Výzkumníci vytvořili wi-fi virus, který se šíří vzduchem

Výzkumníci britské University of Liverpool vytvořili zcela nový typ viru. Napadá pouze sítě wi-fi, běžný bezpečnostní program jej neodhalí a nejrychleji se šíří ve velkých městech, kde je velká konektivita a mnoho dostupných wi-fi sítí.

Že wi-fi sítě mají své nedostatky, zpravidla způsobené špatným nastavením routerů, to již dnes není žádné tajemství. Mnoho routerů je zabezpečených příliš ledabyle, na některých z nich je možné sledovat či odposlouchávat uživatelská data. Své o tom ví Google, který kvůli zaznamenávání dat z veřejných wi-fi sítí při tvorbě fotografických map Street View měl svého času v Evropě problémy s úřady.

Prozatím ale neexistoval žádný specializovaný virus, který by těchto nedostatků využíval. V rámci experimentu jej proto vytvořili tři britští výzkumníci z Belfastu a Liverpoolu Jonny Milliken, Valerio Selis a Alan Marshall a dali mu název Chameleon. Cílem výzkumu bylo zjistit, jak by se virus specializovaný na wi-fi choval v podmínkách běžného světa a zda je možné ho vytvořit tak, aby byl neodhalitelný běžně používanými programy pro bezpečnost počítačů. Druhou fází výzkumu, kterou se nyní trojice zabývá v návaznosti na fázi první, je přijít na základě výsledků experimentu se systémem využitelných obranných opatření.

Cíl se výzkumu povedlo naplnit až nad očekávání. Virus, který vytvořili, se dokázal ve velkých městech, kde je sítí wi-fi víc než dost, šířit velmi efektivně. Díky tomu, že přebýval pouze na wi-fi, a nesnažil se z ní infikovat další součásti sítě, například připojené počítače, byl pro běžné obranné programy zcela nerozpoznatelný. Klasický anti-malware program totiž podle výzkumníků hledá viry v počítači či venku na internetu, wi-fi síť ale zpravidla kontrolovat neumí.

Virus si během šíření z dostupných wi-fi sítí dokázal vybrat ty nejméně zabezpečené, které následně infikoval. Pokud narazil na dostatečně zabezpečenou síť, nechyl ji být a soustředil se raději tam, kde byl útok jednodušší. Tam, kde wi-fi routery napadl, dokázal Chameleon sledovat a zaznamenávat všechna připojení do wi-fi sítě od externích zařízení.

Výzkum byl publikován v časopise EURASIP Journal on Information Security. Součástí publikace je i systém, s jehož pomocí by viry tohoto typu mělo být možné bezpečně identifikovat.

Total
0
Shares
Další články