Video: Zakladatelé Googlu odpovídali na otázky Vinoda Khosly

Vinod Khosla je jedním z mála lidí, kterým se podařilo dostat na pódium oba zakladatele Googlu současně, a skoro třičtvrtě hodiny je zpovídat. Podívejte se na záznam rozhovoru, kde se řešilo vše, od budoucnosti technologií, umělou inteligenci a technologie ve zdravotnictví, až po narůstající objem regulací, daně a nezaměstnanost.

Larry Page a Sergey Brin, zakladatelé Googlu, bezpochyby patří mezi nejvlivnější osobnosti světa. Jejich myšlenky a názory by proto neměly minout nikoho, kdo se zajímá o budoucí směřování technologií.

Vinod Khosla z investorské společnosti Khosla Ventures před několika dny oba zakladatele Googlu zpovídal. Vzhledem k tomu, že jde o jejich blízkého přítele, se kterým se znají již dlouhé roky, padaly v rozhovoru i poměrně osobní (a o to zajímavější) otázky. Věděli jste třeba, že se Google hned v počátcích své existence málem stal předmětem akvizice, a to za pouhých 1.6 milionu dolarů?

Obchod se nakonec nekonal, cena, kterou zakladatelé Googlu požadovali, byla pro zájemce příliš vysoká. Produkt, který Google vyvíjel, jim nepřišel dostatečně zajímavý. Z dnešního pohledu je to ovšem víc než dobře. Kdyby Google tehdy nezůstal samostatnou společností, mnoho z produktů a služeb, které dnes každý den používáme, by vypadalo úplně jinak, nebo by vůbec nebyly k dispozici.

Mezi tématy, na která se stočila řeč, nechybělo mnoho skutečně zajímavých otázek:

  • Umělá inteligence: Sergey Brin věří, že časem lidstvo dokáže vytvořit roboty, kteří budou umět samostatně uvažovat a myslet lépe než lidé. Svědčí tomu podle něj mnohé indicie. Spoluzakladatel Googlu si ale netroufl odhadnout, kdy k tomu dojde.
  • Daně: Sergey Brin daně považuje za skvělý způsob, jak omezovat něžádoucí a podporovat vhodnou spotřebu – spotřeba zboží či služeb, u nichž převažují negativní vlivy a nehospodárnost, se zvýšením zdanění sníží (jako tomu dnes je třeba u alkoholu a tabáku). Naopak spotřeba, která je žádoucí, může být podpořena daňovými úlevami.
  • Nezaměstnanost: Jak se bude zvyšovat technologická vyspělost naší civilizace, stále více současných zaměstnání budou obstarávat roboti. Tím sice primárně dojde pouze k přesunu pracovní síly od jednodušších činností ke složitejším (stejně jako během průmyslové revoluce většina lidí opustila zemědělství a začala pracovat v průmyslu), může se ale snížit i celkový počet pracovních míst. Řešení může být podle zakladatelů Googlu dvojí — za prvé zkrácení pracovní doby, např. na čtyři dny v týdnu nebo zvýšením objemu dovolených, za druhé pak zaměstnávání více pracovníků na částečný úvazek místo jediného pracovníka na fulltime.
  • Přebujelá regulace: Státy a vlády celého světa mají ve zvyku během let průběžně zvyšovat objem regulace. Tím se zvyšuje komplexita právního systému a nároky, které klade na občany a firmy, aniž by se vždy souběžně zvyšovala i kvalita této regulace. Larry Page navrhuje jako řešení stanovit maximální počet stran, který mohou zákony dané země zabírat. Pokud by byl tento limit naplněn, a legislativa přišla s novým předpisem, musela by za každou jeho stránku zmizet jedna stránka v jiném předpise.
  • Data jako klíč ke zdraví: Pokud by existovala databáze, ve které by v anonymní podobě mohli výzkumníci zdravotní vyhledávat údaje o skutečných pacientech (bez jejich jména), zachránilo by to podle Larryho Page každý rok tisíce životů. Taková databáze ale není možná, dokud se nezmění legislativa kolem ochrany lékařských záznamů. Big data založená na lékařských záznamech skutečných lidí tak podle Page ke zkvalitňování zdravotní péče prozatím použít nepůjde.
  • Google do zdravotnictví nepůjde: Zakldatelé Googlu připouští, že zdravotnické technologie představují mnohem větší trh, než na jakém se nyní Google nachází. Přesto o tento segment usilovat nehodlají. Důvodem jsou velmi přísné regulace, které na zdravotnické technologie dopadají.

Celý rozhovor si můžete poslechnout níže. Pokud dáváte přednost čtení, kompletní přepis najdete tady.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Twitter zveřejnil první Transparency Report

Po vzoru Googlu zveřejnil Twitter k příležitosti blížících se oslav amerického Dne nezávislosti a také uplynutí prvního pololetí statistiku všech podle zákona podaných žádostí o data uživatelů nebo o stažení obsahu. Obavy z ústupků represivním režimům se nepotvrdily, statistikám kralují Spojené státy.