Wall Street začíná Bitcoin uznávat, naopak Číně měna nevoní

Zatímco se první banka na Wall Street rozhoupávala k rozhodnutí začít se virtuální měnou Bitcoin oficiálně zabývat, Číňané dospěli k rozhodnutí přesně opačnému. Lokálním bankám čínská vláda oficiálně zakázala s bitociny obchodovat.

Bank of America je první bankou z amerického Wall Streetu, která se rozhodla věnovat virtuální měně Bitcoin coby finančnímu nástroji, který bude pravidelně analyzovat pro své klienty. Rozhodla se tak z důvodu růstu virtuální měny v posledních měsících (a raketového růstu z posledních týdnů).

“Věříme, že se Bitcoin může stát důležitým způsobem placení na internetu a vyvinout se ve vážnou konkurenci klasických platebních služeb,” píšeDavid Woo z Bank of America klientům banky. Zároveň dodává, že existující obava z využívání bitocinů pro kriminální účely ve velkém měřítku nemusí být opodstatněná. Za to může fakt, že každá bitcoinová transakce je zaznamenávaná a tuto historii nelze žádným způsobem ukrýt ani měnit. Přestože jednotliví uživatelé bitcoinů jsou anonymní, již to, že všechny pohyby a přesuny této měny jsou veřejné, může bitcoin jako nástroj černé ekonomiky výrazně omezit.

Bank of America zároveň spočítala bitcoinům tzv. “fair value market capitalization”. Jde o celkovou maximální odhadovanou hodnotu všech vydaných bitcoinů, která odpovídá současné situaci na trhu, potenciálu měny, její popularitě a možnostem použití. Fair value v případě měny Bitcoin má být podle banky 15 miliard dolarů. To vzhledem k počtu v současnosti vydaných mincí vychází asi na 1300 dolarů za jeden bitcoin.

Naopak Číně se Bitcoin příliš nelíbí. Alespoň setak dá usoudit z toho, že země včera vydala všem lokálním finančním institucím zákaz s ním obchodovat jako s měnou. Zdůvodnila to tím, že hrozí praní špinavých peněz a ohrožení měnové stability. Navíc podle ní bitcoiny jsou sice “virtuální komoditou”, ale “nikoliv měnou v právním slova smyslu”, a proto “by v obchodním styku neměly být používány jako měna”.

Jednotlivcům Čína obchodování s bitcoiny nezakázala, upozornila je ale, že tak budou činit pouze na své vlastní nebezpečí. Trh na negativní zprávy z Číny, která poslední týdny poptávku po bitcoinech poháněla, zareagoval poklesem na 870 dolarů za kus. Od té doby si ale měna již opět polepšila, a vrátila se vzhůru přes hranici tisíce dolarů (kolem naší čtvrté odpolední stojí na Mt.Gox zhruba 1100 dolarů za kus).

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Selfpromo: Co všechno se mohlo koupit místo přihlášek na Cannes Lions

Letos agentury z celého světa do Cannes Lions poslaly rekordních 35 765 přihlášek a pořadatelům tak poslali poměrně sympatických 18,5 milionu eur. Kreativní amsterdamské duo Michael & Sharif vytvořilo microsite, ve které hledá odpověď na to, co všechno by se s tolika penězi dalo dělat. Jasně, je to trochu levné, ale jako agenturní selfpromo je to geniální!