Příručka marketéra: Vytvořte si rychle a bez rozpočtu Facebook reklamní video

V poslední době je stále jasnější, že video se stává online formátem budoucnosti. Nasvědčuje tomu i jedna z posledních novinek Facebooku, která umožňuje z fotografií vytvořit rychle a pohodlně prezentační video. Nový reklamní formát – Video / Slideshow – se opět snaží o získání co nejvíce pozornosti uživatelů a zároveň umí šetřit data při používání mobilního připojení.

Tento koncept (slideshow fotografií) byl původně připraven pro rozvojové země a všeobecně pro místa na světě, kde je internetové připojení pomalejší. Druhý důvod je, že mobilní data jsou zkrátka všude dražší než při připojení přes Wi-Fi či pevném připojení k internetu.

Inzerát se skládá z jednotlivých obrázků, které se mezi sebou v případě pomalejšího připojení dají přepínat myší (viz následující obrázek).

animace-slideshow-z-videa-kdyz-je-internet-pomaly

V případě rychlejšího připojení se lidem servíruje video s plynulým přechodem mezi snímky a hudbou na pozadí.

Slideshow reklamy si již vyzkoušely velké značky, jako např. Coca-Cola a spousta dalších. Mnohé z těchto společností hlásí, že nový reklamní formát zvýšil až desetkrát zaujetí reklamou (Engagement).

Ve Správci reklam a v Power Editoru nedávno (a nyní konečně i v České republice) přibyla tato funkcionalita, která pomůže diverzifikovat typy inzerátů ve vaší sadě reklam i na video. Toto se velmi hodí tehdy, když nemá inzerent / klient video k dispozici, nebo potřebuje novým zajímavým způsobem odprezentovat výhody a vlastnosti svého produktu či služby.

Během pár kliknutí vytvoříte poutavý video inzerát bez nutnosti řešit jakékoli technické / software zdržení nebo plýtvat zbytečně rozpočtem na propagaci (v případě malých až středních reklamních kampaní, u těch větších už se vyplatí mít k dispozici profesionálně natočené video).

Jak video / slideshow reklama vypadá?

Reklama ve výpisu příspěvků

Reklama na pravé straně

video-slideshow-reklama-ads-na-prave-strane-na-facebooku

Jak vytvořit video / slideshow reklamu?

Ve Správci reklam nebo v Power Editoru vytvořte novou reklamu a místo výběru typu Image (Obrázek) vyberte novou možnost Video / Prezentace.

Volba typu inzerátu (používáte-li Facebook v češtině)
Volba typu inzerátu (používáte-li Facebook v angličtině)

Následně se vám otevře editor pro slideshow, kde:

  • Vyberete požadovaný poměr stran.
  • Nahrajete fotografie.
  • Určíte dobu trvání zobrazení jednotlivých snímků.
  • Vyberete typ přechodu mezi snímky – zatím je k dispozici klasické přebliknutí na další obrázek nebo plynulý přechod (Fade).

zalozeni-video-slideshow-reklamy-v-power-editoru

Také si můžete vybrat z nabídky tématických skladeb k různým příležitostem jako hudbu na pozadí pro vaše nové video / slideshow z fotografií.

hudebni-knihovna-pro-facebook-slideshow

Mám pro vás také tipy, jak reklamu ještě vylepšit:

Přidejte do videa titulky

Klasické titulky – Soubor SRT

Vytvořte soubor s titulky (formát: SRT) a zobrazte lidem text, který se zobrazí, když se bude video přehrávat bez zvuku.

Soubor s titulky je potřeba správně pojmenovat, aby Facebook rozpoznal jazyk. Pro češtinu je schéma pojmenování souboru s titulky pro video na Facebooku následující:

  • název_souboru.cs_CZ.srt

Pro ostatní jazyky najdete zde, jak soubor s titulky pojmenovat.

Je dobré vzít také v úvahu, že někteří lidé v České republice používají Facebook v jiných jazycích, takže doporučuji přidat tytéž titulky, ale s jiným kódem jazyka, např.:

  • en_US
  • en_UK

Takto budete mít jistotu, že nedojde k NEzobrazení titulků.

Vzorový soubor s titulky si můžete stáhnout zde.

zapnuti-titulku-u-vlozeneho-prispevku
Zapnutí titulků u vloženého příspěvku
Nezapomeňte na správné pojmenování souboru s titulky podle jazyka

Pozn.: Pokud titulky v tomto vloženém příspěvku nevidíte, klikněte na nastavení videa (ozubené kolečko) a zapněte je (zaškrtněte Captions/Titulky).

Titulky vložené v obrázcích

Pokud se vám nechce připravovat SRT soubor s titulky, tak je zde ještě (i možná používanější) možnost, že vložíte popisky k jednotlivým snímkům přímo do obrázků dané slideshow. Zde bych však doporučil ještě větší stručnost než v případě použití souboru s titulky. Také si můžete pohrát s velikostí fontu a testovat, na co lidé nejvíce reagují.

Snímek Facebook slideshow s popiskem přímo v obrázku

Spusťte vaši video reklamu rovnou i na Instagramu

Nahrajte fotografie ve správném poměru stran pro Instagram (čtvercový, 1:1) a vytvořte slideshow rovnou i pro tuto progresivní sociální síť. Buď si fotky v grafickém editoru připravte, nebo je za vás Facebook může i oříznout.

Výběr poměru stran videa / slideshow

Co si o tomto reklamním formátu na Facebooku myslíte? Už jste ho vyzkoušeli? Pište do komentářů! :)

Total
5
Shares
Další články