Windows budou prohlížeče vybírat náhodně

Tažení Evropské unie proti monopolnímu postavení prohlížeče Internet Explorer, které podle mnohých vyprovokovala hlavně norská společnost Opera Software, spěje k definitivní dohodě. Výsledkem má být takzvaný „ballot screen“, tedy okno s volitelnou nabídkou prohlížečů. Systém pak stáhne ten, který si uživatel sám vybere. Zatím posledním ústupkem Microsoftu směrem k co největší spravedlivosti systému je náhodné řazení této nabídky požadované právě Operou.

Dohoda na dosah

Právě o řazení výsledků se vedou spory už od představení konceptu ballot screen, který původně počítal s abecedním řazením. Konkurenti Exploreru se však údajně dočkají i dalších ústupků, jejichž podoba ale dosud není známa. Změny se týkají Windows XP, Windows Vista i Windows 7 a oznámení konečné podoby dohody bychom se podle zdrojů z agentury Bloomberg mohli dočkat už kolem 15. prosince.

Podle vyjádření Googlu, který spolu s Operou a Mozillou patří mezi největší kritiky stávajícího systému, umožní prolomení monopolu Microsoftu v oblasti vyhledávačů rychlejší inovace a zkvalitní využívání internetu. Není ale asi třeba dodávat, že pro zmíněné firmy znamená vyšší podíl na trhu hlavně větší příjmy. Microsoft chce zase ukončit spor táhnoucí se od roku 2007, v rámci kterého už mu Brusel vyměřil pokutu ve výši téměř 1,7 miliardy eur.

Via Bloomberg