Z nuly k oblakům: CEO Serveromatu Milan Pašek díky své práci hraje hry i přes pracovní dobu

Vždy věděl, že chce podnikat, a název a logo své první firmy proto vymyslel už na střední škole. Slovenský podnikatel Milan Pašek dnes řídí dvě úspěšné české společnosti, ve kterých si plní své byznysové sny o zahraničních trzích v Brazílii či Singapuru, ale i ty dětské. Například o počítačových hrách.

Ahoj Milane, si CEO a zakladatelem dvou IT společností, které poskytují web a server hosting. Quantasoft vznikl jako slovenská společnost a Serveromat je českou firmou. Proč je to tak?

Quantasoft byl původně založen na Slovensku hlavně z formálních důvodů před vstupem Slovenska a Česka do EU. Hlavním důvodem přesunu bylo nepodpoření mého podnikatelského plánu v oblasti vývoje biometrie Agenturou na podporu výzkumu a vývoje na Slovensku. V té době jsem v USA pracoval jako specialista na vývoji biometrických systémů a odůvodnění nepodpoření bylo, že nemám vysokoškolské vzdělání a jiné odborné předpoklady k dosažení výsledku.

Krátce na to mě však podpořil Vědecký inkubátor ČVUT a o rok později Jihomoravské inovační centrum (JIC). Založil jsem díky tomu novou společnost Quantasoft, s.r.o. a přesunul všechny zahraniční aktivity ze Slovenska do ČR již v roce 2006.

Vnímáš nějaké výhody podnikání v Česku oproti podnikání na Slovensku?

Podnikatelské a investiční možnosti byly již v té době v Česku nesrovnatelné se Slovenskem. Praha je centrem byznysu a příležitostí dále na západ.

Milan Pašek

Situování tvého byznysu do České republiky zřejmě souvisí i s tvým studiem v Praze. Co tě přesvědčilo zůstat zde i po dostudování?

Po příchodu do Prahy jsem si musel zajistit pravidelný příjem, abych mohl studovat. V porovnání se Slovenskem jsem našel kvalifikovanou práci okamžitě v prvním ročníku a zajistil jsem si tím příjem na start podnikání.

Školu si však dokončil jen s titulem Bc. Proč?

Studoval jsem magisterské studium, které se nerozdělovalo na Bc. a Ing. V sedmém roce studia jsem narazil na nepřekonatelný problém a vyhodili mě. Uznali mi posledních 5 let studia, musel jsem znovu opakovat první ročník a tím jsem ukončil své studium s titulem Bc., který mi na Slovensku neplatí a ani ho nepoužívám. Není to pro mě důležité.

Přestože tvé firmy jsou úspěšné a mají přesah i do zahraničí, mnozí Slováci je nemusí znát. Jak by si nám je krátce představil?

Quantasoft spustil první ASP.NET web hosting na Slovensku a za minulý rok je 30 % příjmu z web hostingu a cloudových služeb ze Slovenska. I po 10 letech stále cítíme, že je trh na Slovenku málo konkurenční. Quantasoft se zabývá hlavně poskytováním ICT služeb a vlastním vývojem a výzkumem v oblasti cloudu, biometrie, počítačového vidění, umělé inteligence (AI) a Big Data.

Serveromat vznikl jako projekt Quantasoftu, který se oddělil do nové společnosti zaměřené na game server hosting a e-sports a je od začátku cílený globálně. Za necelé dva roky jsme poskytli více než 500 tis. služeb uživatelům z více než 230 zemí světa. Do Serveromatu investovali v rámci Seed investice ve výši 100 tisíc eur společnost Reinvented a Kamil Koupit (Performio, Tislacli Media).

Milan Pašek

Podnikat si začal již na vysoké škole. Vzpomínáš si ještě na své začátky nebo na to, co tě k podnikání přivedlo?

Odjakživa jsem chtěl rozjet vlastní byznys. Název a logo Quantasoftu vzniklo již v prvním ročníku na střední škole, když jsem měl 16 let. Čekal jsem jen na to, abych to mohl formálně uskutečnit. Jakmile to bylo možné, vytvořil jsem oficiální podnikatelský plán, založil si živnost a spustil první web.

Vyplatí se podle tebe začít podnikat už během studia?

Čím dříve tím lépe. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že vybudovat fungující společnost, služby, značku, zajistit financování a vedle toho dospět, trvá těch 10 let.

V roce 2006 si se stal Microsoft Student Partnerem. Co to v praxi znamená a co ti to přineslo?

V této době přicházel .NET a viděl jsem v tom perspektivu. Z C/C ++ programátora jsem se stal do dne na den C# .NET programátorem. Navíc existovalo více než 300 poskytovatelů web hostingu na Linuxu. Chtěl jsem udělat něco nového a tím vznikl první ASP.NET free web hosting na Slovensku a druhý v Česku. To byl také jeden z důvodů, proč jsem se chtěl stát Microsoft Student Partnerem a zaměřit se hlavně na technologie Microsoftu.

Dnes ve firmě poskytujete Microsoft služby. Jak vnímáš Microsoft produkty, například MS Azure?

Většina naší core infrastruktury je postavena na Microsoft technologiích. I Linux virtualizujeme na Hyper-V. Microsoft díky Azure udělal velký pokrok ve vlastních produktech, byrokracii a nemuseli jsme vyměnit technologii. Microsoft Azure nám umožnil dostat se na globální trhy např. do Brazílie, Singapuru, Japonska, Austrálie atd. Microsoft se skutečně snaží přizpůsobit situaci a zatím úspěšně.

Milan Pašek

Quantasoft si založil již před 13 lety. Kam se za ten čas firma posunula?

Za tuto dobu jsme udělali desítky menších i větších chyb, které nás naučili jako neprohrát a jít dál za svým snem. Transformovaly jsme startup na funkční společnost s organizační strukturou, což je velmi náročný a nákladný proces.

Cloudové služby vznikly hlavně z důvodu potřeby infrastruktury pro poskytování vlastních řešení. Quantasoft byl již na začátku cílený na tvorbu biometrických a přístupových systémů nebo řešení v oblasti zpracování dat.

Postavili jsme špičkový tým expertů specializující se na počítačové vidění, umělou inteligenci, biometrii a Big Data a cloudové služby. V této chvíli např. pracujeme na unikátním proof of concept (PoC) řešení integrace umělé inteligence přímo do Big data ve spolupráci se společnostmi Intel, Cloudera a Centrem CERIT-SC na Masarykově univerzitě.

Jaké jsou vaše přednosti oproti konkurenci?

Snažíme se poskytovat služby, vývoj a výzkum na nejnovějších technologiích. Vyvíjíme nové produkty již na technologiích ve verzi náhled nebo děláme proof of concept projekty. Díky rychlosti nasazení nových technologií do produkce jsme několik let napřed před řešeními od velkých korporací.

Svou působnost jste už před lety rozvinuly ze Slovenska do Česka, kde máte i HQ a stále se rozrůstá. Kdo dnes tvoří vaši klientelu? Případně, kde vidíš další prostor pro potenciální růst?

Máme velmi diverzifikované portfolio zákazníků. Jsou to zákazníci od fyzických osob až po nadnárodní korporace. Největší perspektivu však vidíme v oblasti umělé inteligence a Big Data, kde dedikovaný tým pracovníků vyvíjí nové produkty na technologiích budoucnosti.

Milan Pašek

Na druhé straně Serveromat je relativním nováčkem na trhu. Proč právě hry?

Už na střední škole měl Quantasoft podnikatelský záměr produkovat hry. Používal jsem už v té době pokročilé multiplatformní grafické knihovny (např. Allegro). Vytvořil jsem několik funkčních prototypů her, avšak aktuální situace mi nedovolila dostat se dál.

Projekt Serveromat a aktuální možnosti mi umožnili se vrátit k původní myšlence Quantasoftu. Namísto vývoje her však poskytujeme globální online služby pro poskytování herních serverů a e-sports platformy.

Jak vlastně game server hosting funguje? Jaké jsou vaše největší výzvy v tomto odvětví?

Game server hosting a e-sports byla pro nás obrovská výzva. Služby jsme připravovali v době, kdy byl preview Windows Server 2016 a chtěli jsme to postavit právě na technologii kontejnerů nebo Docker.

Ani jedna z technologii na to nebyla připravena, takže jsme si na to sedli na dva měsíce a naprogramovali vlastní engine pro poskytování aplikačního hostingu Minecraft serverů. Tím jsme dosáhli nejvyšší možnou úroveň využití fyzických prostředků a odstranili potřebu používat technologie třetích stran.

V e-sports je pro nás také velká příležitost k využití umělé inteligence a Big Data, ať už od tréninku hráčů, AI v hrách nebo analýzu rizik, podvodů a útoků.

Další výzva byl globální platební styk, kde jsme museli vyřešit otázku přijímání plateb z většiny největších zemí světa a od zákazníků, kteří nemají bankovní účty a platební karty, např. pomocí lokálních forem plateb nebo pomocí SMS.

Milan Pašek

Pracujete i v Serveromatu s MS produkty?

Serveromat běží hlavně na produktech a technologiích Microsoftu. Dává nám to obrovské možnosti a flexibilitu. Potřebovali jsme totiž vyvinout tyto služby bleskurychle a schopné okamžité produkce.

Co si myslíš o věčné otázce, zda PC hry rozvíjejí mentální schopnosti dětí nebo jim naopak škodí?

Moje děti ve věku 3 a 5 let dokáží ovládat nejrůznější druhy zařízení. 5letý syn se z YouTube učí sám používat Minecraft, protože na to nemám čas a pak mi ukazuje, co nového udělal.

Na rozdíl od jiných her je Minecraft kreativní platformou, kde se dá ve virtuálním světě vytvořit cokoliv. Doma používáme hlavně modpack Tekke Legends, který obsahuje např. módy na elektronické obvody nebo i jadernou fyziku.

Určité hry mentálně podporují schopnosti dětí, ale všechno má své meze. Rodiče by měli dávat pozor na to, jaké druhy her jejich děti hrají, na co se na YouTube dívají a také se to snažit omezovat v závislosti na změně chování dětí.

Hraješ sám ve volném čase hry nebo ti už vedle byznysu na takové věci nezbývá čas? Případně čemuž jinému se ještě věnuješ jako hobby?

Díky Serveromatu se musím věnovat hrám i v pracovní době. Organizujeme interní herní párty na testování funkčnosti multiplayer her na Serveromatu. Osobně mám raději starší hry typu Age of Empires 2 nebo StarCraft II. Ve volném čase se kromě toho snažím věnovat rodině a studiu nových technologií např. v oblasti umělé inteligence.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Sociální minitiskárna Little Printer míří do prodeje

Nebylo by skvělé vlastnit miniaturní tiskárničku, která by na přání dokázala na proužek papíru tisknout aktuální zprávy, pípnutí z Twitteru, poznámky, nákupní seznamy, hry a spoustu dalšího? Little Printer dokazuje, že někdy lidé nepřijdou na to, co chtějí, dokud to pro ně nevymyslíte. A díky zájmu fanoušků si na tuhle hračku brzy budete moci sáhnout.
Přečtěte si více

Sekta, výplach, nebo prostě konference? Digital Summit 2014

Zděšení. To byla asi nejčastější emoce, kterou jsme vídali online po ohlášení Digital Summitu. Akci tvůrce Milionového impéria Davida Kirše ovšem zaštítila Mladá fronta a byť několik řečníků (např. Pavel Ungr) postupně odřeklo, do kongresáku přitáhla na téma online marketingu stovky lidí.