Z burzy BitCoinů hacker ukradl 250 tisíc dolarů, jiný chce za záznamy Romneyho milion

 

Hacker Romneyho záznamy ukradl přímo z PricewaterhouseCoopers spolu se záznamy jeho ženy. Nyní požaduje v BitCoinech milion dolarů, tedy podle aktuálního kurzu o něco méně než 100 tisíc BitCoinů, jinak záznamy zveřejní. Kromě toho se nechal slyšet, že pokud nějaký zájemce milion zaplatí dříve než Romney, prodá data jemu. Americká tajná služba se snaží ověřit, zda hrozba je reálná či nikoliv.

Zpráva o útoku nicméně měla nečekaný vliv na kurz BitCoinů, které si oproti dolaru polepšily a stouply z 10,4 na přibližně 11 dolarů. To byla pro majitele elektronické měny dobrá zpráva hlavně po úterním obchodování, kdy na základě krádeže na americké BitCoin burze BitFloor kurz nejprve klesal a pak divoce kolísal. Neznámý hacker v úterý z burzy ukradl 24 tisíc BitCoinů v hodnotě 250 tisíc dolarů na základě klíčů ze špatně zabezpečeného záložního souboru. Burza nyní kvůli krádeži přemýšlí o svém uzavření. Nejde ale o první případ, kdy burza BitCoinů byla hacknuta nebo prostě jen zkrachovala.

BitCoiny jsou decentralizovaná internetová měna, kterou lze na speciálních burzách volně nakupovat a prodávat za některé oficiální světové měny. Ostrou kritiku si nicméně BitCoin zasloužil v souvislosti s tím, že přes něj pro nevysledovatelnost transakcí a odpadající nutnost používat klasické finanční instituce probíhají velké objemy převodů peněz v souvislosti s nelegálními aktivitami jako je prodej drog či zbraní. Další nevýhodou měny je nestabilita jejího kurzu, který se v dlouhodobějším horizontu přelévá mnohem více, než je běžné u národních měn.