Vimeo nově tvůrcům obsahu umožní vydělávat

Vimeo odjakživa nabízí své služby zdarma s tím, že v případě zájmu o vyšší standard ve smyslu větší kapacity úložného prostoru pro videa, lepšího rozlišení, servisu a podobně bylo možné si zaplatit program Vimeo PRO či Vimeo Plus. Zároveň však dlouho uvažovalo nad tím, že je třeba financování nějakým způsobem rozšířit a mimo jiné nabídnout umělcům lepší šanci, jak tvorbu zpeněžit. Jednou z možných variant bylo zaměření na reklamu, jak nám v praxi ve velkém ukazuje YouTube, tato cesta se však prozatím Vimeu nezamlouvá.

Jeho majitelé se místo toho rozhodli využít stále populárnější crowdfunding, tedy financování různých projektů s pomocí dobrovolných příspěvků nadšených fanoušků daného nápadu. Nejznámějšími servery, které toho způsobu financování zejména v letošním roce velice úspěšně využívají, jsou Kickstarter a Indiegogo. Vimeo tedy přichází s funkcí Tip Jar, která umožní fanouškům ohodnotit dané video částkou 0,99 až 500 dolarů.

Z celkového hrubého výdělku si pak Vimeo vezme 15 procent a 85 procent obdrží autor videa. Uživatelsky příjemný je fakt, že k zaplacení daného videa není nutné být ani na stránkách zaregistrován, protože platba může probíhat přes PayPal nebo kreditní kartu. Druhou novinkou pak má být od příštího měsíce také Pay-To-View služba, která umožní uživatelům Video PRO zpoplatňovat svou tvorbu podle libosti s pomocí platební brány.

Via Vimeo