Archetypy v marketingu: Pro některé značky je na prvním místě kreativita

Profesionálové v oblasti reklamy se shodují, že část organizací jedná podle archetypálních vzorů. Ty často vyjadřují, jakou váhu značky přisuzují kreativitě.

Kdesi v horách, uprostřed panenské přírody staví starší muž kostru dřevěného domu. Z dálky k němu přijíždí chlapec na kole, zřejmě jeho syn. Muž při pohledu na chlapce udeří vší silou kladivem do hřebíku, čímž vyvolá pád celé konstrukce. Chlapec běží muže zachránit. Ten ale naštěstí zanedlouho vstane. Stojí v hromadě prken a trámů, je celý rozbolavělý, ale šťastný. „Ničeho nelituj,“ dozvíme se na konci.

Tak vypadá reklama velkoobchodu Hornbach, který nabízí produkty určené pro kutily. Tato značka je přitom typickým zástupcem firem, které podporují ve svých zákaznících kreativitu a seberealizaci. Těmto organizacím říkají marketéři značky s archetypem tvůrce.

Předobraz v kreativních osobnostech

Podle odborníka na reklamu Honzy Vašíka z agentury Fairy Tailors jsou předobrazem archetypu tvůrce především umělci, kteří jsou schopní pracovat s představivostí a dokážou vidět svět odlišně.

„Vzpomeňme fenomenální tvůrce, jako byli například William Shakespeare, Wolfgang Amadeus Mozart anebo Pablo Picasso, kteří ve svých dobách udělali doslova revoluci v tom, jak se lidé dívali na svět,“ vysvětluje Honza Vašík a dodává, že pro archetyp tvůrce je příznačná především touha tvořit a naplňovat své estetické tužby.

„Nejinak je tomu mezi firmami. Organizace tohoto typu obvykle kladou hlavní důraz na kreativitu, odlišnost a samy své výrobky nebo služby vnímají jako umělecká díla.“  Typickými značkami s archetypem tvůrce jsou výrobci stavebnic pro děti, jako je například Lego nebo český Merkur, velkoobchody pro kutily, jako jsou Hornbach nebo Baumax a v neposlední řadě i výrobci kosmetiky jako například M.A.C.

Jaké jsou značky s archetypem tvůrce:

  • Jejich produkty nebo služby podporují sebevyjádření
  • Kladou velké úsilí do oblasti inovací
  • Své produkty chápou jako umělecká díla
  • Jejich produkty nebo služby souvisí s nostalgií, dětstvím nebo morálkou

Kolektiv umělců

Značky s archetypem tvůrce je podle Honzy Vašíka možné snadno identifikovat už při první návštěvě. „Jejich zaměstnanci mívají stylové a nekonvenční domy a kanceláře. Totéž platí i o jejich oblečení. Zakládají si totiž na tom, že jsou to lidé s vkusem,“ vysvětluje. Podle něj však ve firmách zdaleka nepanuje klid. Zaměstnanci mezi sebou často mívají konkurenční vztahy, běžná je tvrdá kritika anebo cenzura.

„Značky s archetypem tvůrce mívají ambice, aby po nich zůstalo dědictví, které přetrvá na věky, a proto pro ně není nic dost dobré,“ vysvětluje Honza Vašík. Vnitřní struktura takových značek se podle něj také často reorganizuje, protože je neustále potřeba zkoušet nové možnosti a neotřelá řešení. „Výsledná kvalita produktů nebo služeb tvůrcovských značek je dokonce natolik důležitá, že někdy může zastínit obchodní zájmy společnosti,“ myslí si Honza Vašík.

Podrobněji se archetypem tvůrce v brandingu zabývá ve svém vlogu agentura Fairy Tailors:

 

Tvorba do každé domácnosti

Typickou firmou s archetypem Tvůrce je podle Honzy Vašíka slavný americký výrobce šicích strojů Singer. „Vznik této značky úzce souvisí s průmyslovou revolucí. Ta dala lidem technologické prostředky, které pomohly jedincům s duší tvůrce vyjádřit své tvůrčí schopnosti a umělecké sklony,“ vysvětluje Honza Vašík. Podle něj první průmyslový šicí stroj vznikl v roce 1845. Jen několik let poté přišel vynálezce Isaac Merritt Singer s nápadem upravit ho pro domácí používání.

„Singer vycházel z přesvědčení, že lidé jsou přirozeně kreativní, že rádi malují, šijí a zdobí. Věřil, že mnohým nestačí nakupovat si hotové výrobky, ale že si chtějí vyrobit vlastní originál.“  Protože však domácí šicí stroje byly pro obyčejné lidi zprvu příliš drahé, vymyslel Singer plán splátek. Tím se podle Honzy Vašíka z produktů značky Singer stal pro chudší vrstvy navíc i jeden z prvků soběstačnosti. I takovou sílu podle něj může mít značka s archetypem tvůrce.

Total
2
Shares
Další články