Zbořte mýtus serveru, volá otec blogování a RSS

Vezměme si například pojem server. Běžný uživatel internetu si představuje, že servery jsou obrovské komplexní datové farmy. To ano. Mohou mít ale také podobu běžného stolního počítače a takový server může mít každý z nás doma a při troše zájmu se o něj postará úplně sám.

Projekt technologie pro každého

Myšlenka, že zasvěcení uživatelé internetu jsou svobodnější, pochází z úst tvůrce RSS a praotce blogování Davea Winera. Filozofií jeho nového projektu EC2 for Poets je, že každý člověk, i básník, se může naučit rozumět technologii.

Winer, který tvrdí, že spravovat server není o nic těžší než spustit Windows na vašem PC, chce v první řadě demystifikovat pojem server: „Inženýři někdy zatajují, co dělají, aby zabezpečili svou práci. Já si na to chci ale radši posvítit… bylo to snadné pochopit pro mě, proč by to tedy nemělo být snadné pro každého?“

Aby se mohl každý přesvědčit, jak jednoduché je spravovat vlastní server, vytvořil Winer jednoduchý tutorial. Za pár dolarů měsíčně díky němu zjistíte, jak nastavit windowsový server pracující v cloudu. Winer k tomu využívá EC2 službu od Amazonu.

Decentralizace webu

Hlavním Winerovým cílem nicméně není jen vzdělávání uživatelů. Jeho hlavním záměrem do budoucna je i celkové osvobození od závislosti na službách, které fungují jako korporativní blogovací zásobníky. Spojením „corporate blogging silos“ označuje například Twitter, Facebook či WordPress.

Tyto služby sice umožnily širokému spektru uživatelů, aby kdykoli veřejně publikovali své příspěvky, na druhou stranu ale trpí řadou neduhů. Mezi slabiny podobných centralizovaných služeb řadí Winer například hrozbu DoS útoků nebo vládní cenzuru. Vaše oblíbená sociální síť také může kdykoli zaniknout a vy tak ztratíte svá osobní data, nebo změní majitele a tím pádem i strategii a vám se ta nová nemusí zamlouvat.

Centralizované služby jsou podle Winera příliš křehké, než abychom se na ně bezmezně spoléhali. Jeho záměrem je vytvořit volnou mikrobloggovací službu podobnou Twitteru, která umožní vznik decentralizované komunitě využívající otevřené formáty a protokoly.

Dobrovolná revoluce

Nemá přitom jít o náhražku Twitteru, ale o alternativu, která vám umožní psát s nástroji, které si vyberete a publikovat na váš vlastní server. Z vlastního serveru pak můžete své příspěvky snadno protlačit i do dalších služeb jako Twitter, Tumblr, WordPress a podobně. Jako hlavní kanál distribuovaného webu by přitom měl sloužit mechanismus RSS.

Winer nicméně nečeká, že se všichni honem vrhneme na prozkoumávání možností distribuovaného webu, a že se tak všichni plně osvobodíme od centralizovaných služeb. Věří ale, že se najde mnoho nadšenců, kteří budou tomuto trendu nakloněni. A on se jim rozhodl ukázat cestu, jak na to.

Via WM