Dva měsíce od rána do večera. Takový je Code Camp, náročný kurz pro programátory

Přes parné počasí je v klimatizovaném prostředí pražského inkubátoru xPort VŠE docela příjemné klima. Už týden tu probíhá letní kurz Code Camp, v němž tráví 27 programátorů 8 hodin denně školením a cvičením. Hned tak jim to neskončí, mají před sebou ještě 7 týdnů intenzivního učení. Během dvou měsíců se mají posunout o tři roky dopředu. To alespoň slibují organizátoři.

codecamp_2015_ (4)

„Je to neziskový, dobročinný projekt pro pomoc českému internetu,“ popisuje Code Camp Kateřina Hronová, která projekt vede. Inspiruje se u velkých zahraničních bootcampů, rozdíl je ale velký: v Code Campu mají programátoři účast zadarmo. Přitom takové školení, kdyby bylo komerční, by šlo do desítek tisíc, možná stovek.

Zorganizovat něco takového není zadarmo, proto se Code Camp musel spolehnout na sponzory. Pro první ročník se přihlásily tři skupiny s několika svými projekty: Miton CZ (Slevomat, Bonami, Skrz.cz, StartupJobsRohlik.cz, Glami a Biano), Online Holding (Hotel.cz a Previo) a E-commerce Holding.

I pro ně to ale může znamenat přínos, dostanou se totiž k talentům. „Vychovat kvalitního programátora trvá dlouho a na českém trhu jich je citelný nedostatek,“  vysvětluje Pavel Kotas z Online Holdingu. Ti nejlepší tak dostanou na konci Code Campu pracovní nabídku.

codecamp_2015_homepage

Hledání talentů aneb 27 statečných

Účastníci ale museli počítat se značnou časovou náročností: 2 měsíce, 5 dnů v týdnu, od rána do večera. Přesto se jich přihlásilo 130, po testech a pohovorech bylo vybráno 27 z nich. Programátoři museli být dostatečně motivovaní – to ostatně potvrzují i oba z účastníků, s nimiž jsme vedli rozhovory, které najdete níže. Kromě toho museli prokázat logické myšlení a být na slušné úrovni v programování, aby bylo s čím pracovat.

Ve výsledku jde hlavně o studenty a freelancery, ale i ty, kteří to dokázali sladit s pracovním rozvrhem. Nejmladším je kolem 18 let, těm starším i o dekádu či dvě víc. „Šlo nám o to vybrat lidi s potenciálem, takové, kteří už toho dost umějí, ale ještě by se mohli z programování za nepříznivých okolností ztratit. V tom jim chceme zabránit,“ říká Pavel Kotas.

Rozhovory o prvních dojmech účastníků Code Campu najdete níže pod článkem.

codecamp_2015_ (7)

Dva měsíce teorie i praxe

První měsíc se Code Camp zabývá spíše teorií, počínaje PHP, přes objektově orientované programování, databáze a SQL, Symfony2, CSS, Bootstrap, SASS/LESS až po Javascript a DOM a jQuery. V polovině srpna proběhne s celou skupinou víkendový hackathon.

Na začátku druhého měsíce se utvoří menší týmy, které budou pracovat na konkrétních projektech. Každý tým dostane svého mentora z partnerských firem. Přitom se průběžně přednášky zaměří na AJAX, JSON, XML, práce s API a agilní metodiky, použitelnost a bezpečnost a ke konci také na základy webové analytiky a online marketingu.

Pondělí, středa a pátek probíhá celodenní workshop s lektorem, takových dnů je celkem 24. Úterý a čtvrtek jsou vyhrazené pro cvičení, kde si účastníci vyzkouší věci, s nimiž se třeba zatím nepotkali, nebo proberou komplikovaná řešení z praxe. „Vyslechnou si třeba příběh webu Hotel.cz o tom, jak se zachraňuje smazaná databáze,“ nastínil Kotas.

Z takové intenzity je patrné, že intenzivní dvouměsíční kurz znamená časovou dotací podstatně víc, než třeba semestr na vysoké škole. Mezi lektory patří třeba Michal Špaček, Jiří Knesl, Jan Mittner, Honza Sládek nebo Ivana Suchá, tedy jména, která jsou převážně programátorskému cechu dobře známá.

codecamp_2015_ (5)

Výsledek? Certifikát, kontakty a nabídka práce

CodeCamp vyvrcholí 13. září. Na závěr obdrží absolventi certifikát a někteří i nabídku práce. Bude to přitom slušný zářez do CV a dostanou se i k cenným kontaktům z programátorské elity. Ale hlavně si odnesou kupu vědomostí.

„Byli bychom rádi, kdyby Code Camp po prvním ročníku získal prestiž, aby měl jméno,“ věří Pavel Kotas. Potenciál na to podle nás má.


 

Jak vidí Code Camp jeho účastníci?

Lukáš Holeczy (18) je jedním z nejmladších účastníků Code Campu – má za sebou třetí ročník gymnázia, programování se věnuje posledních 6 let jako samouk.

Co čekáš, že ti CodeCamp dá?
Raketové zlepšení dovedností.

Proč myslíš, že tě pořadatelé vybrali?
Asi proto, že jsem motivovaný. Když jsem si o Code Campu poprvé přečetl, tak jsem okamžitě věděl, že pokud se sem dostanu, tak zruším prázdniny a jdu do toho.

Jak na tebe zatím Code Camp působí, jak se ti líbí?
Zatím je to úplně super. Nejen prostředí, ale i lidé: kolegové studenti jsou hrozně fajn lidi, jsou nadaní a vědí, že musejí něco dělat, aby se dostali dál. Stejně tak jsou skvělí lektoři, kteří nám se vším chtějí pomoci, při cvičení chodí mezi námi, baví se s námi, ptají se, jestli nepotřebujeme s něčím pomoct, konzultují, poradí co zlepšit.

Jak ti vyhovuje šířka záběru, která je poměrně značná, je to náročné?
Máme za sebou teprve začátky, obecné úvody, takže ještě nevím, jak to bude později náročné. Počítám, že asi budu muset večer ještě sednout k počítači a pokračovat sám, abych to stíhal. Zatím ještě nemám navyklé klasické postupy při programování, které mají někteří ostatní účastníci, protože už mají zkušenost z práce v týmu a podobně.

Petr Ochvat (27) kvůli Code Campu odešel z práce a přestěhoval se na léto z Brna do Prahy. Bere to jako výzvu, a výzvy má rád.

Jaká byla tvoje motivace přihlásit se na Code Camp?

Doteď jsem dělal scrum mastera a programování jsem se začal věnovat na koleně, protože jsem o tom chtěl vědět víc a chtěl jsem i sám umět kódit. V době, kdy jsem se dozvěděl o téhle akci, už jsem se věnoval PHP a rozhodl jsem se sem přihlásit, protože je to skvělá výzva.

Jak sis na to udělal čas? Předpokládám, že chodíš do práce.

To už právě nechodím. Kvůli téhle akci jsem opustil práci, přijel jsem z Brna do Prahy, musel jsem si najít bydlení a tak. Právě proto, že očekávám, že mě to v programování hodně posune, a pak to bude úplně jiné v tom, co budu dělat. I když zatím nemám představu, co to bude. Ale dělat scrum mastera se můžu vždycky vrátit.

Jak na tebe CodeCamp zatím působí?

Jsou tady kluci, kteří v tom jsou hodně dobří, takže je to výzva a to mám rád. Hlavně se neztratit, nepolevovat, nechci to vzdát a zklamat sám sebe. Lektoři jsou dobří, pomáhají nám, radí, to je skvělé. První dva týdny se budeme věnovat převážně PHP, potom přijde Javascript a pak přijdou agilní metodiky, testování, bezpečnost, to je hodně dobře vymyšlený koncept, nejdřív začít s backendem, pak se přechází na frontend a pak soft skilly. Takže jsem přesvědčen, že to nebude ztráta času.

 

Total
0
Shares
Další články