Video: Samořídící auta od Googlu v rušných městských ulicích

Samořídící auta od Googlu už najela přes milion kilometrů a za tu dobu se mnoho naučila. Google nyní pracuje na navigaci v městských ulicích a na rušných křižovatkách. Soudě podle videa, které společnost zveřejnila, jsou pokroky obrovské.

Auto, které dokáže samostatně jet na testovací dráze nebo v odlehlých oblastech, kde široko daleko není živáčka a silnice vedou desítky kilometrů jen rovně, je sice diváckou zajímavostí, v praxi to ale není příliš použitelné. Co ale auto, které dokáže bez nehody samostatně navigovat rušnou městskou dopravou, kde se mezi všudypřítomnými automobily mísí i cyklisté, motorky, chodci, semafory a nejrůznější stavební či jiné překážky na silnici i kolem ní? Takové auto už by přece prakticky použitelné být mohlo.

Soudě podle videa, které včera zveřejnil Google, se společnost takovému automobilu začíná přibližovat. Sama sice přiznává, že stále je na čem pracovat a s některými problémy si zatím rady neví, pokroky jsou ale obrovské. Automobily už dokáží identifikovat odbočujícího cyklistu, a to i pokud si své rozhodnutí několikrát rozmyslí, stavební uzávěru na silnici (a automaticky se jí vyhnout) a samozřejmě rozpoznat barvy na semaforu či přecházející a vyčkávající chodce.

Testování pomocí zkušebních jízd probíhá v okolí sídla Googlu, v Mountain View v Kalifornii. Testovací auta od svých počátků najela již přes 1,1 milionu kilometrů a v nejbližší době se rozhodně nechystají zastavit. Aby byla zaručena bezpečnost okolního provozu, je v každém autě za všech okolností přítomen řidič, který situaci kontroluje a v případě potřeby manuálně zakročí.

Podle Googlu dosavadní provoz ukázal, že co se člověku v rámci provozu může jevit jako náhodný ruch a pohyb, je ve skutečnosti poměrně předvídatelné a dobře automaticky zpracovatelné. Až budou samořídící automobily schopné  bez lidského zásahu projet i těmi nejzapeklitějšími místy v Mountain View (což prý zatím nedokáží), chce se Google posunout na další metu a začít je testovat i v dalších a větších městech.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nej kampaně na Twitteru: Vlezlá houba a tweetující orchestr

Naší pravidelně nepravidelnou rubriku věnovanou nejzajímavějším kampaním na sociálních sítích jsme se tentokrát rozhodli věnovat exkluzivně Twitteru, který se může z poslední doby pochlubit několika zajímavými případy. Zahrnují stalkující maskoty, vzájemné špičkování mezi značkami, prodej reklamy na vlastním profilu a stále častěji také hudbu.