Design & Data Hackathon: Jak probíhalo navrhování inovací v dopravě a prostředí pro Moravskoslezský kraj

Vítězný tým Design & Data Hackathonu navrhnul, jak predikovat vývoj městských lesů v závislosti na meteorologických podmínkách a šíření kůrovce. Tyto i další inovace pro Moravskoslezský kraj řešilo na 30 datových analytiků, programátorů, designérů služeb a expertů z celé republiky na hackathonu v Impact Hub Ostrava. Přemýšleli o využití dat a technologií pro zlepšení života v kraji, například v dopravě nebo při sportování. Design & Data Hackathon Moravskoslezského kraje je součástí programu na podporu inovačních projektů Chytrá myšlenka. Program pořádá spolek Hub for Change za finanční podpory Moravskoslezského kraje.

“Na návrh inovativních řešení v dopravě a environmentu a vznik demo aplikace měli analytici a programátoři 24 hodin intenzivní práce. Dostali exkluzivní datové sady a open data, provázeli je zkušení experti. Výsledkem je několik originálních nápadů a řešení,” komentoval akci Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro chytrý region.

Vítězný projekt predikce vývoje lesů a městské zeleně staví na analýze ortofotosnímků pořízených multispektrální kamerou, která může zjednodušit mapování a katalogizaci zelených ploch a v kombinaci s využitím dronů také zrychlit a zlevnit sběr dat. Porota ocenila přínosy projektu na principech Tech for Good a jeho společenský přesah, což bylo jedním z kritérií hodnocení projektů. Velkou část odměny 50 tis. Kč věnovali vítězové na charitativní účely.

Další projekty na hackathonu se zaměřili například na multispektrální analýzu dat z dopravy a hledání korelací pro predikci budoucího stavu, nebo na možnosti sportovního vyžití s ohledem na aktuální stav počasí a kvality ovzduší. Zpestřením akce byla audio prezentace „Zvuky Ostravy“, která prezentovala celoroční intenzitu využití dopravní infrastruktury transformované do zvukového výstupu.

Účastníci hackathonu měli k dispozici data a mentory z různých organizací napříč ČR – Dopravního podniku Ostrava, společností Keboola, Meteopress, CodeFlow (Codiac.io), Stora Enso, Impact Hub a dalších.

Hackathon začal v Impact Hub Ostrava již v pátek v poledne, kdy si jeho účastníci pod vedením Nika Page z Google Expert Developers Network prošli design sprintem a inspirovali se, jak k navrhovaným službám přistupovat z pohledu zákazníků. Následovalo rozdělení do týmů a 24 hodin práce s daty a návrhy, které pak týmy prezentovali porotě.

Total
4
Shares
Další články