Žádostí úřadů o data uživatelů Googlu přibývá, a to i z Česka

Google zveřejnil další ze svých pravidelných půlročních zpráv Transparency Report, která nabízí podrobné statistiky žádostí o poskytnutí údajů či odstranění obsahu z jednotlivých zemí a od různých společností. A stejně jako v minulých obdobích, i tentokrát se zájem vlád opět zvýšil.

České úřady vznesly své první žádosti vůči Googlu už v roce 2011, tehdy ale ještě žádné z nich nebylo vyhověno. Za loňské pololetí už nicméně společnost vyhověla 32 procentům z celkem 44 českých žádostí o data uživatelů. Podle čerstvě vydané Transparency Report za druhou půlku minulého roku se nyní tento počet zvýšil už na 51 žádostí, které se navíc týkaly hned 84 různých účtů. Google vyhověl 31 procentům z nich.

Česká republika je tak úspěšnější než například Polsko, kde prošlo jen 17 procent ze 409 žádostí o data, nebo Maďarsko, kde nebyla z 95 žádostí uznána ani jediná. Nejaktivnější a také nejúspěšnější jsou již tradičně Spojené státy (8438 žádostí, 88 procent). Tak trochu doufáme, že většinu českých žádostí Google odmítá z formálních důvodů a ne proto, že by naše úřady chtěly vědět příliš bez pořádného důvodu.

Přestože mnohé žádosti jsou oprávněné a pomáhají úřadům a policii bojovat s nejrůznějšími formami zločinu, Google dlouhodobě varuje, že některé země se opakovaně pokouší posouvat hranice občanských svobod.

“Všimli jsme si, že státní instituce z různých zemí nás žádají o stažení politického obsahu, který uživatelé zveřejnili v našich službách. Doufali jsme, že je to anomálie, ale teď už víme, že není. Stejně jako pokaždé předtím jsme byli požádáni o stažení politických projevů. Je to alarmující nejen proto, že je ohrožena svoboda projevu, ale i proto, že některé z těchto žádostí přicházejí ze zemí, u nichž byste to nečekali – západní demokracie nejsou obvykle spojovány s cenzurou,” uvedla společnost při vydání jedné z předchozích zpráv.

Data můžete zkoumat buď prostřednictvím mapy, nebo zvlášť žádosti o data uživatelů, kde jsou k dispozici i žebříčky pro jednotlivé země, a žádosti o stažení obsahu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Mamutí infografika popisuje mobilní ekosystém Googlu

Tušíte, kolik mobilních služeb, aplikací a dalších produktů provozuje tvůrce nejpoužívanějšího vyhledávače Google? Zkusíte aspoň hádat? Zda jste se trefili můžete překontrolovat v infografice od WordStreamu, která je nejen všechny zmiňuje, ale také k nim poskytuje jejich základní charakteristiky a další informace o nich.