4# SaaSkaři: Integrace

startup mews

Čtvrtá sešlost komunity Saaskařů, softwarových nadšenců, proběhla v prostorách Slevomat.cz. Karel s Petrem hned v úvodu poděkovali kapitánce Slevomatu Marii Havlíčkové. Marie byla nadšená, že mohla akci podpořit, protože tak jako tak plánovala se jí zúčastnit.

S pizzou a pivem v ruce, které zajistil Slevomat, jsme tentokrát poslouchali povídání na téma integrace. Asi víš, co to znamená, že? Tak jen kdyby náhodou ne. Integrace = přenos dat mezi vybranými systémy, který vede k jejich plné kompatibilitě a synergickým efektům.

Tentokrát řečnili Petr Fershman z Dativery, kluci z MEWS, Radek Hudák z Shoptetu a Patrik Šimek z Integromatu.

Petr Ferschmann, Co-founder Dativery

Petr je jedním z kapitánů SaaSkařů a jako první přispěl svým povídáním o webové integrační platformě Dativery. Software umožňuje propojení aplikací na úrovni uživatelského rozhraní a zobrazí relevantní data přímo ve tvé aplikaci. Data z CRM, helpdesku, emailu, veřejných zdrojů, sociálních sítí a mnoha dalších. Něco se stane v jedné aplikaci a další na to reaguje, jako řetězec událostí. Přijde nový e-mail  pošle se upozornění do Slacku  zpráva se uloží do CRM.
Každá firma, a vlastně i člověk jako jedinec, potřebuje a využívá specializované aplikace. Propojení těchto aplikací je nezbytné. I malá firma může používat desítky různých SaaS aplikací, které když se propojí, jejich přínos raketově roste.

Vývoj aplikací na míru, třeba ERP a CRM, je zbytečně drahý a často se nevyplatí.

White Label aplikace

 • Nabízené služby, které je možné kompletně spravovat a prezentovat pod tvou vlastní značkou (software jako služba, virtuální servery a sítě, prodej domén apod.).
 • Můžeš integrovat do svého systému.
 • Embedded integrační platformy – IFTTTIntegromatZapier a další.
 • Embedded iPaaS (Platform as a Service)  vložená cloudová služba, která poskytuje platformu pro integraci aplikací a dat; cloudové aplikace, API a další systémy lze kombinovat.
 • Embedded BI – Business intelligence nástroje třetích stran integrované do existujících systémových řešení firem.

V Dativery se snažili o integraci UI, která by přidala ovládací prvky do cizích aplikací. Jenže zákazníci tuto funkci nepochopili a integrace se nezdařila. Petr to označil jako fuck-up.
Konkrétní příklad integrace ukázal na napojení bank na účetnictví. Díky bankovni-vypisy.cz můžeš mít výpis z banky v účetnictví bez práce. Žádné ruční stahování. Bankovní účet je integrován s e-shopem.
Po osekání nákladů na naprosté minimum se najednou razantně zvýší zisk. Software začne vydělávat a označíte ho jako „deprecated“. Přednáška pro SaaSkaře natolik jasná, že nebyly žádné dotazy.

Vita Samek a Jan Meissner, Mews

Více než 1200 hotelů v 53 zemích světa používá MEWS jako centrální mozek hotelu. MEWS je moderní a intuitivní software pro kompletní správu rezervací hotelů a hostelů. Pomáhá ubytovacím zařízením automatizovat činnosti. Majitelé zařízení mohou věnovat větší pozornost hostům, zpříjemnit jejich zážitek z pobytu a neřešit administrativu. Díky napojením aplikace se vyhneš třeba čekání ve frontě na check-in.

SaaS model aplikace nabízí 3 tarify rozdělené podle velikosti hotelu (cenou za pokoj).
Software Mews má hlavní dvě API. První je public Distributor a slouží k vytváření rezervací. Je zdarma a omezení má pouze na počet dotazů. Druhé je semi-public Connector a je bránou do mozku hotelu.

 • Důležité je technické řešení. Moc náročný a nevyhovující je polling. Vytváří zbytečné requesty. O poznání lepší jsou v poslední době hodně oblíbené websockety a webhooky – slouží ke komunikaci mezi servery nebo serverem a prohlížečem. Jsou rychlejší a méně náročné na „spotřebovávání“ zdrojů.
 • API mohou používat jen certifikovaní partneři. Prověřuje se, jak API implementují. Operations MEWS poradí, co a jak udělat lépe, aby bylo napojení optimální pro obě strany.
 • MEWS má jednu verzi API. Pokud je něco deprecated, odstraní to z dokumentace a informují partnery, že do 6 měsíců bude odstraněno.

AppStore pro hotely nabízí rychlou integraci funkcí. Vše je na jednom místě  1 source of truth a tou je MEWS.

Radek Hudák, CMO Shoptetu

Jak obsloužit co největší procento z 40 000 e-shopů v zemi, která je e-shopová velmoc?

Shoptetplatforma na které aktuálně běží skoro polovina českých e-shopů, na to v poslední době jde přes vlastní marketplace a API a s ním spojené integrace. Dovoluje mu to pro každou službu, kterou e-shopaři poptávájí, nabídnout dostatek alternativ tak, aby nenutili e-shopaře přecházet například na jiný účetní nebo skladový systém.

O marketplace Shoptet Doplňky se aktuálně v Shoptetu stará tříčlenný tým, který jednak vyhledává nové integrace, ale také testuje všechny doplňky a pomáhá jim s marketingem.

Na vývoji samotného API dělá prakticky polovina vývojářských kapacit Shoptetu.

Shoptet v číslech:

 • 19 307 e-shopů,
 • 205 540 objednávek každý den,
 • 24 miliard korun roční obrat obsluhovaných e-shopů,
 • 3,4 milionů zákazníků za poslední rok u obsluhovaných e-shopů,
 • Marketplace je nejrychleji rostoucí příjem Shoptetu.

Integrace jsou win-win spolupráce pro Shoptet i tvůrce specializovaných aplikací. Shoptet chce být systémem uprostřed na který se budou napojovat jednotlivé specializované aplikace.

Patrik Šimek, Co-founder Integromatu

Už ze samotného názvu Integromatu je jasné, že propojení aplikací bude u tohoto „SaaSka“ hrát důležitou roli. Jde o nejpokročilejší automatizační platformu, která ti umožní zvýšit efektivitu v práci bez znalostí programování. Na jejím vývoji se makalo dost dlouho. Od prvních kliknutí v roce 2012 uplynuly 4 roky, než byla vypuštěna do světa – jojo, trošku fuck-up. Pánové to celé zvládli bez investora. Zlomovým se stal rok 2018. Integromat používá např. Slevomat, CK Zanzo a celá spousta dalších menších i větších firem a aplikací.

No a co umí? Děláme chyby, jsme jen lidi. Řešíme opakované úkoly a nebo spoustu úkolů najednou. Integrační platforma řeší takové činnosti automaticky za nás. Integromat má 400 předpřipravených integrací. No a kdyby ti přece jen nějaká chyběla, zvládneš v Integromatu sám přidat vlastní.

K naprogramování nepotřebuješ programátora, protože jde o no-code integrační platformu. V prohlížeči otevřeš editor, propojíš pár koleček a vše funguje.

Jak to celé shrnout? Integrace, API, otevřenost, propojení sou ve světě online aplikací velmi důležité, protože přinášejí za rozumné úsilí velkou přidanou hodnotu. Nevymýšlejme znovu kolo a místo toho spíš propojujme již existující řešení. Uživatelé (takže my všichni) potřebujeme dobře spolupracující, propojené a vyladěné speciální nástroje, díky kterým ušetříme čas, peníze a určitě i nervy.

Chceš nasát atmosféru z předchozích setkání? Mrkni na video záznam jednotlivých přednášek.

Těšíme se příště!

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Czech Internet Forum: Uživatel se mění

Využívání více komunikačních kanálů, příklon k osobnímu doporučení a čím dál častější akce na sociálních sítích. Tak se změnilo chování zákazníka na internetu. Změňte ho taky, shodli se na jasném doporučení přednášející letošního Czech Internet Fora. Přečtěte si, co radí dělat a nedělat na sociálních sítích i mimo ně.