Příručka marketéra: Tvorba e-mailové šablony od A do Z

V tomto článku si projdeme strukturu a formální náležitosti hromadně rozesílaných kampaní. O tom, jestli váš e-mail skončí ve spam koši nebo zda se správně zobrazí na mobilním zařízení, rozhodne někdy jen maličkost. Jaká by tedy měla být šablona vašeho e-mailu? Co musí a co by měla obsahovat, aby byla srozumitelná také pro vaše zákazníky? Připravili jsme pro vás několik záchytných bodů.

Anatomie šablony e-mailu

sablona-mailu-1_3-vetsi
Anatomie e-mailu

Jaké další zásady se vyplatí dodržovat?

Bezchybně nakódovaná šablona je základ

Pokud nenajímáte grafika a především profesionálního kódera, doporučuji raději používat editor šablon v rámci vašeho nástroje pro e-mailing. Předejdete tak chybám v kódu své šablony. Některé služby nabízejí stále WYSIWYG nástroj, který je pro tvorbu e-mailu naprosto nevhodný. Doporučuji využít specializovaný nástroj. Například Ecomail.cz nabízí moderní drag&drop editor, pomocí kterého jednoduše vytvoříte responzivní e-mail během chvilky. Kód podobného e-mailu je připraven tak, aby se korektně zobrazoval v Gmailu, Outlooku, na mobilních telefonech nebo třeba i na Seznamu. Nemusíte tak sami studovat, co který e-mail klient umí a neumí zobrazit. Zároveň vám podobný chytrý editor zjednoduší vkládání videa, produktů, nebo personalizace přímo do e-mailu. Samozřejmostí je testování šablony přímo z editoru.

V editoru šablon od Ecomail.cz poskládáte newsletter snadno a rychle:

Optimální poměr obrázků a textu

Kampaň by měla obsahovat dostatečné množství textu. S obrázky šetřete. Veškeré texty zachovejte v textové podobě – nevkládejte je do grafiky. Obrázky jsou pro spam filtry nečitelné a mohly by vás tak podezřívat z nevhodného obsahu. Uživateli se navíc obrázky ne vždy zobrazí.

Formátování textu

Zapomeňte na červené písmo, vykřičníky a Caps Lock. Čtenářovu pozornost získáte spíše poutavým nadpisem. Obsah e-mailu by měl být v první řadě snadno skenovatelný. Využívejte hojně nadpisy, odrážky, citace. Nezahlcujte uživatele příliš velkým množstvím odkazů. Do šablon nevkládejte texty formátované v jiném textovém editoru (MS Word apod.).

Dejte si pozor na rozměry

Ideální šířka e-mailové šablony je 600px. Nepřehánějte to ani s délkou newsletteru. Maximum je 10 produktů v jedné šabloně. Následně zákazník ztrácí pozornost a e-mail nedočte do konce. Raději se snažte nabídku produktů co nejvíce personalizovat. Nezapomeňte přidat prodejní argumenty. Datová velikost e-mailu je navíc také omezena a některé schránky by zákazníkovi nemusely zobrazit celý e-mail.

Obr.2 zkrácený e-mail
Náhled příliš dlouhého newsletteru, který se zákazníkovi nezobrazí celý

Maximálně personalizujte

Vaše kampaň by měla vyznít osobně. Minimum je oslovení. Snažte se nerozesílat jednu kampaň plošně na celou databázi. Využívejte oslovení jménem a personalizovanou nabídku na základě informací, které o uživateli už máte.

Přílohy raději ne

Všechny podstatné informace sdělte uživateli přímo v textu kampaně. E-maily s přílohou jsou pro SPAM filtry podezřelé, proto i e-booky zasílejte raději formou odkazu. Pokud poskytnete uživateli materiály ke stažení pomocí odkazu, budete navíc moci sledovat prokliky. To u příloh není možné.

Nezapomínejte na správné nastavení kampaně

Předmět

Předmět e-mailu by měl uživatele na první pohled zaujmout. Udržte uživatele v napětí, ať má motivaci váš e-mail otevřít a přečíst celý.  Nebojte se zkoušet různé varianty předmětu. Pár tipů k tvorbě předmětu naleznete v tomto článku.

Jméno odesílatele

Také na základě jména odesílatele se uživatel rozhodne, zda je pro něj váš e-mail užitečný. Jméno odesílatele raději moc často neměňte. Vaše zákazníky by to mohlo zmást. Jak naložit se jménem odesílatele se dočtete zde.

Obr. 3 odesílatel
Různé varianty jména odesílatele

V rámci nástroje Ecomail.cz můžete díky funkci A/B testování testovat na vybraném vzorku databáze jak předmět, tak jméno odesílatele. Na celou databázi se následně odešle úspěšnější varianta.

Kampaň vždy otestujte

Ve vašem nástroji pro e-mailing by neměla chybět možnost „spam testu“ před odesláním kampaně. E-mail si také zkuste poslat minimálně na svůj vlastní e-mail a nezapomeňte zkontrolovat zobrazení newsletteru také na mobilním zařízení. Dle posledních průzkumů přes 50 % uživatelů zobrazí váš e-mail na svém mobilním zařízení.

Obr.4 spam test
Ve vašem e-mailingovém nástroji by spam test neměl chybět

Používáte interaktivní editor v rámci e-mailingového nástroje nebo tvoříte vlastní html šablony? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích.

Total
0
Shares
Další články
Ilustrační foto. Zdroj: Flick.com, mattwi1s0n
Přečtěte si více

Brian Dean na Marketing Festivalu: Z každé libry investované do e-mailingu jde 40 liber zpátky. SEO má poloviční návratnost

"Jeden z pěti lidí na váš email klikne," říká Brian Dean, který je zakladatelem webu Backlinko.com. Vzdělává lidi v oblasti SEO pomocí online tréninků a pomáhá podnikatelům zvyšovat návštěvnost jejich webů. Email je podle něj jedna z nejlepších cest, jak k lidem původní obsah dostat.