Z nuly k oblakům: Jaroslav Mráz: Ve škole v podnikání neexceloval, dnes řídí dvě IT firmy a vzdělává nadějné ajťáky

IT guru srdcem i duší, pro kterého je práce největší vášní. Mladý Slovák Jaroslav Mráz o světě počítačů rád přednáší, je odborníkem na interaktivní vzdělávání, ale ještě raději vymýšlí stále nová řešení, jak pomocí IT ulehčit firmám život. Šéfuje dvěma úspěšným společnostem iGeek a Allycom, kterou sám založil.

Ahoj Jaro. Jsi opravdu proaktivní člověk – řídíš dvě IT firmy a zároveň jsi členem představenstva v JCI Slovakia. Je ještě něco, na co jsem zapomněla? Prozraď nám, jak to všechno zvládáš s takovým přehledem?

Ano, je to skutečně tak, jsem celkem hyperaktivní člověk ?.  Allycom se zabývá hlavně správou, servery, cloudem a optimalizací a iGeek se zabývá vývojem mobilních aplikací a informačních systémů. Možná připomenu ještě fakt, že s Allycomem působím jako externí CTO v několika mezinárodních společnostech. Otázku, jak to zvládám, dostávám často. Pravdou je, že často ani sám nevím. Myslím si, že člověk si časem přirozeně vybuduje svoje hlavní priority a zároveň má svůj unikátní mix zkušeností, které mu umožní úlohu dokončit rychleji, a proto toho zvládne víc. Samozřejmě, jsou za tím i hodiny práce.

Dnes jako podnikatel ovlivňuješ dění v IT světě minimálně na Slovensku. Vzpomínáš si na svoje začátky v IT?

Počítače jsou se mnou téměř celý život. Když mi bylo pět let, otec přinesl domů první, tehdy populární didaktik gama, a pár let nato Intel 286. Několik let mě bavilo si na něm jen hrát, ale časem mě začalo víc zajímat, jak to funguje. Postupně jsem se samostudiem a metodou pokus-omyl zlepšoval. Na střední škole jsem si tím začal trošku vydělávat a protože jsem stále sledoval novinky a vždy mě bavilo psát, začal jsem psát články pro tehdy známý IT online deník inet.sk. Skládal jsem také počítače pro známé, opravoval je anebo dělal drobnou údržbu.

Když jsem dokončil druhý ročník, všimnul si toho ředitel naší školy a najal mě jako správce IT. Byla to skvělá zkušenost, protože je těžší zabezpečit počítače s omezeným rozpočtem proti hraníchtivým studentům, než zabezpečit je v běžné firmě. Když jsem si na to vymyslel svůj systém, který fungoval, řekl jsem si, že bych toho stihl i víc, a zrodil se nápad začít podnikat.

Foto: archiv Jaroslava Mráze
Foto: archiv Jaroslava Mráze

Podnikat jsi začal už při studiu na STU. Myslíš si, že tě pro kariéru v IT světě připravila spíš škola anebo zmíněné samostudium?

V mém případě to bylo spíš o samovzdělávání. Specializuju se na oblasti, které se na vysoké škole neučí a některé se dají nabýt jen zkušenostmi. Je též známé, že IT je jedna z mála oblastí, kde pro úspěch nepotřebuješ vysokou školu. Když už se však člověk pro studium rozhodne, musí si uvědomit, že studuje sám pro sebe. V mém případě škola fungovala spíš jako referenční příručka. Po dobu studia není vždy možné proniknout do každé problematiky, ale když o ní víš a náhodou se s ní střetneš, víš, kde hledat informace. Když se však nad tím zamyslím, z podnikání jsem ve škole dostal C ?

Studium jsi ukončil teprve nedávno. Co bys poradil mladým, kteří se chtějí vydat na podobnou dráhu jako ty?

V rámci JCI chodím dělat přednášky na vysoké školy a obvykle studentům říkám, že nejdůležitější je jednoduše začít. Když jsem začal podnikat já, byl jsem ještě zaměstnaný na plný úvazek a zároveň jsem chodil na vysokou, takže na výmluvu „nemám čas“ odpovídám: dá se to. Myslím si, že je jedno, jestli se rozhodneš podnikat, nebo být zaměstnaný. Oboje vyžaduje, aby si člověk vybral to, co ho nejvíc baví a v tom se sám zlepšoval. Když člověka práce baví, má pro ni vášeň, a to se nedá předstírat. Nadřízený i zákazník to poznají a když to podložíš znalostmi a dobře odvedenou prací, budeš mít úspěch v obou případech. Navíc, jak se říká, na konci dne se budeš moct na sebe v klidu podívat do zrcadla.

Kromě toho, že dnes JCI Slovakia předsedáš, jsi se v roce 2013 stal top finalistou soutěže Študentská podnikateľská cena. Jak to pomohlo tvému byznysu?

V soutěži jsme získali jednu z hlavních cen, což byla cena Ministra školství, vědy, výzkumu a sportu Slovenské republiky. Soutěž měla více pozitiv: donutila mě přehodnotit naše výsledky a vybrat nejzajímavější řešení ze všech, což se nám brzy hodilo jako podklady pro sepisování referencí. A tím největším přínosem byl mediální prostor, který umožnil lidem se dozvědět o naší práci.

Říká se, že na Slovensku je stále málo kvalifikovaných lidí v IT oblasti. Co se dá dělat, aby se to změnilo?

Bohužel, je to tak, ale není to problém jen Slovenska. Podle jedné studie chybělo v celé EU minulý rok víc než 800 tisíc kvalitních lidí z IT a toto číslo jen narůstá. Na Slovensku je problém hlavně v lidech a jejich přístupu. Hodně studentů, kterých jsem se ptal, proč se dali na IT, mi odpovědělo: protože dobře platí. Když k nám někdo přijde na pohovor, vžddy se ptám na jeho osobní projekty a často dostávám odpověď, že pracoval jen na školních. Chybí jim již zmiňovaná vášeň.

Osobně neznám nikoho, koho práce baví, a dokáže jen tak sedět bez toho, aby sám něco zkoušel. Tím se liší průměrní od těch skvělých. Takový člověk přináší mechanickou práci a jen malou přidanou hodnotu. Když si tedy někdo na pohovoru řekne o vysoký plat jen proto, že vystudoval, a nemá co jiného nabídnout, je pro nás nezajímavý. Naopak, když přijde někdo se schopnostmi, je nám jedno, co studoval. Lidem chybí schopnost komplexně se zhodnotit, odhalit svoje slabá místa a pracovat na nich. S tím nám pomůže jen změna nastavení společnosti na kvalitu.

Přejděme ke společnosti Allycom, která se pod tvým vedením zabývá IT outsourcingem. Takových firem je na Slovensku hodně. Čím vyčníváte z řady?

Tento faktor se z mého pohledu posuzuje těžko, moc konkurenci neřešíme. Mezi naše kvality však patří, že jsme jako jedna z prvních firem na Slovensku poskytovali cloudové produkty. Naším hlavním cílem je však dodávat kvalitní řešení, proto zákazníkům na rovinu říkáme, co půjde a co ne. Když je něco nereálné nebo nás tlačí do nákupu nekvalitního vybavení, probereme to se zákazníkem a když se nedohodneme na něčem, co bude fungovat, raději zakázku odmítneme. Pracujeme výhradně pro B2B, proto jsou naše jméno a kvalita to jediné, co máme. Asi to funguje, protože jediný náš marketing je doporučení od klientů. Když k nám však přicházejí klienti od konkurence, zřejmě něco děláme správně.

Foto: archiv Jaroslava Mráze
Foto: archiv Jaroslava Mráze

Proč se firmám vyplatí IT služby outsourcovat?

S outsourcingem v IT je to podobné jako všude jinde. Když někam jednou za čas pospícháš, je pro tebe výhodnější zavolat si taxi, než si kupovat auto. S IT je to stejné. Když potřebuješ občas něco nastavit a povaze tvojí práce stačí vzdálený dohled, což stačí 90 procentům firem, nemusíš platit člověka na plný úvazek, ale zaplatíš si jen tu „jednu jízdu“. Navíc, člověk, který dělá IT outsourcing, řeší problémy ve více firmách, proto má často lepší nadhled a víc zkušeností. Podobně, jako teď místní taxikář zná názvy ulic a umí doporučit restauraci bez toho, aby něco zadával do GPS.

Jaké firmy tvoří vaši klientelu?

Specializujeme se na sektor SMB, tedy na malé a střední firmy. Naše portfolio je široké, například výrobní společnosti, HORECA segment, ale největší zastoupení mají společnosti zabývající se financemi a bankovními institucemi. Co se týče zahraničních firem, máme v portfoliu několik čistě zahraničních a několik větších mezinárodních společností, pro které zastřešujeme služby ve více zemích.

Na firemním blogu jste se nedávno dost věnovali správě Azure od Microsoftu. Spolupracujete s Microsoftem?

Věnovali, a ještě také věnovat budeme, když nám zůstane čas na psaní článků. Naším cílem je v první řadě osvěta a zároveň nás to baví. S Microsoftem spolupracujeme na některých projektech a patříme mezi top partnery na Slovensku. Minulý rok jsme získali kompetenci Microsoft Partner Silver Cloud Platform a tento rok jsme se posunuli ještě o trošku dál a stali jsme se Microsoft Cloud Solution Provider (CPS) direct. Znamená to, že jsme přímým partnerem a prodejcem bez distribuce či třetích stran.

Foto: archiv Jaroslava Mráze
Foto: archiv Jaroslava Mráze

Jaké máte v Allycomu zkušenosti s Azure?

Převážně pozitivní. Tuto platformu používáme víc než dva roky a za tu dobu se velmi posunula dopředu. Klientům jsme na ní vybudovali robustní infrastrukturu pro provoz jejich kritických aplikací nebo námi vyvíjených řešení. Pracoval jsem i s jinými platformami, ale Azure považuji za nejrychleji rostoucí. Nabízí spoustu dobrých a bezplatných služeb, které je možné využít jak profesionálně, tak i pro nadšence. Pěkným příkladem, že se Azure zlepšuje, je fakt, že sám začal podporovat open source. Bratislavská pobočka nám jedno z Azure monitorovacích řešení upravila tak, abychom ho mohli použít i na sledování a kontrolu našich řešení, které jsou postavené právě na open source.

Na toto téma jsi vedl i školení. Ještě se firmy bojí využívat cloudové služby?

Nedůvěra stále přetrvává, ale je tu vidět výrazný pokrok. Pozitiva v cloudu vidí spíš menší firmy, ty větší je volí spíš ve chvíli, kdy chtějí stavět úplně nové řešení nebo obnovit to staré. V dnešní době už poskytovatelé platforem umožňují používat moderní šifrovací technologie, takže tvoje data jsou v bezpečí. I když ve firmě dojde k jejich úniku, je za tím spíš lidský faktor, bez ohledu na to, jestli jsou data v cloudu nebo ne. Když se s klienty bavíme na téma Microsoft a špehování, vždy se směju, že kdyby opravdu něco takového dělali, můžou to dělat přímo na tvém PC nebo serveru a nemusí čekat, až si uložíš data do jejich cloudu. Na druhé straně, když Microsoft vymyslel a vytvořil technologii, na které běží tvoje aplikace, tak kdo jiný se dokáže líp postarat o to, aby šly co nejlíp?

Šéfuješ i firmě iGeek, která se věnuje vývoji mobilních aplikací. Na které svoje výtvory jste nejvíc hrdí?

Jsme hrdí hlavně na dvě z nich. Prvním je Polaris – kompletní informační systém pro řízení společnosti, která poskytuje internet. Systém samostatně řídí a nastavuje zařízení několika značek, jako je např. Cisco nebo MikroTik, obsahuje CRM a manažerské techniky, v reálném čase monitoruje stav infrastruktury všech připojených bodů a zařízení až po klienta, a to všechno v zařízení s iOS. Technik díky tomu umí v mobilní aplikaci zkontrolovat, jestli má klient zaplacenou fakturu, jestli má zapnutý router, zda v něm má připojené zařízení apod.

Foto: archiv Jaroslava Mráze
Foto: archiv Jaroslava Mráze

Druhým řešením je aplikace Sledování zásilek. Je bezplatná a trackuje zásilky slovenské pošty a jiných kurýrských firem. Navíc jsme do ní vyrobili API rozhraní pro provozovatele e-shopů, kde jí můžou bezplatně použít pro klienty, nejen pro trackování zásilek během přepravy, ale přímo celé objednávky v e-shopu od její přijetí přes balení a distribuci až po doručení zákazníkovi. Aplikace si dlouhodobě drží svou pozici v top žebříčku byznys aplikací.

Ze starších projektů jsme hrdí například na logickou hru Zane, která je už teď bezplatná a byla top 1 v Číně, Japonsku, Rusku a na předních místech v dalších zemích.

Jaké trendy podle tebe v nejbližší době můžeme čekat ve světě mobilních aplikací?

Trendy se mění každou chvíli, ale myslím si, že to budou věci řízené umělou inteligencí nebo umělá inteligence celkově. Něco podobné, jako jsou Cortana a Siri, ale sofistikovanější a osobnější. Microsoft má podobný nástroj Flow, který umožňuje automatizovat některé úlohy. Já si něco takového představuju pro data, e-maily, internet a podobné věci, ale s umělou inteligencí. Žijeme ve světě, který je už přehlcený informacemi, denně nám každému přijde několik set e-mailů, které nemáme čas číst, proto očekávám, že přijdou řešení, které přečtou a pochopí obsah e-mailové komunikace a samy se postarají o vytvoření úloh.

Foto: archiv Jaroslava Mráze
Foto: archiv Jaroslava Mráze

Liší se nějak náplň tvojí práce v Allycom a v iGeek? Nehrozí občas, jako při dvou dětech, že jedno může zůstat trochu zanedbané?

Spíš bych to nazval partnerstvím, kde jeden pomáhá druhému. V obou jsem ředitel a manažer, ale v iGeek se víc zabývám usability, návrhem funkcionality, logiky systému a designem řešení. V Allycom zase řeším návrh infrastruktury, jaké nástroje je pro klienta dobré používat, řeším vhodný HW a SW. Zjišťuju, jak pracuje a jak se to dá dělat efektivněji za využití IT. Přitom řeším klasické úlohy IT admina. Instaluju a konfiguruju servery, dělám vše, co ta pozice obnáší, a občas si dokonce sám špiním ruce taháním za kabely ?

Zní to tak, že tvůj pracovní den je nabitý k prasknutí. Stíháš se věnovat i jiné zálibě než byznysu?

Byznys a práce jsou mojí hlavní vášní, nemám moc jiných. Jako každý ze světa IT mám rád technologické hračky a rád testuju nové věci. Rád taky vařím, čtu nebo píšu poezii. Jedna z mých sbírek dokonce vyšla v elektronické podobě. Když jsem byl mladší, pomáhal jsem organizovat festival japonské kultury na Slovensku Animeco, z čehož mi dodnes zůstala záliba v anime a japonské kultuře. Nedávno jsem se proto dal také na studium japonštiny, takže bych se do toho Japonska už mohl jet podívat ?

Total
0
Shares
Další články