Popcorn Maker dělá z videa novou hračku pro marketéry i vydavatele

„Abychom pochopili svět, ve kterém žijeme, vyprávíme příběhy. A když je přetváříme a sdílíme, dostáváme se k definici webu tak, jak ho známe. Každý z nás je součástí toho příběhu díky jednoduchým nástrojům, které nám umožňují dávat věci na síť. Ale video stojí stranou. Přišlo na web v malém rámečku, a tam také zůstalo, naprosto odpojené od okolních dat a obsahu. Ve skutečnosti jediná věc, která se na videu změnila za víc než dekádu, je velikost toho rámečku a kvalita obrazu.“

Takto začínala přednáška Ryana Merkleyho na červnovém TEDGlobal. Představil v ní prototyp nového nástroje na dynamickou online úpravu videí. Popcorn Maker už není prototypem, Mozilla v listopadu představila veřejnosti verzi 1.0, a my se můžeme podívat, co umí, k čemu může být užitečný a proč bychom mu vůbec měli věnovat pozornost.

Popcorn Maker používá jednoduché drag-and-drop prostředí, které vám umožní povznést zvolené video na trochu vyšší level. Můžete ho prokládat dalším obsahem jako jsou odkazy na články, Google Mapy, obrázky například z Flickru, Twitterem, Wikipedií atd. Základem je import videa – můžete využít odkaz na YouTube, Vimeo, Soundcloud nebo HTML5 formát. Video vložíte pomocí záložky Media v pravém menu. Nejedná se o žádnou složitou operaci, prostě do odpovídajícího okénka vložíte odkaz. Tato jednoduchost provází i všechny další úpravy.

Těmi je myšleno libovolné vkládání obsahu do videa. Další elementy přidáváte přetažením položky z levého menu (záložka Events). Můžete je přetáhnout přímo do videa, nebo na časovou osu pod ním.

Co máte k dispozici? Textové pole, pop-up pole (nastavitelné jako myšlenkovou bublinu či řeč), Google Mapu, Twitter (konkrétní slovo či uživatele), obrázek (vlastní, odkaz, Flickr Slideshow), článek na Wikipedii, můžete nastavit smyčku s libovolným počtem opakování, přeskočit určitou pasáž videa nebo video na zvolenou dobu automaticky zastavit.

Po vložení požadovaných úprav pak lze video sdílet pomocí přímého odkazu nebo vloženého kódu. K tomu slouží poslední záložka levého menu – Share. Celý proces jsem si vyzkoušela na krátkém videu Titanic SUPER 3D a úpravy, které můžete vidět, mi zabraly něco kolem pěti minut.

Jednoduché a efektivní nástroje nepotřebují složité návody na ovládání a Popcorn Maker je jedním z nich. Vše funguje jak má, prostředí je intuitivní a vychází uživateli maximálně vstříc. Věřím tomu, že i nabídka vkládaných elementů se bude postupně rozšiřovat. Jak lze očekávat od autorů, celý nástroj je postavený kompletně v HTML, CSS a Javascriptu, bez problému tedy funguje ve všech prohlížečích. „Všech“ ale bohužel opět nezahrnuje například iPad, kde bych si s Popcorn Makerem zaručeně vyhrála nejvíc.

Celý nástroj je ještě v plenkách a budoucnost sama ukáže kreativitu těch, kteří tento nástroj začnou používat. Všichni se ale určitě shodneme na tom, že jde o službu potřebnou a (byť jsme to možná doposud sami netušili) žádanou. Už jen z pohledu marketingu jde o velmi silný nástroj, který ulehčí například práci při tvorbě demo videí, manuálů a podobně. Už nyní se můžete nechat inspirovat výtvory ostatních, od interaktivního rádia, přes remixy videí s celebritami až po komix. Schválně, kdy se objeví nějaká chytrá marketingová kampaň…

Pokud si s Popcornem budete hrát, určitě se nám nezapomeňte pochlubit.

Diskuze k článku