Čeští a slovenští Google Map Makeři: Takhle vypadá setkání těch, kteří mění mapy

Google Map Maker event 10 10 2015

Kdybychom měli vybrat internetovou službu, která má největší schopnost nadchnout, roztleskat a zapojit své fanoušky, asi bychom vybrali Google. Na takové nadšenecké komunitě stojí i Google Map Maker. Služba, která doslova přepisuje mapy.

Co je to vůbec služba Google Map Maker?

Díky této službě mohou samotní uživatelé zaznamenávat lokální změny v Google mapách. Jedná se o komunitní systém, což v praxi znamená, že změnu do map nemůže prosadit jednotlivec, ale více uživatelů. Ti nejaktivnější pak získávají větší privilegia. Tento nástroj pro editaci map je dostupný ve více než 50 zemích světa včetně České republiky.

Takže – Map Maker je aktivní člen komunity, který se stará ve svém okolí a aktuálnost mapových podkladů. Stát se Map Makerem je snadné, stačí účet na Google a přihlášení do služby. Pokud však chcete zlepšovat své mapové okolí, musíte se aktivně zapojovat.

V tuto chvíli se o české mapové podklady stará přes 450 map makerů. Což je poměrně slušné číslo. Tuzemská komunita vznikla teprve před pár lety. Komunitní účet je z roku 2013, Google Map Maker firma opětovně spustila po předchozí pauze na konci srpna. “Číslo stále roste,” říká navíc k aktivní komunitě přispěvatelů do map Nina Jakešová, která se v Google stará mimo jiné o podporu komunit a lokalizaci projektů. Služba má ještě pár much, její otevření Google rozprostřel do několika fází.

“Středoevropský region je pro službu Google Map Maker důležitou oblastí. Všechny komunity se službou spojené patří v celosvětovém měřítku mezi nejaktivnější. Česká komunita map makerů je velice akční,” chválí ji Gus Moreira, který se v Googlu pyšní nálepkou Community Coordinator.

Protože jsou Map Makeři nadšenci, většinu z nich jde najít na setkáních pořádaných Googlem. Jejich účelem je mimo jiné to, aby se lépe sjednotili a domluvili se na postupech, které usnadní a zrychlí proces schvalovaní změn na mapách. Jedno takové setkání se konalo 10.10.2015 v pražském sídle společnosti Google. Vedl ho právě Gus Moreira s Ninou Jakešovou, kteří se s námi podělili o svůj pohled na komunitu, Google a vůbec záležitost a plány Map Makingu.

Gus MOreira a NIna JakesovaCo si myslíš o slušné účasti na této Pražské Map Maker akci a jak sis užil interakci s místní komunitou?

Gus Moreira: Bylo skvělé vidět pohromadě tolik lidí a pozorovat, jak jsou ochotní s velkým zájmem sdílet důležité informace ve svém okolí a jak dobré znalosti služby Google Map Maker mají. Tato setkání jsou vždy velmi důležitá jak pro Google, tak pro místní komunitu map makerů. Je skvělé propojit obličeje s jejich osobnostmi a jejich jmény a následně mezi sebou sdílet příběhy lidí, kteří mění svůj okolní svět prostřednictvím služby Map Maker.

Co bys doporučil novým map makerům? Co přesně by měli začít mapovat?

GM: V našem Map Maker Centru nápovědy máme mnoho informací, které nováčkům vysvětlí, jak používat náš nástroj, a pokud tam nenajdou odpovědi na všechny svoje otázky, mohou se obrátit na Map Maker Help Forum. V České republice skvěle funguje komunitní stránka na sociální síti G+ Mapmaker Česká republika, kde mohou noví map makeři komunikovat své problémy se zkušenými matadory.

Co plánují Google Maps nového v roce 2016?

GM: Pro rok 2016 ve službě Map Maker připravujeme spoustu nových a skvělých funkcí. Také v programu Regional Leads. Zatím bohužel nemůžeme více prozrazovat, ale slibujeme, že se máte na co těšit. 

Google Map Maker Praha - foto Jaroslav Hora
Foto: Jaroslav Hora

Proč se Google CZ stará o svoji komunitu Map Makerů?

Nina Jakešová: Misí Google Map je organizovat geografické informace ve světě tak, aby byly užitečné a všeobecně přístupné. Česká komunita Map Makerů tomuto cíli jednoznačně napomáhá, a proto jim náleží naše podpora a díky.

Jak tato komunita map makerů funguje a jak je organizovaná?

NJ: Komunita je organizovaná samotnými mappery, kteří se sdružují na G+. Novinkou jsou komunitní akce věnované mapování, organizované pod hlavičkou GUG (Google User Groups). Komunity GUG a komunita mapperů se z části prolínají. První mapovací akce organizovaná zkušeným mapperem a nově také členem GUG se uskutečnila 7. 11. Tyto akce jsou vždy přístupné veřejnosti, jen je potřeba se předem přihlásit.

Google si vychovává průvodce

Mapy Google si ale fanoušky umí hýčkat za jejich služby ještě víc. Nově lákají do svých nadšeneckých řad přímo průvodce. Společnost spustila Google Local Guides, další komunitní prostor pro ty, kteří chtějí sdílet svůj názhor a tak trochu vylepšit kvalitu služeb ve svém okolí.

Za to Google nabízí kromě “hřejivého pocitu” i výhody. Každé místo, které na Mapách Google člen vylepší, ho posune k něčemu novému – ať už jde o předběžný přístup k novým službám, nebo možnost zúčastnit se soutěží či akcí.

Google Local Guides

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Michalem Hanusem

Mezi českými investory patří Michal Hanus jednoznačně mezi ty úspěšné. Byl u velkých úspěchů Miloše Endrleho i Jana Barty, a přestože ne z každé investice se stal zlatý důl, vyloženou katastrofu podle svých slov zatím nezažil. Rádi jsme si proto poslechli jeho názory na české startupy i to, proč tu podle něj zatím místo skutečného startupového ekosystému jsou spíš "party lidí, kteří spolu mluví".