Zpravodajský server Anonymous nabírá přesnější obrysy

Prostředky na plánovaný nezávislý zpravodajský web Anonymous sháněli již od počátku dubna přes platformu Indiegogo, vybrat se povedlo pěkných 54 588 dolarů. Od poloviny dubna, kdy kampaň na Indiegogo skončila, již ale uběhlo více než šest týdnů, není proto divu, že uskupení už cítilo potřebu informovat veřejnost o tom, v jaké fázi se projekt v současnosti nachází.

Učinilo tak tiskovým prohlášením na Pastebin.com, které obsahuje především informace o tom, jak bude nový zpravodajský web vypadat. V současnosti rozpracovaná verze má prý výraznou integraci Twitteru, naopak Facebook prý neobsahuje skoro vůbec a místo nástroje pro komentáře v ní je sociální chat. Důvodem pro netypické zrušení komentářů je podle Your Anon News, odnože Anonymous, která za projektem stojí, fakt, že „je málokdy naplno využit jejich potenciál“. Představu o tom, co toto obezřetně formulované slovní spojení asi tak znamená, si lze udělat pročtením komentářů uživatelů prakticky libovolného mainstreamového internetového média v ČR. Sociální chat namísto až příliš často obsahově prázdných a tak i zbytečných komentářů umožní uživatelům bavit se o zprávách s přáteli.

Pokud jde o to hlavní, zpravodajský obsah, ten bude pocházet ze dvou zdrojů. Tím prvním bude agregace zajímavého obsahu z klasických médií a videoserverů jako jsou YouTube a Vimeo, která prý bude mít přísná pravidla. Podobně přísná pravidla, i když jiného charakteru, potom bude mít to hlavní, v čem by nový web měl být inovativní, a co je také jeho hlavním účelem – zpravodajství přímo od lidí. V ideálním případě samozřejmě přímo od těch, kteří se důležitých událostí, někdy mainstreamovými médii víceméně ignorovaných, přímo účastní, účastnili nebo k nim měli jiným způsobem blízko. Your Anon News slibuje během příštích několika dnů zveřejnit způsob, jak se  obsah třeba zrovna od vás může stát součástí webu už od jeho samotného spuštění.

„Po sledování událostí posledních dnů je jedním z našich cílů, aby otázky typu ‚Proč turecká CNN nevysílá žádné záběry probíhajících protestů?‘ nebyly podstatné. Je čas dostat ven skutečné zprávy, a to ke všem. Musíme se přestat spoléhat na velké korporace, že to udělají za nás,“ uzavírají Anonymous svoje prohlášení.

Příští tisková zpráva by již měla obsahovat pevné datum, kdy ke spuštění nového webu dojde. Do té doby nezbývá, než se v případech médii nereportovaných důležitých událostí spolehnout na sociální média typu Facebook a Twitter.