Zelená top-level doména: .eco bojuje o své místo na slunci

Ještě před deseti lety jsme si na internetu vystačili pouze s pár doménami typu .com, .net, .edu či .org a jejich národními variantami, od té doby jich ještě pár přibylo. Ovšem žádná si zatím nekladla tak ušlechtilé cíle, jako právě .eco. Organizace, která prosazuje její zavedení, Dot Eco, se spojila (jak jinak) i s klimatologickým guru, bývalým viceprezidentem USA Al Gorem a mezi jinými i nejstarší a neznámější americkou organizací bojující za ochranu planety, Sierra Clubem.

Od běžných TLD se ovšem se však liší ve dvou podstatných znacích: za prvé, jejím cílem je neziskovým „zeleným“ organizacím poskytovat domény bez úplaty a podpořit tak jejich online úsílí za zlepšení ekologie naší modré planety. A normálním, ziskuchtivým společnostem pomoci zviditelnit jejich aktivity v těchto bohulibých činnnostech a zároveň sekundárně podpořit jiné projekty z prostředků vybraných za jejich užívaní takovýchto TLD. Na tyto účely plánují posílat celých 50% vybraných registračních poplatků z těchto domén od ziskových organizací.

Jen další námět pro sarkastické poznámky pana prezidenta?

Dot Eco hodlá předložit svůj návrh na vytvoření TLD .eco organizaci ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), zastřešující vytváření a správu všech TLD, ještě v tomto roce. Cíle i snaha Dot Eco jsou ušlechtilé a jistě dobře myšlené, avšak otázkou je, zdali jsou smysluplné. Pokud bude přípona .eco do rejstříku TLD opravdu uvedena, jen stěží lze od ní čekat nějaké „zelené revoluce“ v myšlení firem, ba jednotlivců. Čeho by ovšem mohly tyto servery pod její hlavičkou mohly dosáhnout, je získání prostředků pro navazujiící firemní či jiné, nezávislé projekty na ochranu životního prostředí a klimatu. A to také není málo.