Wikimedia už má přes půl miliardy unikátních návštěvníků měsíčně

Wikimedia Foundation sice provozuje nejznámější internetovou encyklopedii WIkipedia, rozhodně to ale není jediná služba, za kterou stojí. Spolu s dalšími servery, mezi které patří Wikibooks, WIkidata, Wikimedia Commons a nové Wikivoyage, dosáhla podle comScore organizace poprvé ve své historii přes půl miliardy unikátních návštěvníků.

Jaký je cíl Wikimedia Foundation? Aby každý obyvatel naší planety, nezávisle na tom, kde se zrovna nachází, mohl přispívat do sumy všeho lidského vědění. Přestože k dosažení tohoto cíle je ještě dlouhá cesta, podle nejnovějších dat comScore o internetové návštěvnosti v březnu tohoto roku se Wikimedia posunuje správným směrem.

Poprvé v historii se souhrnu “wiki stránek”, které jsou pod správou nadace Wikimedia Foundation, povedlo překonat půl miliardy unikátních návštěvníků. S březnovým ziskem 517 milionů unikátů se vyšvihla daleko nad dosavadní rekord 492 milionů z května 2012 a potvrzuje, že jak plyne čas, její uživatelská základna roste.

A zvyšuje se nejen počet návštěvníků, ale také množství informací, které vyhledávají. Celkový počet zobrazených stránek se vyšplhal za poslední rok o více než 4 miliardy měsíčně, ze 17,1 na 21,3 miliardy. Zhruba jedna sedmina z tohoto počtu, 3 miliardy, jsou stránky zobrazené uživatelům přes mobilní telefony, jejichž podíl průběžně roste.

Aby byly informace, které díky nadaci jsou online, dostupné pro co největší množství uživatelů, je v běhu několik podpůrných programů. Jedním z nich je Wikipedia Zero, program, díky kterému má k Wikipedii přístup zdarma 410 milionů uživatelů z méně rozvinutých částí světa. Kromě toho po světě cestují dobrovolníci, a instalují offline kopie encyklopedie na počítače, které přístup k internetu nemají vůbec, jako například v Keni.

Bude to ještě trvat dlouho, ale splnění úctyhodného cíle Wikimedia Foundation je rozhodně na dobré cestě.

Total
0
Shares
Další články