Wikimedia zveřejnila Transparency Report, ohradila se proti právu na zapomnění

Wikimedia Foundation, provozovatel online encyklopedie Wikipedia, představila včera svou první zprávu o počtu žádostí o data uživatelů a stažení obsahu. Organizace této příležitosti využila, aby zkritizovala praxi odstraňování odkazů z vyhledávání podle nedávného evropského judikátu.

Pokud byste si mysleli, že se žádosti o data uživatelů a odstraňování či změnu obsahu týkají jen Googlu, Facebook, Twitteru a Microsoftu, kteří pravidelně vydávají své Transparency Reporty, byli byste na omylu. Své si s nimi zažívá i Wikimedia Foundation, provozovatel největší online encyklopedie Wikipedia.

Wikimedia včera představila svůj první Transparency Report. Z něj vyplývá, že sice má v této oblasti méně práce než jiné zmíněné firmy, státní orgány ji ale na pokoji rozhodně nenechávají. Za poslední dva roky, od července 2012 do července 2014, obdržela organizace 56 žádostí o uživatelská data. Většina z nich byla neformálních, pouze 13 jich dodrželo formální zákonný postup. Wikimedia vydala data uživatelů v osmi případech, a to o celkem 11 uživatelských účtech.

Nejde ale samozřejmě jen o data uživatelů, o kterých toho Wikimedia stejně mnoho neví, protože na rozdíl například od Facebooku formálně žádné údaje nevyžaduje. Wikimedia dostala také 304 žádostí o změnu či stažení obsahu, převážně na Wikipedii. Z těch ale nevyhověla ani jedné.

Posledním důležitým ukazatelem jsou počty žádostí podle DMCA, amerického autorského zákona. Těch Wikimedia dostala během posledních dvou let 58, vyhověla u 24 žádostí, převážně z USA.

Wikimedia nesouhlasí s evropským “právem na zapomnění”

Organizace ústy svého zakladatele Jimmyho Walese, výkonné šéfky Lily Tretikov a šéfa svých právníků Geoffa Brighama na tiskové konferenci k vydání Transparency Reportu odsoudila praxi odstraňování odkazů z vyhledávání. K té vedlo květnové rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, podle kterého v určitých případech mají občané EU nárok na to, aby byly odstraněny z vyhledávání odkazy, které se týkají jejich osoby.

Zatímco rozhodnutí nestanovilo, jak mají vyhledávače při odstraňování postupovat, Google si vytvořil webový formulář, jehož prostřednictvím mohou lidé vkládat žádosti o odstranění. Do poloviny července společnost obdržela celkem 91 tisíc žádostí, z nichž vyhověla asi polovině.

Google se také rozhodl, že bude vydavatele obsahu, na který ruší na základě žádostí odkazy, upozorňovat. Díky těmto upozorněním zástupci Wikimedie získali informaci, že největší vyhledávač odstranil odkazy na jejich obsah v celkem 50 případech. Ostatní vyhledávače ale podobná upozornění nepraktikují, a tak odstraněných odkazů může být mnohem víc.

Wikimedia si každopádně myslí, že tento postup odstraňování odkazů bez dohledu soudu a bez pevného zákonného rámce je velmi nebezpečný, a to jak obecně pro lidskou společnost, tak pro aktivity organizace kolem Wikipedie a dalších stránek.

“Požadavky, abychom odstranili obsah, mohou být přímou hrozbou pro naši misi,” řekla Lila Tretikov na tiskové konferenci Wikimedia Foundation. “Náš Transparency Report vysvětluje jak bojujeme, jak se proti tomu bráníme. Stojíme proti cenzuře. Odstraňování odkazů z vyhledávání ztěžuje veřejnosti využití jejího práva na informace a na svobodu projevu. Odkazy, včetně odkazů na Wikipedii, mohou nyní být tiše, neprůhledně smazány, bez upozornění, bez soudního dohledu a bez možnosti přezkumu.”

Jimmy Wales, který se již dříve proti rozhodnutí veřejně postavil, je členem poradní komise Googlu ve věci odstraňování odkazů. Má také Evropskému parlamentu radit ve věci změny legislativy, která se práva na zapomnění týká.

Total
0
Shares
Další články