Chytrý jízdní doklad vyhrál na prvním hackathonu v Ústeckém kraji

Čtyři desítky účastníků se pokusily zlepšit dopravu v Ústí nad Labem na prvním hackathonu ústeckém kraji. Vítězný projekt čipového jízdního dokladu by se mohl dostat do reálného provozu.

Dva dny pracovalo 39 lidí v 9 týmech s daty z dopravní infrastruktury města. Jako nejlepší vyhodnotila porota projekt jízdních dokladů v podobě čipové karty, která umožní městu získávat detailní data z ústecké dopravy a přispět tak k jejímu vylepšení.

Řadu z představených projektů je možné prakticky hned uvést do praxe, aby mohli sloužit občanům města,“ říká Věra Nechybová, primátorka města Ústí nad Labem. „Je nyní na nás, abychom přispěli k využití jejich nápadů a oni neztratili motivaci,“ dodává.

usti_city_hackathon_1-misto

Druhým z oceněných projektů byl Inteligentní agregátor – informační portál, který upozorní občany na mimořádnosti a novinky z místa, ve kterém se právě nacházejí. Prostřednictvím aplikace se tak každý může snadno a rychle dozvědět o hrozbě povodně, zhoršení stavu ovzduší či o blížícím se termínu čištění ulic.

Pomyslnou bronzovou medaili si odnesla aplikace Easy MHD, která vyhledá turistům trasu a spoj z místa na místo bez nutnosti znalosti názvů a poloh nejbližších zastávek a umožní i nákup jízdenky.

Ústí City Hackathon, první hackathon v Ústeckém kraji, uspořádalo Inovační centrum Ústeckého kraje s podporou UJEP a Node5 první červnový víkend. Stál na otevřených datech, která pro něj připravil Dopravní podnik města Ústí nad Labem.

Zhruba za půl roku plánujeme tuto akci zopakovat. Jsme rádi, že se díky skvělým nápadům soutěžících podařilo poukázat na využitelnost a důležitost otevřených dat. Věříme proto, že jich bude v budoucnu přibývat a tím se podaří přiblížit Ústí nad Labem ještě více ke konceptu „smart city,“ doufá Tomáš Siviček z Inovačního centra Ústeckého kraje.

Diskuze k článku