Zakladatelé Googlu, Facebooku financují novou cenu pro vědce zachraňující životy

“Léčit nemoci by mělo mít větší cenu než touchdown,” vyjádřil se k příležitosti prvního udělování nových cen pro vědce Breakthrough Prize zakladatel Googlu Sergey Brin. Cílem projektu, který kromě Brina financují i Zuckerberg a Milner, je mimo jiné zajistit, aby ti nejlepší z nejlepších, kteří se věnují vědě zachraňující lidské životy a přicházejí s přelomovými objevy, nezůstali zkrátka ani finančně a byli zviditelněni jako hrdinové.

Mark Zuckerberg s manželkou Priscillou Chan, Sergey Brin se snoubenkou Anne Wojcicki a Yuri Milner, zakladatel dřívějších Digital Sky Technologies, jednoho z významných investorů Facebooku a právního předchůdce současných kapitálových firem Mail.ru Group a DST Global, dospěli společně k názoru, že finanční ocenění vědců přicházejících s přelomovými objevy zachraňujícími lidské životy není dostatečné.

Napravit to chtějí alespoň zčásti, tak jak je v jejich silách, a to u těch nejlepších. Za ty nejzásadnější objevy, které na poli prodlužování lidského života a boje s nemocemi vědci dosují, budou každý rok rozdávat 5 cen, každá v hodnotě 3 miliony dolarů v hotovosti, tedy celkem 15 milionů dolarů. Letos navíc, k příležitosti zahájení nové tradice, která by měla v budoucnu probíhat tak dlouho, dokud bude z čeho ceny platit, rozdali cen hned 11 za 33 milionů dolarů.

Cena se jmenuje Breakthrough Prize in Life Sciences a seznam prvních pěti oceněných je k nalezení na jejím webu. Letošní ceny byly uděleny především v oblasti genetiky a interních tělních procesů souvisejících se vznikem či léčením nemocí, dobrá polovina cen se přitom týká výzkumu jedné z nejzákeřnějších nemocí, se kterou si lidstvo stále nedokáže plně poradit, rakoviny.

Kromě finančního ocenění vědců je podle Marka Zuckerberga cílem ceny také zviditelnit vědce jako současné hrdiny lidstva a poskytnout platformu pro další podobné dobročinné aktivity. Podle zakladatele Facebooku jde na poli vědy o v současnosti největší udělované finanční ocenění.

Via VB, Mashable

Total
0
Shares
Další články