CityHero zapojuje občany do správy veřejného prostoru za peníze velkých firem

Nově otevřené prostory co-workingového centra HubHub v ulici Na Příkopě hostovaly druhý říjnový víkend již čtvrtou edici hackathonu Startup Weekend Prague, tentokrát se zaměřením na projekty pro zlepšení fungování veřejných služeb. Přes 60 lidí z několika států světa, včetně Polska, Německa, Chorvatska, Itálie, Maďarska či Sýrie, se rozdělilo mezi 10 nejlepších nápadů, aby je na konci celé akce odprezentovali před vybranou porotou.

Letošní vítězný projekt CityHero, zaujal nejen nápadem, ale také kvalitní prezentací. Nápad je založen na navrhování problémů ve městě ze strany občanů, jejich prioritizaci a následně vzniklých výzvách k jejich vyřešení.

Ty mohou být finančně podpořeny velkými firmami, jedná se tak o možný nástroj CSR. Porota vidí největší přínos projektu především v tom, že se do budoucna může jednat o způsob, jakým přimět veřejnou správu k větší aktivitě a angažování se v oblasti oprav, zvelebování a rozvoje veřejně přístupných míst.

“Byl to vzrušující zážitek. Za víkend jsme zažili jak úspěchy, tak i chvíle, kdy jsme si všichni říkali, že to nezvládneme. Vítězný nápad propojit problémy místní komunity a velké firmy, které by se toho mohli ujmout, ale vznikl tak, že jsme se vrátili k jedné z úplně prvních prezentací našeho člena týmu a podstatně tento koncept změnili,” prohlásil Anton Sverlov, který finální prezentaci před porotou a širokou veřejností předvedl.

Team CityHero

Naše výhra by nebyla možná, kdybychom náš nápad neodvyprávěli více než dvaceti různým lidem, a to  u snídaně, na chodbě i na toaletách. Každý nám k tomu řekl svůj názor a snažil se upozornit na body, které by mohly být rizikové. A největším kouzlem bylo všechny tyto komentáře zohlednit v prezentaci a ke každé otázce mít odpověď, “ dodal Sverlov.

Tým se právě připravuje na konferenci v Paříži, kde bude mít příležitost vítězný projekt odprezentovat. Sverlov také dodal, že cesta bude ještě dlouhá, neboť je třeba provést skutečný uživatelský výzkum, oslovit firmy a doladit prototyp. Věří však, že se týmu brzy podaří zlepšit život občanů České republiky.

Rozbité cesty i politika

Druhé místo si odnesl Tankodrom, jednoduchá aplikace na odhalování děr v silnici a měření kvality vozovky. Na rozdíl od již existující konkurence běží nástroj na pozadí mobilního telefonu, není tedy nutné výmoly v silnici zapisovat ihned na místě.

Autoři nápadu věří, že se jedná o účinný nástroj, který bude oblíbený nejen mezi již existující komunitou, která se této činnosti věnuje. Podle sesbíraných dat půjde navíc do budoucna určit vytíženost vozovky a následně stanovit pořadí oprav dle jejich naléhavosti.

Team Tankodrom

Třetí místo patřilo politice. Koncil se snaží o automatizaci a unifikaci tvorby politických programů, a také o zjednodušení jejich výkladu pro veřejnost. Ačkoliv Startup Weekend probíhal o víkendu, týmu se podařilo zkontaktovat přes sociální sítě zástupce politických stran, kteří se shodli na tom, že by podobný nástroj využili.

Porota ocenila především možný přínos pro veřejnost, která by za pomoci tohoto nástroje mohla objektivně srovnávat politické programy stran, které jsou v dnešní době velice nepřehledné a často přehlušené marketingovými aktivitami či populismem.

Koncil

Rozšíření do dalších měst

V porotě zasedl kromě zástupců předních investičních firem také Jakub Nešetřil, jeden ze zakladatelů českého startupu Apiary, který byl v loňském roce prodán firmě Oracle za částku několika miliard korun. Zajímavé je, že nápad na něj vznikl také na jednom z  hackathonů. Mezi mentory se objevili též představitelé veřejné správy a firem, které se v Praze zabývají inovacemi a chytrými projekty. Příkladem může být Benedikt Kotmel z Operátor ICT či Martin Kopeček za Open Data Project, spadající pod Ministerstvo financí ČR.

Celosvětově úspěšný koncept Startup Weekend má podobu 54hodinové události, které se může účastnit kdokoliv, koho oblast startupů zajímá, ať už se jedná o studenty, vývojáře, designéry či business manažery. Prioritou je naučit se proces rychlé validace nápadu.

“V Praze organizujeme Startup Weekend dvakrát do roka a jednou se vždy snažíme zaměřit na více “sluníčkové” téma, protože to děláme ve svém volném čase a věříme, že pokud takto chytrým a talentovaným lidem předhodíme správně formulované problémy, tak mohou vzniknout zajímavá řešení,” dodal Martin Andrle, jeden z organizátorů. Podle světových statistik pouze 12 procent týmů po skončení této akce v projektu pokračuje. Mezi dnes úspěšné firmy vzešlé z této soutěže patří například Sli.do či Dayswaps.

Celosvětově se konceptu Startup Weekend od roku 2007 účastnilo přes 193 tisíc lidí ze 150 zemí světa. Jedná se o dobrovolnickou akci, jejíž organizátoři chtějí budovat budoucnost, která patří technologiím a ty potřebují zase schopné, odvážné a talentované lidi. Chtějí, aby v České republice více lidí rozjíždělo vlastní technologické projekty nebo do tohoto sektoru vstoupilo.

Díky podpoře PwC a Googlu se rozšiřuje i do dalších měst, a tak se můžete těšit na Startup Weekend v Olomouci, Plzni nebo Ostravě. Další Startup Weekend v Praze proběhne již začátkem března 2019.

Total
22
Shares
Další články
Přečtěte si více

TechSquare si dal první “rychloseznamku” pro startupy a korporace. Takhle vypadala

10 stolů, 10 korporací, 10 startupů, 10 x 10 minut. Když máte málo času a potřebujete do něho vměstnat co nejvíc, přemýšlíte takhle. A přesně o to šlo na rychloseznamce pro startupy a korporace, kterou včera vyzkoušel smíchovský TechSquare. S tím, že účastníci získají časově nenáročný a přitom obsahově nadupaný přehled o tom, jakým způsobem a také s kým by mohli rozšiřovat svá podnikatelská portfolia. To nás zaujalo, tak jsme se šli podívat.