Wikipedia pořádá fotosoutěž, chce víc obrázků k článkům

Wikimedia Commons je s 13,6 milionu obrázků již dnes jedním z největších zdrojů volně použitelných fotografií na internetu. S pomocí nového ročníku fotografické soutěže Wiki Loves Monuments 2012 chce organizace Wikimedia, stojící mimo jiné za Wikipedií, svou sbírku ještě rozšířit, a to v oblasti světového kulturního dědictví.

Loňská soutěž obdobného typu Wikimedii vynesla na 160 tisíc snímků, které jsou nyní přes Commons volně dostupné a šiřitelné (i komerčně), samozřejmě za podmínky uvedení svého zdroje. Kromě toho řada z nich našla uplatnění v článcích Wikipedie, což je koneckonců hlavním cílem i tentokrát. S letošní soutěží chce Wikimedia loňský rekord překonat. Zatímco loni soutěž probíhala jen v 18 zemích v Evropě, letos se do ní zapojí dobrovolníci z více než 30 zemí včetně USA.

“Po světě jsou miliony historicky a kulturně důležitých památek, k většině z nich ale stále na internetu nejsou volně využitelné fotografie,” říká Lodewijk Gelauff, jeden z původců prvního ročníku soutěže z roku 2010. “Wiki Loves Monuments je způsobem, jak dobrovolníci z celého světa mohou zaznamenat památky ze svých zemí a sdílet je prostřednictvím Wikipedie s celým světem.”

Všechny fotografie, které v rámci soutěže uživatelé zašlou, budou za podmínky uvedení autora volně dostupné přes Wikimedia Commons. Deset nejzdařilejších fotografií organizace zveřejní během prosince, autor té vůbec nejlepší vyhraje fotografický zájezd do Hongkongu v rámci akce Wikimania 2013. Soutěž probíhá od 1. do 30. září a účastníci mohou využít speciální aplikaci pro Android, která jim pomůže lokalizovat památky, kterých se týká, a pořízené fotografie nahrát na stránky Wikimedia.

Update: Český web soutěže naleznete na adrese www.wikilovesmonuments.cz.

Via WMF

 

Total
0
Shares
Další články