech mohou být sdíleny s ostatními.

ŠKODA AUTO DigiLab

uLékaře.cz&Bluelink: Mobilní aplikace nahrazující de facto sestru v lékařské ordinaci. Lze naskenovat kartu pojištěnce do telefonu, nechat se pomocí rozšířené reality navigovat až k vybranému specialistovi. Výsledný recept i nahraná konzultace s lékařem se v telefonu ukládá, stejně jako například parkovací karta.

Total
15
Shares
Další články
Přečtěte si více

SXSW deň štvrtý: Foursquare, Darth Vader, ponožky a talking shoes

Festival South By SouthWest je velkolepou událostí pro každého alespoň trochu nasáklého čímkoliv digitálním. Každoročně přiláká i řadu lidí z Česka a ze Slovenska, takže si o tom všem můžeme nechat alespoň vyprávět, tweetovat a blogovat. Pro Tyinternety se letos téhle role zhostila Petra Jankovičová z Triad Advertising a vytrvale dokazuje, že na SXSW je každý den něčím nový a fascinující.
Přečtěte si více

Boj o vítězství Startup Show vyhrál BIG Launcher i CDN77

Z padesáti přihlášených do letošní Startup Show vzešlo pět finalistů, kteří o víkendu ukázali své slabé i silné stránky v závěrečné bitvě. Diváci i porota ve složení John Vaňhara, Rastislav Turek, David Formánek, Karel Obluk a Petr Ocásek se výjimečně shodli na vítězství BIG Launcheru, úplně zkrátka ale nepřišli ani jiní.
Přečtěte si více

IAC 2013: Kam se posunula reklama na (českém) internetu

Internet je stále mobilnější, reklamy cílenější a zákazníci informovanější. A samozřejmě nemůžeme zapomenout na Facebook: ten je stále důležitější. Zapojení sítí do vnímání značky je už taková samozřejmost, že nestačí jen být online nebo rychle reagovat, ale musíte se propojit i s offline světem, konstatovali řečníci Internet Advertising Conference.