Zemřel Steve Jobs, památku má i na homepage Googlu


Pokud na přední osobnost světové tech scény chcete zavzpomínat, bez dalších řečí pouze nabídneme odkaz na náš nedávný článek Videobiografie: Steve Jobs slovem a obrazem. Apple se zároveň stal dost možná jedinou firmou, která kdy získá odkaz na domovské stránce Googlu, byť v tradičně minimalistickém pojetí.

Současný vůdce Applu Tim Cook zároveň rozeslal všem zaměstnancům následující dopis:

Team,

I have some very sad news to share with all of you. Steve passed away earlier today.

Apple has lost a visionary and creative genius, and the world has lost an amazing human being. Those of us who have been fortunate enough to know and work with Steve have lost a dear friend and an inspiring mentor. Steve leaves behind a company that only he could have built, and his spirit will forever be the foundation of Apple.

We are planning a celebration of Steve’s extraordinary life for Apple employees that will take place soon. If you would like to share your thoughts, memories and condolences in the interim, you can simply email rememberingsteve@apple.com.

No words can adequately express our sadness at Steve’s death or our gratitude for the opportunity to work with him. We will honor his memory by dedicating ourselves to continuing the work he loved so much.

Tim

Na psaní obsažných článků bude ještě dost času v dalších dnech, my si to pro dnešek odpustíme. Na těch internetech jich ostatně najdete tisíce už nyní…