Příručka marketéra: Jak docílit autenticity kampaně s využitím youtuberů?

Chtěli byste dosáhnout co největší autenticity kampaně? Nebojte se zapojit youtubery. Jak na to? Nechte se inspirovat tím, jak se této výzvy chopila YouTube marketingová agentura Get Boost ve spojení se známým výrobcem ciderů Strongbow.

Komunikace značky Strongbow

Komunikace značky Strongbow dlouhodobě ukazuje, nakolik je pro úspěch kampaně důležitá její aktuálnost a relevantnost. Reaguje na aktuální dění, dělá si průzkumy o tom, kde lidé ve městě nejraději tráví svůj čas, interaguje s veřejným prostorem a stává se tak aktivní a reálnou součástí života lidí. Dlouhodobě se drží hesla „přírodu do měst“. V loňském roce například s uskupením Kokoza kultivovala vnitrobloky a vytvářela komunitní zahrádky, letos podporovala renovaci střechy Lucerny.

„Přírodu do města je náš dlouhodobý komunikační koncept, pod kterým vznikají veškeré brandové aktivity. Soustředíme se na media typy, které jsou relevantní pro naše cílové spotřebitele a které zároveň doručují vysoký reach. Konkrétně tedy především online prostředí a sociální média,“ říká Michala Jetelinová, brand manažerka Strongbow.

Kouření OUT / Příroda IN

V návaznosti na svůj koncept přírody ve městech Strongbow využil zákona o zákazu kouření, který v květnu vyšel v platnost, a uskutečnil kampaň s heslem Kouření OUT / Příroda IN. Poukázal na tisíce popelníků, které zůstaly v hospodách a neměly najednou žádné využití. Vyzval lidi, aby z nich začali vytvářet tzv. poupětníky, tedy aby do nich sázeli květiny, a byl jim tak dán nový smysl existence. Oficiální video kampaně, které bylo použito také jako in-stream na YouTube, má vše, co by správný reklamní spot měl mít – konkrétní příběh, pozitivní emoce a kvalitní zpracování.

Vzhledem k orientaci značky Stongbow na online prostředí a zároveň na reálný zásah konkrétních lidí byli jako doplněk k 360stupňové komunikaci zvoleni youtubeři.

„Hlavním cílem naší strategie bylo maximalizovat organický reach uživatelů pomocí synergie a komplementace jednotlivých kanálů youtuberů, zejména zásahů z YouTube videí a postů na sociálních sítích, jako jsou Instagram a Facebook,“ vysvětluje Lukáš Kimla, account manager z agentury Get Boost.

Konkrétní strategie kampaně

Výběr youtuberů podléhal požadavku na starší demografii (18+). Do kampaně se zapojili youtubeři Karel Kovář alias Kovy (526 588 odběratelů), Anna Šulcová alias Anna Šulc (266 087 odběratelů), Dominika Nováková alias Domi Novak (73 709 odběratelů), Adam Lysek alias Vidrail (280 646 odběratelů), Petra Vančurová alias Petra Lovelyhair (185 175 odběratelů), Patrik Jareš alias Pjay (111 497 odběratelů) a Jitka Nováčková (32 913 odběratelů), která je relativně novou youtuberkou.

Způsob zapojení a především realizace probíhala u každého youtubera odlišně. Rozmanitost tohoto tvůrčího obsahu přispěla k úspěchu kampaně. Jakými různými způsoby lze produkt (potažmo celou kampaňovou aktivitu) do videí zapojit? Pojďme se na to detailně podívat.

1) Napojení na standardní youtuberův formát

Kovy a jeho oblíbená všehochuť

Kovy se o Strongbow zmínil velice nenásilně v rámci své další všehochuti. Jelikož se účastnil i tiskové konference na střeše Lucerny, měl materiálu k použití hodně. Kromě reklam pro konkrétní aktivitu tak zpropagoval i celou tiskovou konferenci k této akci. Celkem video k dnešnímu dni dosáhlo přes 200 000 zhlédnutí.

Pjay a jeho písničky v realitě

Podobnou strategii se zapojením do již známého konceptu zvolil youtuber Pjay. Produkt je zde zmíněn v rámci jedné písničky. Zpropagována je také tisková konference a záměr celé kampaně zkrášlit vzniklými květinami střechu Lucerny. Video dosáhlo k dnešnímu dni přes 171 000 zhlédnutí.

2) Vytvoření unikátního videa pro zadavatele

Jak si Anna Šulc představuje ideální město?

Anna Šulc jako jediná věnovala této kampani jedno celé video. K dnešnímu dni dosáhla přes 358 000 zhlédnutí, tedy nejvíc z celé kampaně. Celkově se video nese v pozitivním přírodním duchu a reklama zde i přesto, že se jedná o speciální video, nepůsobí nijak násilně.

Mimo natočení videa ještě Anna hojně využívala instastories. Především díky ní se tak počet followerů značky Strongbow zvedl z 1 500 na 1 845 followerů.

3) Spojení s jinou komunikační aktivitou

Domi Novak tvoří vlastní poupětník

Domi Novak zapojila Strongbow kampaň do svého videa sdělujícího výherce soutěže, které Domi ve videu zároveň kreslí. Celkem video dosáhlo přes 30 000 zhlédnutí.

4) Tematická zmínka v rámci širší oblasti

Petra Lovelyhair v korunách stromů

Petra Lovelyhair zvolila strategii spojenou s přírodou. Po výletě na Lipno se i s přítelem pozastavují nad dobou rozkladu různých surovin a zmiňují zde i iniciativu Kouření OUT, příroda IN. Celkem video dosáhlo přes 56 000 zhlédnutí.

5) Značka jako jeden z produktů

Jitka Nováčková piknikuje

Jitka Nováčková s sebou bere Strongbow na piknik a její video bylo zhlédnuto více než 76 000krát.

6) Zasazení videa do prostředí souvisejícího se značkou

Vidrail přibližuje trend fidget spinneru

Toto spojení je poněkud netradiční, video se totiž týká nového trendu fidget spinneru. Můžeme si ale povšimnout, že Vidrail po celou dobu stojí v lese a navozuje tak přírodní atmosféru. Celkem jeho video dosáhlo více než 68 000 zhlédnutí.

Vidrail zmínil Strongbow ještě v dalším videu jako takový malý bonus, toto video dosáhlo přes 180 000 zhlédnutí, tedy více než původní kampaňové video.

Nezastavitelný růst počtu zhlédnutí

Tato youtuberská kampaň dopadla nad očekávání. Zhlédnutí překročila 959 000 z původně plánovaných 450 000 views. A co je na YouTube nejlepší – růst zhlédnutí se už nikdy nezastaví, jelikož YouTube je kromě sociální sítě i druhý nejobsáhlejší vyhledávací nástroj na světě.

Dále kampaň zasáhla přes 1 159 000 followers na sociálních sítích. Naprostá většina reakcí i komentářů pod příspěvky je pozitivních (113 800+ like reakcí).

Výsledné rozdělení celkového počtu zhlédnutí můžete vidět na tomto grafu:

A co vy? Ještě váháte nad kampaní s využitím youtuberů? Jakou máte zkušenost? Pište do komentářů…

Total
0
Shares
Další články