Znamená pád Mt.Gox první (úspěšně překonanou) krizi Bitcoinu?

Burza Mt. Gox je sice vyřazena z provozu, nikoliv ale samotný Bitcoin. Z pádu burzy se kurz bitcoinů vzpamatoval během několika dnů.

Jaká je největší krize v historii měny Bitcoin? Bezpochyby to je úterní pád burzy Mt.Gox. V posledním roce šlo o největší burzu s bitcoiny na světě, zpracovávala transakce v sourhnných hodnotách stovek milionů dolarů.

V posledních měsících ale měla závažné problémy s vyplácením svých klientů. To bylo stále pomalejší a pomalejší a trvalo stále déle, až burza během úterka krátce úplně zmizela z webu. Později se sice opět objevila online, její stránka ale obsahovala pouze oznámení, že až do odvolání je provoz burzy pozastaven. Později přibyla aktualizace, v níž šéf burzy Mark Karpeles ujišťuje, že je stále v Japonsku a pilně pracuje na řešení vzniklých problémů.

Důvodem stažení Mt.Gox z webu byl dokument, podle kterého došlo během posledních dvou let fungování Mt.Gox ke krádeži celkem 744 tisíc Bitcoinů v současné hodnotě asi 400 milionů dolarů (přesná částka se poměrně rychle mění s tím, jak se bouřlivě vyvíjí cena bitcoinů). Ten zveřejnil na svém blogu Ryan Selkis a výsledkem byl prudký pokles ceny bitcoinů na Mt.Gox až pod 150 dolarů v době, kdy burza zmizela offline. Taková krádež by mimo jiné vysvětlovala, proč ony problémy s výběrem bitcoinů z Mt.Gox. Pokud je dokument pravdivý, burza je jednoduše nemá.

Je dokument pravý a jsou informace v něm odpovídají skutečnosti? V rozhovoru s analytikem Jonem Fisherem pořízeném přes chatovací službu IRC to Mark Karpeles, šéf Mt.Gox, nijak nevyvrací:

[10:58] <JonWickedFire> Is that Crisis Strategy Draft even legit?
[11:04] <MagicalTux> more or less
[11:05] <MagicalTux> as the name suggests it’s a draft, and it’s a bunch of proposals to deal with the issue at hand, not things that are actually planned and/or done
[11:06] <MagicalTux> this said this document was not produced by MtGox

Cena bitcoinů po zmizení Mt.Gox z webu prudce klesla až na 450 dolarů (podle indexu ceny bitcoinů CoinDesk), v řádu hodin se ale vyšplhala zpět na ceny blízké cenám před krizí a v jednu chvíli index udával dokonce 595 dolarů. Nyní cena opět mírně klesá a v současnosti se pohybuje kolem 570 dolarů za bitcoin.

bitcoin coindesk 26-2

Co to znamená pro Bitcoin? Podle všeho prozatím ustál svou první velkou krizi (i když na definitivní soud je zatím příliš brzy). I přes všechny sliby vedení Mt.Gox situace nasvědčuje tomu, že z trhu zmizel největší hráč, který vychyloval rovnováhu jinak silně decentralizované kryptoměny. Vše se tak vlastně vrací do původních kolejí před rokem 2013, kromě ceny Bitcoinu, které se pod 500 dolarů ani trochu nechce. I přes turbulentní vývoj v posledních dvou až třech měsících proto zůstává faktem, že meziročně kryptoměna posílila přibližně dvacetkrát.

A burza Mt.Gox? Ona a její vedení ještě budou mít mnoho problémů. Do celé záležitosti se totiž podle informací serveru Marketing Watch vložily americké úřady. O to rychleji by ale měly být k dispozici spolehlivé informace o tom, co se vlastně za zdmi Mt.Gox skutečně událo.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Vadocz: Na ceste na SXSW Interactive 2014

Cesta na festival SXSW začína každý rok veľmi podobne. Balením rôznych technológií, ktoré sú stále dokonalejšie a výkonnejšie. Pred štyrmi rokmi som si balil PC notebook, malý fotokompakt, videokameru a množstvo káblov. Dnes si vystačím s tabletom a smartfónom, ktorý má dnes podobný výkon a rozlíšenie ako ten notebook a foťák pred štyrmi rokmi.