Desítky programátorů a vývojářů hackly přes víkend Prahu

Tři noci strávilo přes 70 programátorů a vývojářů uplynulý víkend v coworkingovém prostoru Node5. Měli jediný cíl – hacknout pražská data. Ne ke svému prospěchu, ale pro zlepšení života v hlavním městě. Druhý červnový víkend se odehrál první Prague Hackathon.
Prague Hackathon. Zdroj: Adéla Mikschiková
Prague Hackathon. Zdroj: Adéla Mikschiková

Dvě noci strávilo přes 70 programátorů a vývojářů uplynulý víkend v coworkingovém prostoru Node5. Měli jediný cíl – hacknout pražská data. Ne ke svému prospěchu, ale pro zlepšení života v hlavním městě. Druhý červnový víkend se odehrál první Prague Hackathon.

Cvrkot zvonku, lidi mačkající se u dveří a vy obřími skoky dobíhající autubus. Rudý obličej a mocné nádechy a výdechy z lety netrénovaných a prokouřených plic jako odměna… SpoIu s nasranými spolucestujcími, co musí taky do práce a kvůli vám na zastávce stáli další minutu, než jste dofuněli dovnitř.

Začínáte den pravidelným ranním dobíháním autobusu? Kdo ne, žejo.

V Praze využije městskou dopravu 60 milionů lidí ročně, dost z nich běhá rádo, větší část ale ne. Kluci, a jedna slečna (jak jsem byl upozorněn! – pozn. autor:), z týmu NeverRun tak skrz magistrátní data naprogramovali real time mapu, která sleduje pohyb dopravních prostředů.

NeverRun
NeverRun: http://neverrun.github.io/

Vy tak víte, jestli se běžet vyplatí, stačí zvolit mírněji ostřejší tempo chůze, nebo že za minutu přijede další spoj, a proto není třeba být za běhajícího blbce…

Praha vs. ICT

To byl jeden z víc než desítky projektů pražského hackathonu, který pracoval s daty z magistrátu, některých pražských radnic nebo od policie a několika dalších organizací.

Fond Otakara Motejla, který byl hlavním organizátorem, stanovil pět okruhů, kterým se měly projekty věnovat – městská zeleň, parkování, městský majetek a nemovitosti, školy a mateřské školy a odpad.

Prague Hackathon. Zdroj: Adéla Mikschiková
Zdroj: Adéla Mikschiková

Cílem bylo na jejich základě vylepšit fungování hlavního města. Za víkend naprogramovat řešení a třeba ho časem uvést v opravdový život.

“Neskončí to víkendovým hackathonem, chceme těm projektům otevírat dveře k zákazníkům,” říká za organizátory Petr Biskup z IBM. Také dodává, že to rozhodně není v dohledné době poslední akce s otevřenými městskými daty.

Třináct týmů se tak vedle městské dopravy věnovalo třeba snazšímu a pohodlnějšímu hledání bydlení ve městě (wHeReToLiv.prg), digitalizaci vývěsních desek pražských radnic a magistrátu (Signalizator), ohlašování kriminality nebo nefunkčního pouličního osvětlení (ŠtěstíčkuNaproti), případně neobvyklým procházkám ve městě – to buď s příběhem pro výlety (Storyteller) nebo zkrátka jen pro obměnu trasy do práce, která nemusí vést kolem magistrály (WALKz).

Víc o každém z projektů si můžete přečíst na webu hackathonu.

Choďte do práce skrz zeleň s čistým vzduchem…

Právě WALKz byl u poroty jedním z nejúspěšnějších projektů. Člověk si v aplikaci navolí úroveň zeleně nebo míru znečištění, kterou je schopný akceptovat a program sám mu najde nejvhodnější trasu do cílového bodu.

“Hledáme nápad, který je nejvíc inovativní, nejvíc uchopitelný, aby z něj opravdu něco vzniklo,” vysvětluje uvažování poroty Petr Biskup.

WALKz tak sice získali dílčí úspěchy, u porotců ale nejvíc zabodoval projekt Naše školy.

Prague Hackathon. Tým Naše školy. Zdroj: Adéla Mikschiková
Tým Naše školy. Zdroj: Adéla Mikschiková

Jde o jednoduchou databázi mateřských, základních a středních škol, což sice zní banálně, ale žádná opravdu funkční v Česku zatím nefunguje. Jde hlavně o to, listovat seznamem škol podle vlastních preferencí – kroužků, vyučovaných jazyků nebo jen jednoduše pode kapacity a dostupnosti.

“Štvalo nás hlavně, že komerční databáze jsou v tomhle směru jen reklamní záležitost, a nikde nejsou tahle data pohromadě, jednoduše přístupná – hlavně ta o dostupnosti škol, především pak těch mateřských,” vysvětloval guru týmu Michal Zwinger.

Michal se na hackathonu octl se svým kolegy, tedy partou ostřílených lidí, kteří se teď věnují hlavně vývoji úspěšného projektu Včelka.

Potřebujeme záštitu, pak to dotáhneme

Michal programovali platformu, která je opensource a o kterou musí nějaká větší instituce projevit zájem. “Když už se toho někdo ujme, tak bychom to rádi dotáhli do podoby, že už to někdo používá,” dodává.

A vypadá to, že projekt dotáhnou.

S týmem chce dál spolupracovat Fond Otakara Motejla, organizátor akce a navíc Naše školy dostaly hned na místě nabídku od Nadace Vodafone na účast v jejich akcelerátoru.

Stejnou nabídku od Vodfonu mají také projekty sbírej.to a ŠtěstíčkuNaproti.

Sbirej.to bodovali i dál, spolu se Signalizatorem a NeverRun s nimi také chce spolupracovat Fond Otakara Motejla.

Prague Hackathon
Zdroj: Adéla Mikschiková

Od IBM pak dá šanci trojici City Activity, ŠtěstíčkuNaproti a Našim školám ucházet se o technickou i marketingovou pomoc za 120 tisíc dolarů.

A podobně Microsoft. Ten nabídl podporu a služby Azure za 60 tisíc dolarů projektům WALKz„ wHeReToLiv.prg a Storyteller.

Svoji trochu do mlýna přihodil i StartupYard, který dal úplně stejné trojici šanci ucházet se o místu v dalším runu jeho akcelerátoru.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Šťastné a veselé!

Virály ještě jednou před Vánoci. Se špetkou vánoční nálady od Sary X, s nejmasivnější kompilací nejlepších videí letošního roku od Zapatoua a taky s nejlepší neziskovou kampaní, co jsme viděli za hodně dlouhou dobu!