Cítím, že mě práce vyčerpává, potřebuju zvolnit, ideálně pracovat jenom čtyři nebo dokonce tři dny v týdnu. Jak bych to měl šéfovi předložit?
Kdo by občas nebyl z práce přetažený! Chce to nežít jenom prací, ale taky trochu relaxovat. Pokud ale opravdu cítíte, že „toho máte dost“, neriskujte, že se časem dopracujete k syndromu vyhoření. Prosadit si volnější pracovní režim není zase tak nereálné.
Ale nezapomínejte na jednu věc ‒ i když jste ve firmě dobrý kolektiv, chodíte tam především kvůli práci. Za to vás zaměstnavatel platí a očekává od vás výkony. Myslete na to, než se rozhodnete říct si šéfovi o méně práce. Počítáte s tím, že za méně práce budete dostávat i menší výplatu?
Udělejte si inventuru
Než se vydáte za šéfem, udělejte si pomyslný pořádek na svém pracovním stole. Kdy jste byli naposledy na pořádné dovolené ‒ není na čase vyčerpat ji? Nespočívá váš problém ve špatné organizaci vlastní práce nebo nefungující komunikaci mezi kolegy? Neděláte už dlouho stejnou práci a přitom firma hledá zaměstnance na pozici, která by vás zajímala, jen si na ni netroufáte?
A také se zamyslete, jestli využíváte všechny možnosti volnějšího pracovního rytmu, které zaměstnavatel nabízí. Pružná pracovní doba nebo home office už dneska patří mezi běžné standardy. A i když je řada zaměstnavatelů z pochopitelné obavy z neefektivity zaměstnanců nechce poskytovat, určitě je to řešení, které se dá snadno domluvit ‒ pro firmu je vlastně výhodné, neznamená pro ni žádné náklady, pokud spolehlivě pracujete.
Buďte jako obchodník: navrhněte řešení
Když už dospějete k závěru, že opravdu potřebujete trávit v práci méně času, snažte se přijít za svým šéfem s promyšleným návrhem. Kolik dní chcete pracovat? Jak budete komunikovat s týmem, účastnit se porad, reagovat na dotazy? Kdo za vás převezme část agendy? Jak dlouho bude trvat váš nový pracovní režim? A jakou si představujete odměnu za méně práce?
Nutně to samozřejmě nemusí znamenat aritmetické krácení mzdy, ale berte v úvahu, že vaši nepřítomnost ve firmě bude muset zaměstnavatel nějak nahradit, což pro něho může znamenat i vyšší náklady.
A pokud zrovna nejste typ „obchodníka“, připravte se na pohovor se šéfem s někým z kolegů, kterému důvěřujete. Přesvědčivá argumentace bude vaše silná stránka.
Trendy jsou na vaší straně
Sám tomu sice příliš nefandím, pravdou ale je, že i v Česku se čím dál častěji mluví o kratším pracovním týdnu. Pro firmu sice „poskládání“ týmu z lidí s odlišnými úvazky znamená složitější organizaci práce i nějaké náklady, na druhou stranu znamená i větší flexibilitu na trhu práce, což je v situaci trvalého nedostatku volných zaměstnanců velké plus.
Než si řeknete o méně práce:
- nezapomeňte, že firma vás platí za odvedenou práci
- zamyslete se, jestli problém není ve špatné organizaci práce nebo komunikaci s týmem
- promyslete svoje nové zapojení ve firmě – jaký bude váš přínos a jakou čekáte odměnu
Diskuze k článku