Zákazník zákazníkovi: P2P systémům se v Česku daří. Valuto už směnilo desítky milionů eur

Princip P2P, tedy „uživatel uživateli“, se mezi službami v tuzemsku i celé Evropě rozmáhá. V některých případech dost úspěšně. Jedním z příkladů je služba Valuto, online směnárna.

Když chcete využít jakoukoliv službu, nejspíš zaplatíte nějaký ten poplatek hned několika firmám. Třeba u výměny peněz – přinejmenším směnárně a několika bankám. To vám celou směnu poněkud podraží. Na prostředníky proto zapomeňte, vzkazuje Valuto. Je to další ze služeb, které se zaměřují na takzvané P2P. Tedy propojuje přímo dva koncové uživatele – třeba toho, kdo má eura a chce koruny, s tím, kdo si naopak potřebuje za českou měnu koupit tu evropskou. A zákazníci na to slyší. Do Valuta se jich teď zaregistruje každý měsíc víc než tisícovka.

Valuto je evropský víceměnový účet určený k platbám B2B i B2C. Dostalo se mezi stovku nejlepších světových inovátorů v sektoru FinTech v loňském roce. Zákazníkům zpřístupňuje burzu, kde můžou zveřejňovat své nabídky koupě a prodeje valut. Slibuje snížení bankovních poplatků o 95 pocent za přijímání, posílání a směňování peněz. Samo si účtuje provizi od 0,06 procenta za transakci.

Služba si přitom jako svůj první trh (vedle domovského Polska) zvolila Česko. Nejen proto, že se tu neplatí eurem. Ale i proto, že trh je tu prý takové službě otevřený.

valuto 3

Podle čísel uspěla. V tuzemsku už si mohla k minulému měsíci zapsat 5 260 uživatelů, kteří směnili přes 69 milionů eur. Jen v druhé polovině roku 2015 jejich počet stoupl o 1 200. A obrat rostl o 38,8 procenta.

Češi teď tvoří 54 procent všech evropských uživatelů. Jejich poměr klesá s tím, jak se Valuto rozšiřuje do světa. Doteď ale stojí za 93 procenty obratu Valuto v Evropě. Ještě na začátku května to ovšem bylo 95 procent.

České statistiky

ve 3. a 4. kvartálu roku 2015 rostl obrat o 38,8 %

ve 3. a 4. kvartálu roku 2015 byl průměrný počet nových registrací 1200

Musíme aspoň trochu vysvětlovat

Valuto vstoupilo na trh, kde se společnosti můžou potýkat s určitou nedůvěrou zákazníků. Podle něj si banky mylně myslí, že jejich důvěra je neotřesitelná. Jenže po kauzách startujících finanční krizi v roce 2008 tomu tak není. “Víc firem i obyčejných lidí se obrací k alternativním společnostem působícím v oblasti finančnictví, jako jsme právě my. Upřímně mají bankovních institucí dost,” říká strategický ředitel Valuto Matthew Harris.

valuto-01

Systém koncový zákazník – koncovému zákazníkovi u mnoha lidí ještě není tak důvěryhodný, jako ten klasický: firma – klient. Služby, jako je Valuto, musí proto zákazníky aspoň trochu vzdělávat. “Jakmile ale uživatel porozumí tomu, co uspoří, stejně jako lepším podmínkám v případě, když vynechá bankovní zprostředkovatele a vyměňuje si peníze s dalším uživatelem, ocení sílu davu,” chválí zákazníky  Matthew Harris. Podle něj některým lidem nicméně trvá pochopit, že firma nepracuje s penězi v hotovosti, ale s bankovními převody. Jinak ovšem na koncept bez problémů slyší.

Zákazníci podle dat chápou opravdu rychle. V Evropě se počet registrovaných uživatelů přehoupl přes 10 tisíc a směněná částka přes 74 milionů eur.

Evropské statistiky k minulému měsíci

9 670 registrovaných uživatelů ve 30 zemích Evropy, směněná částka 74 mil. eur

každý měsíc má Valuto přes 1.000 registrací z celé Evropy

110 zaměstnanců

Přesto Harris přiznává, že nová služba je zákonitě vždy tak trochu podezřelá. “Vezměte si Uber nebo Airbnb, když tyhle firmy vstoupily na trh taxi služeb a ubytování. Když dojde na platby, je důležité, aby zákazníci věděli, že společnosti, jako jsme my, jsou plně licencované a pod dohledem evropských regulátorů,” vysvětluje.

A co dál?

Valuto se hodlá do map online služeb zapsat silněji. “Aktuálně se zaměřujeme na růst zákaznické báze a rozšíření funkcí multiměnového účtu. Nicméně se soustředíme i na vstup na dva nové trhy do konce roku, jedním z nich je Latinská Amerika,” vysvětluje Harris.

Valuto aktuálně podporuje 11 měn – kromě české koruny taky americký dolar, švédskou, dánskou a norskou korunu, rumunský nový lei, polský zlotý, britskou libru, švýcarský frank, bulharský leva a euro.

Průměrné převody peněz u Valuta

individuální klient: 928 eur

společnost: 1714 eur

Služba usnadňuje nejen výměnu valut, ale také odesílání a přijímání peněz v lokálních měnách z celé Evropy. Tým nedávno představil nové API, které umožňuje integrovat Valuto třeba do účetních systémů. „Věřím, že API je nejlepším způsobem využívání bankovnictví. Dostává finanční transakce do kontextu, který má pro uživatele větší význam. Domníváme se, že nutit zákazníky provádět operace pomocí bankovního systému chráněného firewallem je staromódní. Automatizace operací jako je odesílání a přijímání peněžních převodů významně zvýší produktivitu našich zákazníků“ – říká Łukasz Olek, výkonný ředitel a spoluzakladatel.

Projekt online směnárny pod původním názvem Walutomat.pl vznikl před pěti lety v Polsku a dnes je na tamním trhu největším hráčem. Provozuje jej společnost Currency One, největší firma na online výměny Valut v Polsku.  Česká republika se na začátku roku 2015 stala druhým trhem, kde je možné tuto službu využívat.

Diskuze k článku