Wikipedia má nový editor a notifikace jako Facebook

Technologický pokrok se nevyhýbá ani online encyklopediím. Wikipedia představila v posledních týdnech novou podobu editoru článků a pracuje na dalších změnách, které ji posunou zase o kousek kupředu.

Editovali jste někdy Wikipedii? Pokud to nebylo někdy během posledních dvou, tří týdnů, pak ještě znáte  její původní editor. Ten online encyklopedie používala už od svého založení v roce 2001. Jak si asi vzpomínáte, pokud jste odpověděli ano, jeho hlavní nevýhodou byla relativně velká složitost a nepřehlednost pro běžné uživatele. Způsobena byla tím, že editor obsahoval prvky počítačového kódu. K provádění editací tak bylo třeba alespoň na základní úrovni ovládat wiki markup, programovací kód, který pro uspořádání svých stránek Wikipedia používá.

Podle zakladatele Wikipedie bohužel wiki markup odrazoval od editací řadu uživatelů. Hlavně ty, kteří se necítili dostatečně technologicky zruční, aby si na editace obsahující i prvky velmi jednoduchého programování troufali. Wikipedia proto po dlouhých letech dospěla k názoru, že je třeba situaci napravit. Na základě toho vytvořila a představila nový grafický editor.

Současná podoba se bude dál vylepšovat

Ten svým uspořádáním odpovídá způsobu, jak je dnes většina uživatelů zvyklá tvořit texty z klasických editorů jako jsou Word, OpenOffice či WordPress. Pokud jste zatím na novou podobu nenarazili, prozkoumat ji můžete na libovolné stránce kterékoliv jazykové verze encyklopedie, která není uzavřena pro editace. Třeba tady. Dejte ale pozor, odkaz již vede přímo do editoru, případné změny tedy raději neukládejte. S editací obsahující wiki markup můžete porovnat zde.

Nový editor, nesoucí název VisualEditor, je prozatím ve verzi 1.0. V alfa verzi byl přístupný pro testování už od prosince, teprve od července je automatickým editačním nástrojem na celé Wikipedii. Podle Jimmyho Walese se ale bude nadále vyvíjet.

“Je to verze 1.0, první verze, která je masově využívána,” říká Wales. “Obdrželi jsme rozsáhlou zpětnou vazbu, a přijde hodně vylepšení a změn, do kterých hodně investujeme.”

Notifikace jako na Facebooku

Editor ale není jedinou změnou, která na Wikipedii v poslední době byla spuštěna, nebo na které se pro nejbližší měsíce pracuje. Wales se v pondělí v Londýně rozpovídal i o novém systému notifikací.

Ten funguje tak trochu ve stylu Facebooku. Oranžovou lištu, která upozorňovala přihlášené uživatele na nové zprávy, vyměnilo číslo v rohu obrazovky. To upozorňuje nejen na zprávy, ale také na zmínky od ostatních uživatelů a také změny článků, které jsou pro přihlášeného relevantní. Notifikace jsou přehledně roztřízené podle typů.

Za zmínku stojí i systém Flow, který Wikipedia připravuje ke spuštění kolem letošních vánoc. Ten má zjednodušit diskuze v rámci komunity editorů a dalších fanoušků online encyklopedie. Současné nástroje pro diskuze se ukázují jako ne zcela vyhovující, Flow by mělo jejich nedostatky napravit a komunikaci zefektivnit.

Důraz Wikipedia klade i na mobilní editace a kvalitní API

Další projekty Wikipedie jsou prozatím v počátečních fázích, a žádné přesnější výstupy z nich Jimmy Wales tento týden nezveřejnil. Online encyklopedie s nimi usiluje o několik cílů:

  • chce zlepšit, zjednodušit a zefektivnit mobilní editace článků,
  • chce pracovat na dalším rozšiřování geotagů u článků, jsou velmi přínosné pro mobilní uživatele
  • cílem je také přitáhnout developery, a to přes poskytování strojově zpracovatelných dat a především rozšiřováním a vylepšováním API

Poslední projekt Wales vyzdvihuje hlavně v kontextu současných snah národních států zpřístupnit ve strojově zpracovatelné podobě data o činnosti svých orgánů. Tyto data, spolu s daty Wikipedie, by mohly umožnit vznik nových aplikací, které by s nimi inovativním způsobem pracovaly.

Via BI

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Čtvero ročních dob

Vánoce jsou (skoro) tady a s nimi i první vánoční virál v našem letošním přehledu, který vás také pravděpodobně přiměje uronit první slzu vánočního dojetí. Máme tady ale také tklivé podzimní video od Vuittona, veselou vzpomínku na letní dovádění s dětmi a tradiční příspěvek od Red Bullu, který můžete brát jako inspiraci na jarní vyblbnutí.