Jaká je budoucnost UX? Na WebExpu odpoví světové hvězdy oboru – Val Head z Adobe nebo Eduardo San Martin Morote

Evoluce mobilních technologií výrazně ovlivňuje způsob, jak s nimi uživatelé komunikují a pracují. To pochopitelně nejvíc souvisí s uživatelským rozhraním, kterému se bude věnovat několik světově uznávaných řečníků na již jedenáctém ročníku pražské konference WebExpo 2018. Kromě zástupců Twitteru, Facebooku a Googlu na ní vystoupí například dva experti na animace – designérka Val Head z Adobe a freelance developer Eduarda San Martina Morote, dále pak odbornice na konverzační UI Yael Keren či spoluzakladatel a VR/AR ředitel oceňovaného polského studia Ars Thanea, Bartlomiej Rozbicki.

Val Head

Val Head svou profesní kariéru zasvětila webovým a UI animacím, kterým se jako design advocate věnuje v Adobe. Svoje zkušenosti si ovšem nenechává jen pro sebe – napsala knihy The CSS Animations Pocket Guide a Designing Interface Animation, je autorkou pravidelného UI Animation Newsletteru a aby toho nebylo málo, svou vášeň sdílí také v screencastu All The Right Moves a podcastu Motion and Meaning. Na WebExpu se však Val nebude věnovat animacím. Místo toho bude přednášet o tom, jak mohou interface developeři zajistit, aby nové technologie využívající umělou inteligenci svým uživatelům nijakým způsobem neškodily. Nikdo přece nemá zájem vyvinout produkt s neobjektivními daty nebo rasistickými boty.

Eduardo San Martin Morote

Animacím se však bude věnovat další expert své oblasti, freelance frontend developer Eduardo San Martin Morote. Pohybující se obrázky totiž mohou uživatele nadchnout, nebo také rovnou donutit aplikaci zavřít. Eduardo, původně vývojář indie počítačových her, představí rozšiřující možnosti, jak animace pozvednout na vyšší úroveň, tedy nad CSS.

Na vyšší úroveň v posledních letech stoupá i samotné uživatelské rozhraní. Evoluce přechází od klávesnic, s pozdějším připojením myši, přes dotykové obrazovky ke hlasovému ovládání. Conversational user interfaces byly někdy pouhé sci-fi, dnes už však existuje množství různých platforem pro programování jednoduchých hlasových aplikací. Jak v této oblasti prorazit? O tom bude mluvit Yael Keren, ředitelka UX v Clicktale – izraelském průkopníkovi oblasti Experience Analytics. Yael předtím svoje zkušenosti sbírala ve firmách jako IBM, HP nebo SAP a aktuálně již téměř šest let působí jako UX mentor v Google Campus.

Svou budoucnost ovšem mají i vizuální vjemy. A i když virtuální nebo rozšířenou realitu mnozí pořád považují jen za hračky, opak je pravdou. Tyto nové technologie je možné využívat na rozšíření byznys potenciálu firem, potřebné je ale správné nastavení UX. Jak na to? Se svými zkušenostmi se na WebExpu podělí Bartlomiej Rozbicki, AR/VR ředitel polského CGI studia Art Thanea s desítkami světovými oceněními, mezi nimi i Cannes Lions nebo Effie Awards.

Zmiňovanou čtveřicí se ale výčet jmen expertů na oblast UX pochopitelně nekončí. Jak designovat systémy a škálovat je prozradí UX director Googlu Rich Fulcher, jak nadesignovat budoucnost řekne Dan Saffer, product design leader v Twitteru a jak na design podle Facebooku řekne jeho product designérka Diamond Ho.

Na WebExpu, které se letos koná 21. až 23. září v pražské Lucerně, dále vystoupí přes 60 osobností z oblasti technologií. Společně obsadí sedm sálů a vystoupí před dvěma tisíci posluchači. Poslední den je věnován workshopům, skvělé příležitosti na networking už tradičně nabídnou také tři party. Další podrobnosti průběžně naleznete na webu www.webexpo.net.

Total
7
Shares
Další články