Za útoky na Indiegogo kvůli kampani YourAnonNews mohli být Anonymous

To, že Anonymous není jednolitá organizace, ale decentralizované uskupení mnoha často rozdílně smýšlejících jednotlivců, dokazuje máloco lépe, než včerejší události kolem projektu YourAnonNews. Kampaň na Indiegogo určená k jeho financování spustila velmi rychle vlnu DDoS útoků, které krátce vyřadily celý web.

Když se pravé ruce nelíbí, co dělá levá, může to odnést i někdo úplně třetí. Tak by se dal shrnout incident, jehož hlavním poškozeným se během včerejška stala crowdfundingová stránka Indiegogo.

Tu si pro financování svého nového projektu vybralo YourAnonNews, zpravodajská skupina v Anonymous, která se během dvou let stala jakýmsi sice neoficiálním, ale přesto zvenku respektovaným mluvčím decentralizované hackerské skupiny. Projekt má za cíl vytvořit zcela nový zpravodajský portál, který by umožňoval YourAnonNews nezávislejší práci a hlavně širší vliv než dosavadní účty na Tumblru a Twitteru. Na tento portál jsou ovšem potřeba také finanční prostředky, jejichž prvním základem se mají stát právě peníze z Indiegogo.

Přestože v detailech k projektu YourAnonNews se píše, že potřeba budou desítky tisíc dolarů, finanční cíl byl pro jistotu stanoven nízko, na pouhé 2 tisíce. Ten se povedlo již nyní překonat pětinásobně a do této chvíle se vybralo přes 10 tisíc dolarů.

Zajímavější ale je, jak rychle kampaň položila celé Indiegogo. Stala se totiž okamžitě cílem DDoS útoků, ke kterým se sice nikdo nepřihlásil, ale právě to nasvědčuje tomu, že se mohla znelíbit někomu ze samotných Anonymous. Tyto útoky během včerejška vyřadily z provozu na čas i celý portál, a jak potvrzuje i pozdější prohlášení Indiegogo, byly skutečně směřovány výhradně proti kampani YourAnonNews.

Samozřejmě ale existuje i další možnost, přestože je poněkud divoká. Původcem DDoS útoků mohli totiž být sami tvůrci kampaně, pro které by šlo o zajímavý způsob, jak kampaň zviditelnit. Jde samozřejmě o čirou spekulaci, které nenasvědčují žádná fakta, pravda ale je, že pokud by tomu tak bylo, plán by se rozhodně byl vydařil. O kampani totiž díky útokům napsaly weby jako TechCrunch či VentureBeat, které si na malou čtenářskou základnu rozhodně stěžovat nemohou.

A nakonec, abychom dali prostor všem variantám, je také možné, že za útoky stál někdo úplně jiný. Kdo by to mohl být a jakou by k útokům měl motivaci, to ale v takovém případě zůstává na vaší představivosti.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Kvůli viru dnes tisíce lidí mohou přijít o internet. Zkontrolujte se

Nejméně dva tisíce počítačů v Česku a statisíce celosvětově dnes mohou přijít o možnost běžného prohlížení internetu. Americká FBI totiž právě v pondělí 9. července vypne náhradní servery, které posledních osm měsíců zabezpečovaly přístup k internetu přístrojům nakaženým trojským koněm s názvem DNS Changer. Svůj počítač si ale můžete snadno prověřit.