Čidla na dronech nebo hra Ekovědátor – v Ostravě vznikaly projekty propojující internet věcí a životní prostředí

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Nadace Vodafone organizovaly o víkendu 24. – 25. září v Ostravě vůbec první IoT EnvironHackathon. Přes třicet nadšenců pracovalo v týmech na nových technologických řešeních, která by měla pozitivní dopad na stav životního prostředí. Díky zapálení účastníků i asistenci odborných mentorů tak za pouhých 24 hodin vzniklo hned 6 projektů, které propojují internet věcí a životní prostředí.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Nadace Vodafone organizovaly o víkendu 24. – 25. září v Ostravě vůbec první IoT EnvironHackathon. Přes třicet nadšenců pracovalo v týmech na nových technologických řešeních, která by měla pozitivní dopad na stav životního prostředí. Díky zapálení účastníků i asistenci odborných mentorů tak za pouhých 24 hodin vzniklo hned 6 projektů, které propojují internet věcí a životní prostředí.

Ostravský hackathon jsem si užil hned ze tří pohledů. Jako technik jsem nadšen, že jsem se mohl od odborníků dozvědět o technologiích NB-IoT. Jako úředník magistrátu jsem rád, že jsou zde akce, které by nejen mohly zlepšit kvalitu života Ostravanů, ale také podpořit přechod v uvažování od těžkého průmyslu k high-tech technologiím. Jako člověk si pak vážím možnosti setkat se s novými zajímavými lidmi,” říká o IoT EnvironHackathonu jeden z mentorů a zároveň porotce Daniel Minařík, Energetický manažer města Ostravy.

prace

Cílem IoT EnvironHackathonu bylo propojit odborníky z oblasti životního prostředí s technologickými experty, ale i lidmi z byznysu či marketingu. Celý hackathon byl proto nesoutěžní a týmy měli značnou podporu ze strany přítomných mentorů. Mezi nimi byli i takový odborníci jako Milan Zíka, viceprezident Vodafone ČR pro Technologie, nebo Vratislav Vozník, vedoucí komunikace v Hnutí DUHA.

V rámci 24 hodinového maratonu vznikla hned šestice projektů, které v sobě kloubí technologie a ochranu životního prostředí. Tři ze šesti projektů se věnovaly ovzduší – Smell Dog Box nabízí IoT senzory k bezplatné půjčce, Řešitelé chtějí předem varovat obyvatele města na smogovou situaci s využitím dat získaných drony a Data Alarm je otevřená platforma pro sbírání a práci s daty o prostředí. Cestou edukace šly projekty tělocvična Křižík, která nabízí marketingový koncept propagující udržitelné zdroje energie a hra Ekovědátor učí školáky šetrnému chování v domácnosti. Rozvojem cyklodopravy se zabývá projekt Mokolo, aplikace, která chce dávat benefity zákazníkům sdílených kol.

Týmy měly po 24 hodinách práce za úkol prezentovat svá řešení čtyřčlenné komisi ve složení:

Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti Vodafonu a zároveň místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone,
Daniel Minařík, Energetický manažer města Ostravy,
Jiří Stich, ředitel českého zastoupení společnosti Atos pro telekomunikace, média a utility,
Pavel Nevlud, asistent na katedře telekomunikační techniky, Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TU.

porota

Od poroty nedostaly týmy jen zpětnou vazbu, ale také rady a nabídky k další spolupráci.
Zůstáváme v kontaktu s mentory i účastníky napříč týmy, těch 24 hodin nás seznámilo nad profesní rámec. Se třemi z projektů však vedeme komunikaci o dalším pokračování na úrovni spolupráce s Nadací Vodafone,” říká organizátorka IoT EnvironHackathonu Gabriela Drastichová z Nadace Vodafone.

Hackathon pořádala Nadace Vodafone za spolupráce Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a agentury FENEK^^.

Medailonky finálních projektů:

Ekovědátor
Hra na mobilní zařízení s cílem naučit školáky chápat problematiku životního prostředí a udržitelnosti. První úroveň je informativní, druhá již požaduje školákovu interakci s prostředím ve formě měření. Systém funguje v logice změř, změň, změř, pouč se a opakuj. Dítě tak zjistí například spotřebu vody v domácnosti, zkusí týden šetřit vodou a díky tomu si uvědomí dopady svého chování. Hra Ekovědátor chce skrze edukaci dětí měnit chování rodin, společnosti a tak maximalizovat pozitivní dopady na životní prostředí.

Data Alarm
Otevřená platforma pro přijímání vstupů ze senzorické sítě, jejich zpracování a další využití v aplikacích či chytrých zařízeních. Na straně jedné projekt navrhuje síť senzorů, možnost napojení veřejně dostupných dat i využití nových datových zdrojů, na straně druhé tým nazvaný Labka prozkoumal možnosti napojení mobilních aplikací a chytrých systémů, konkrétně například klimatizační a rekuperační jednotky v budovách. V praxi to může znamenat, že při riziku smogové situace se ve školce automaticky zavřou přívody venkovního vzduchu.

vyhlaseni

Tělocvična Křižík
Klasická tělocvična plná strojů, které však mění cvičení na energii. Uživatel je autorizován pomocí fitbit náramku, každé cvičení má tedy vlastníka, tzv. nabíječe. Součástí konceptu je mobilní aplikace s tabulkou výsledků a propagace skrze celebrity a opinion leadery. Pojmenovaná podle slavného českého vynálezce Františka Křižíka, cílem je propagovat energetickou soběstačnost a udržitelné zdroje.

Mokolo
Systém benefitů pro uživatele bike-sharingu v Ostravě. Uživatel získává katalog slev a poukazů na nákup u našich partnerů. Partneři tak získávají nové zákazníky, zvyšují své tržby a na druhé straně propagují aplikaci prostřednictvím svých komunikačních kanálů. Aplikace mapuje pohyb uživatele pomocí čipu umístěném na kole. Získaná data tvoří mapy cest a dají se využít například pro městské plánování.

Smell Dog Box
Nástroj pro monitoring znečištěného ovzduší v místě bydliště, který by měl být k zapůjčení na obecním úřadě. Získaná data je díky aplikaci možné porovnat s daty ČHMÚ a stávají se nástrojem k budování lokálních měřících stanic, pomocníkem pro odstranění problémů v daném místě. Systém Smell Dog monitoruje a predikuje lokální kvalitu ovzduší a informuje o možných rizicích. Toto řešení mohou také využít státní organizace i firmy, stejně jako každý, koho zajímá, v čem žije.

Řešitelé
Tým Řešitelé přišel s projektem sledování a předpovídání kvality ovzduší pro umožnění agilních reakcí. Systém aplikuje modely inspirované londýnskými smart řešeními a nabízí možnost upozorňovat obyvatele města na zdravotní nebezpečí před tím, než nastanou

Total
0
Shares
Další články