Weby, které definovaly internet

Internet se do podoby, jak jej známe dnes, formuje už několik dekád. Od první poslané zprávy přes ARPANET přes vznik protokolů umožňujících vzájemné propojení různých sítí ve větší celky, Tomlinsonovo posílání zpráv napříč monstrózními m@inframy až po Telenet, USENET a vznik World Wide Webu na počátku 90. let – to jsou jen některé významné milníky posledních 50 let historie internetu zredukované na pár výkřiků.

Dnes je internet synonymem prostoru, který se neustále mění, rozvíjí a přetváří i způsob, jak komunikujeme, pracujeme a fungujeme v každodenním životě. Pojďme se podívat na několik významných webů dosavadní historie internetu, které ovlivnily miliony uživatelů a definovaly, co vlastně internet je a co všechno je v kybernetickém prostoru možné.

CERN

Bylo 20. prosince roku 1990, když na půdě Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) spustil britský počítačový vědec Tim Berners-Lee vůbec první webovky. Ze svého NeXTu Berners-Lee publikoval web, na kterém vysvětloval koncept hypertextu a uveřejnil návod, jak nastavit server. Veřejnosti ale stránku ukázal až o rok později, když se pochlubil svým přátelům v diskuzní skupině alt.hypertext. Nějakou dobu ještě trvalo, že se web uchytil – až příchod (dnes už skoro zapomenutého) prohlížeče Mosaic a rozvoj internetového připojení rychle zažehly webovou revoluci.

Amazon

V polovině července 1995 se objevil na scéně Amazon (společnost byla založena v roce 1994), web, který se soustředil na prodej knih. Jeho zakladatel, Jeff Bezos, měl od samého začátku vizi, že jeho společnost raketově poroste a stane se jedničkou v e-commerce. Rok po spuštění vydělával Amazon miliony prodejem knih. Už tehdy bylo možné na webu zboží hodnotit, recenzovat a objevovala se tam i doporučení. Postupem se začalo nabalovat další zboží a služby, a z Amazonu během dvaceti let vyrostl technologický gigant s obrovským zásahem.

AOL

AOL byl v 90. letech minulého století synonymem internetu snad na celé západní polokouli. Společnost patřila mezi největší poskytovatele internetových služeb a měla téměř 30 milionů zákazníků, z nichž většina přistupovala k online službám pomocí nástrojů AOL. Web aol.com byl často tím prvním, co na tehdejší uživatele internetu vyskočilo po otevření prohlížeče. Na jednom místě našli aktuální zpravodajství, horoskop a mohli zkontrolovat svůj e-mail. Krátce poté, co se AOL stalo součástí Time Warner, začal být tento typ portálů zastaralý a aol.com postupně upadl v zapomnění.

Yahoo!

Portál Yahoo založili v roce 1994 David Filo a Jerry Yang. Portál měl být jakýmsi průvodcem po webu, katalogem, a obsahoval ručně spravovaný adresář webů, kde byly umístěny odkazy na další weby. Později byla přidána možnost vyhledávání, uživatelé si mohli založit e-mailovou schránku, sledovat speciální skupiny a využívat další služby. Do roku 1998 portál Yahoo vládl webu a měl okolo 100 milionů zobrazení denně. V průběhu let proběhla řada akvizic – Yahoo koupilo GeoCities, Broadcast.com, Tumblr a další. Většina akvizic ale nebyla úspěšná, ale i tak zůstává Yahoo jednou z nejnavštěvovanějších stránek dodnes, lidé ho stále využívají jako vyhledávač a najdou se i tací, kteří stále používají e-mailovou schránku na Yahoo.

eBay

V roce 1995 založil Pierre Omidyar AuctionWeb, portál učený k dražbám, který umožnoval přímé platby mezi prodávajícím a nakupujícím. Portál rychle rozšiřoval své služby a možnosti a stával se čím dál populárnější. V roce 1997 změnil jméno na eBay a v jeho čele o rok později usedla Meg Whitman. V roce 2000 měl web 12 milionů registrovaných uživatelů a denně se zde prodávalo více než 4,5 milionu položek. eBay přežil splasknutí internetové bubliny na sklonku tisíciletí a v roce 2008 generoval obrat 7,7 miliardy dolarů a měl 15 000 zaměstnanců. Dnes má 182 milionů uživatelů, působí na 190 trzích, nachází se zde přes miliardu položek a v roce 2019 firma vykázala obrat 10,8 miliardy dolarů.

Hotmail

HoTMaiL (reference na HTML) spustili v roce 1996 Jack Smith a Sabeer Bhatia. Šlo o nezávislou službu pro elektronickou poštu (většina e-mailových schránek byla tehdy buďto pracovních, školních, nebo svázána s poskytovatelem internetu). Každý e-mail, který byl ze služby odeslán, obsahoval v podpisu výzvu, aby si příjemce také pořídil zdarma Hotmail a do roka se podařilo zlanařit miliony uživatelů. Hotmail nebyl jediný svého druhu, ale díky šikovnému marketingu se rychle rozšířil, a to už zaujalo Microsoft. V roce 1997 Microsoft Hotmail akvíroval za zhruba 400 milionů dolarů a zbytek jen jedním slovem – Outlook!

The Best Page in the Universe

Chovat se jako hulvát není na internetu trend poslední doby a nevymyslela ho ani generace přiblblých youtuberů. Důkazem je „nejlepší stránka ve vesmíru“ George Ouzouniana, kde publikoval své texty pod pseudonymem Maddox, a který spustil svůj neskromně pojmenovaný web v roce 1997. Jeho cesta začala, když uveřejnil seznam „50 věcí, které mě štvou“ na kodérském fóru. Příspěvek měl ohlas a George se pustil do tvorby vlastního webu. Ouzounian si získal pozornost zejména díky peprnému obsahu, nebral si servítky a k jeho rukopisu patřila také hypermaskulinita. V roce 2006 Ouzounian vydal knihu, která se stala okamžitě bestsellerem. Stránky jsou ještě v provozu, ale Ouzounian se jim už příliš nevěnuje, nicméně se vrhnul na YouTube, kde pokračuje v nevybíravém urážení všech okolo.

Google

Dnes asi nemá smysl Google sáhodlouze představovat. Základní myšlenka, na které Larry Page a Sergej Brin postavili svůj projekt, vycházela z akademické sféry, kde je publikovaná práce hodnocena na základě odborných prací, které ji citují. Tuto logiku uplatnili na world wide web a vytvořili matematický model toho, jak na sebe odkazují jednotlivé webové stránky. To mělo vypovídat o relevanci informací internetu. Tehdejší největší vyhledávač AltaVista a jemu podobné hodnotily webové stránky především podle výskytu klíčových slov na stránce. Google přinesl algoritmus PageRank, který dokázal posuzovat stránky podle toho, kolik dalších webů na ni odkazuje a jak jsou významné.

Larry Page a Serej Brin vymysleli produkt, ze kterého vzešel jeden z nejpopulárnějších vyhledávacích enginů současnosti. Původně se vyhledávač jmenoval BackRub a v roce 1996 byl přejmenován na Google. Společnost se rychle stala kolosem v oblasti online reklamy, je špičkou v cloud computingu a vyvinula řadu dalších služeb, které z Googlu dělají dnes synonymum internetu. Samotný vyhledávač, tedy google.com se vlastně za dobu své existence příliš nezměnil – bílá stránka s vyhledávacím polem působila v době svého spuštění jako zjevení (tehdy platilo, že čím přeplácanější stránka, tím lépe), ale dnes je minimalistické pojetí standardem. Na Googlu se momentálně vyhledává okolo 63 000 dotazů během jediné sekundy.

Wikipedia

Demokratizace vědění, o to usiluje Wikipedia od svých začátků v roce 2001. Wikipedia dnes obsahuje desítky milionů článků v různých jazycích – všechny napsané a upravené dobrovolníky, kteří se připojili k ambiciózní misi šířit znalosti a vědění mezi prostý internetový lid. Sice v akademickém prostředí není Wikipedia zrovna uznávaným zdrojem informací, ale za dobu své existence se úroveň i relevance informací zde publikovaných zlepšuje. Wikipedie se často stává cílem různých trollů a zneužívání, nicméně i tak stále pokračuje ve svém odhodlání.

MySpace

Sociální síť MySpace založilo několik zaměstnanců firmy eUniverse, která se zabývala internetovým marketingem. Mezi zakládající členy patří Brad Greenspan, Chris DeWolfe, Josh Berman a Tom Anderson. MySpace je „fotrem“ sociálních sítí a byl úrodnou půdou pro raný online stalking, nabízel možnost vytvářet si customizované profilové stránky a velký věhlas mu přinesly profily hudebních skupin, které se zde velice dobře zabydlely. V roce 2005 koupila News Corporation mateřskou společnost za neuvěřitelných 580 milionů dolarů, v roce 2007 byla hodnota MySpace odhadována na 12 miliard dolarů.

Nicméně o rok později se už začalo lajkovat ve velkém a sociální sítí číslo jedna se stal Facebook. Navzdory několika snahám o navrácení dřívějšího lesku a slávy se nepodařilo obnovit dominantní postavení MySpacu a News Corp. jej raději prodala za 35 milionů dolarů reklamní společnosti Specific Media.

The Pirate Bay

Původní záměr Pirate Bay byl vytvořit platformu, kde může každý sdílet naprosto cokoliv – zejména multimediální obsah, jako jsou filmy a hudba. Pirate Bay založili v roce 2003 Gottfrid Svartholm a Fredrik Neij, kteří se netajili svým „anti-copyrightovým“ postojem, který světu předávali i prostřednictvím claimů a známého motivu stránek s pirátskou lodí. Svou základnu měli v benevolentním Švédsku a zpočátku pro hosting své file-sharingové platformy využívali Svartholmův notebook.

Do „pirátské zátoky“ si uživatelé rychle našli cestu a stala se z ní nejpopulárnější stránka na sdílení torrentů. V roce 2005 měly stránky přes dva miliony aktivních uživatelů a obrovský traffic. Samozřejmě došlo k řadě soudních tahanic a právních sporů. V roce 2006 proběhl i zátah ve stockholmské základně Pirate Bay, který vyústil v dočasné shození stránek (další velký zátah přišel v roce 2014). Následovalo odsouzení majitelů, vězení a pokuty. Jenže se ukázalo, že zničit Pirate Bay není tak snadné. I dnes, v době snadno dostupného obsahu legální a dostupnou cestou, je na Pirate Bay stále aktivita, přestože se počet seederů pohybuje v daleko nižších číslech než před pár lety.

Facebook

Thefacebook.com, stránky inspirované ikonickým HotOrNot (něco jako u nás kdysi populární Líbímseti), na které měli přístup pouze studenti z prestižních univerzitních klubů, patří dnes mezi nejhodnotnější stránky na světě. Jedna z největších a bezesporu nejpopulárnějších sociálních sítí vznikla v roce 2004 a za dobu své existence urazila dlouhou cestu.

Facebook se stal místem, kde demokracie a lidská slušnost dostávají na prdel každý den. Díky Facebooku mají uživatelé možnost propojit se s příbuznými a přáteli, kteří by se jim v reálném světě vyhnuli obloukem, stalkovat své známé i neznámé, vystavit své soukromí na odiv a stát se snadnou obětí triviálních phishingových hrozeb a destruktivní kyberšikany. Facebook je ale nejen místem, kde se koncentrují všechny hejty, frustrace a šílené matky z celého internetu, ale také nejdokonalejší marketingový nástroj digitální éry. Facebook dokázal z uživatelů udělat krásně zabalené komodity, zboží, které naservíroval inzerentům.

YouTube

Víte, že YouTube tvoří téměř osminu veškerého internetového trafficu? Za první video, které se zde objevilo, je považováno „Me at the Zoo“, 19vteřinové video z roku 2005, jež nahrál spoluzakladatel portálu Jawed Karim. Toto nudné, nezajímavé a nekvalitní zachycení každodennosti zažehlo revoluci na internetu. YouTube vznikl proto, aby měli lidé kde sdílet videa z večírků a mohli opakovaně zhlédnout záznam proslulého vykouknutí bradavky Janet Jackson při vystoupení na Super Bowlu. YouTube se stal fenoménem a jeho potenciál dobře odhadli v Googlu – v roce 2006 platformu pro sdílení videí technologický gigant odkoupil za 1,65 miliardy dolarů v akciích. Dnes je YouTube jednou z nejzásadnějších a nejhodnotnějších stránek internetu. Na YouTubu si udělala spousta lidí kariéru, spoustě lidí zničil život a v tomto diskrepančním módu frčí i nadále.

Reddit

Reddit vznikl v roce 2005 a jde o agregátor obsahu, který vytvářejí jednotliví uživatelé. Ti zde publikují původní obsah nebo cokoli převzatého, tedy, co bylo publikováno jinde. „Redditoři“ mohou vytvářet a řídit vlastní komunity, tzv. sub-reddity. Tam postují svůj obsah a ostatní uživatelé jej komentují, diskutují a také hlasují – čím více hlasů konkrétní příspěvek má, tím se zvyšuje jeho karma a posouvá se do horní části obrazovky, kde je nejlépe vidět. Méně populární příspěvky mizí dolů, mimo viditelné pole, čímž jsou odsouzeny k věčnému zapomnění.

Reddit nahradil podobně fungující Digg (kupodivu stále existuje), který zabil tragický redesign v roce 2006. Dnes sem chodí stovky milionů uživatelů, kteří jsou součástí více než 130 tisíc aktivních komunit – ty pokrývají prakticky jakékoliv myslitelné (i nemyslitelné) téma. Titulní stránka internetu, jak se Reddit tituluje, je komunitní síť, místo, kde se dají strávit desítky hodin pročítáním obsahu a jde o opravdu návykovou záležitost. Každý, kdo se v posledních 15 letech pohyboval na internetu, Reddit zná, nebo by rozhodně měl.

Twitter

Twitter vytvořili Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone a Evan Williams v březnu roku 2006. Službu navrhli Williams se Stonem, kteří předtím působili v Googlu, přičemž Williams stál za populárním nástrojem Blogger. Twitter kombinoval aspekty sociálních sítí a instant messagingu a umožnil uživatelům komunikovat pomocí krátkých zpráv – tweetů – se skupinami příjemců (followerů). O rok později se tomuto začínajícímu mikroblogovacímu serveru dostalo hodně pozornosti na konferenci South by Southwest Interactive (SXSWi) a jeho obliba prudce vzrostla.

Původně byla délka tweetu limitována na 140 znaků a bylo možné tweety posílat prostřednictvím SMS. Twitter si rychle oblíbili novináři i celebrity a stal se regulérním zdrojem zpravodajských aktualit. Dneska je Twitter platforma, prostřednictvím které sdělují své názory významní státníci i instituce. Twitter ale také často čelí kritice za nedostatečné mechanismy proti projevům nenávisti, obtěžování a šíření fake news.

WikiLeaks

WikiLeaks založil v roce 2006 australský programátor a aktivista Julian Assange. WikiLeaks je mediální organizace a webová stránka určená pro publikaci tajných či jinak důvěrných informací. Assangeho, který byl na začátku 90. let minulého století usvědčený hacker, inspirovala k založení WikiLeaks kauza Pentagon Papers. Hlavnímu aktérovi Danielu Ellsbergovi totiž trvalo na sklonku 70. let dva roky, než získané informace týkající se rozhodování a komunikace americké vlády v souvislosti s konfliktem ve Vietnamu publikoval v The New York Times. Assange proto přinesl platformu, která whistleblowerům měla usnadnit proces uveřejnění utajovaných informací.

Platforma původně vznikla v Austrálii, ale portál wikileaks.org se brzy přesunul na švédské servery (později přibyly redundantní systémy v dalších zemích), a to zejména kvůli zdejším zákonům na ochranu tisku. První várka citlivých dokumentů, které byly na WikiLeaks publikovány, přišla ale z The Onion Routeru (Tor), odkud jeden dobrovolník vytěžil více než milion dokumentů a poskytl WikiLeaks první informace – zprávu od vůdce somálských povstalců, který nabádal k nasazení nájemných vrahů k atentátům na vládní činitele. Pravost dokumentu nebyla nikdy ověřena. Větší poprask způsobily ale dokumenty popisující postupy v Guantánamo Bay, interní dokumenty scientologů, dokumenty o válce v Iráku a v Afganistánu, e-maily Hillary Clintonové a další…

Pornhub

Televizní producent Rick Berman údajně prohlásil, že bez porna a Star Treku by nikdy nebyl žádný internet. A pravda je taková, že sex a nahota spolehlivě fungují jako katalyzátor adopce každého nového média nebo technologie. Pornhub nebyl prvním webem, který by nabízel porno na internetu, ale dnes rozhodně patří k těm největším, nejznámějším a nejnavštěvovanějším. Web založil v roce 2007 Matt Keezer pod názvem Interhub a o tři roky později se stal tento projekt, který změnil životy milionům lidí na světě, součástí společnosti Manwin (dnes MindGeek).

Pornhub je obrovským katalogem porna všeho druhu a rozmanité kvality, zkrátka Pravidlo 34 v praxi (Pokud to existuje, tak je o tom i porno). Obsah sem smí uploadovat sami uživatelé, kteří mohou další materiály lajkovat, komentovat, sdílet… Pornhub pravidelně zveřejňuje detailní informace o svém provozu – jaké jsou trendy, co lidé nejvíce hledají, kolik hodin porna za rok zhlédli a podobně. O Pornhubu je hodně slyšet také v souvislosti s filantropií, nicméně to nemění nic na tom, že server má hodně problémů se závadným obsahem – pomineme-li pirátěné filmy a problémy s autorskými právy, tak se sem dostává i dětská pornografie, revenge porno a další hnus.

PayPal

PayPal vnikl v roce 2000 a vzešel ze spojení projektů Confinity a x.com. Společnost založili Elon Musk, Peter Thiel, Max Levchin, Ken Howery a Luke Nosek. Platforma na převody peněz na internetu byla hojně používána uživateli eBaye, takže není divu, že eBay PayPal v roce 2002 akvíroval za 1,5 miliardy dolarů. V roce 2015 se pak PayPal stal opět nezávislou společností. PayPal uživatelům nabízí možnost propojit své PayPal účty s bankovními účty pro zefektivnění a lepší kontrolu plateb na internetu.

Díky pokročilému zabezpečení a opatřením proti phishingu a dalším mechanismům, jako je například možnost napadnout neoprávněnou platbu a požadovat vrácení peněz v případě podvodu nebo omylu, se PayPal stal respektovanou platformou, která prakticky nemá konkurenci. Nicméně kontroverze se nevyhnuly ani PayPalu – z různých důvodů zablokované účty způsobily problémy organizacím i jednotlivcům opakovaně. Zavedením plateb za neaktivní účty čelil PayPal rovněž velké kritice od uživatelů.

Diskuze k článku