Video: NASA vysvětluje, proč ještě nenastane konec světa

Šílenství okolo 21. prosince a údajné mayské předpovědi o konci světa naplno propuklo asi před rokem a od té doby se veřejnost pře o pravdivosti těchto katastrofických proroctví. NASA se rozhodla také zapojit a zveřejnila speciální stránku i uklidňující video, které vysvětluje, proč svět určitě nezanikne.

Mayský kalendář má údajně rokem 2012 končit. Svět, jak ho známe, zmizí. Tedy alespoň podle jedné teorie. Podobné předpovědi se vyskytují každý rok v překvapivém množství – připomeňte se třeba náš loňský článek Včera proběhl konec světa, internet se dobře bavil. Největší panika, která přinesla i několik masových sebevražd, propukla v roce 2000, kdy se lámalo tisíciletí. Většinou se ale podobné předpovědi nedostanou na první stránky novin a nezůstávají tam po celý rok. Mayskému kalendáři se to ale za vydatné pomoci médií podařilo a povedlo se vystrašit či znejistět větší množství lidí než obvykle.

Je tedy pochopitelné, že v zájmu potlačení paniky vystoupilo mnoho vědeckých odborníků s různými zdůvodněními toho, proč ještě konec světa nenastane. Nedávno se po jejich bok zařadila i NASA se stránkou věnovanou tomuto tématu a vysvětlujícím videem. To umístila na internet krátce poté, co její zástupci moderovali na Google+ diskuzi právě o tomto tématu.

Video mělo být očividně odvysíláno až 22. prosince, jak koneckonců napovídá i jeho název. Vysvětluje, že mayské proroctví bylo pochopeno špatně, kalendář nekončí 21. prosincem a neexistuje žádné proroctví, které by o tomto datu mluvilo. Což ovšem neznamená, že by celá věc nebyla naprosto fascinující, jak dokládá i 35 let trvající zájem astrologa Carlsona, který ve videu vystupuje.

Mayské počítání času, kalendář a systém znaků patří mezi nejkomplexnější, které jsme kdy objevili. Nikde ale není popisován konec světa. I vědci ve videu potvrzují, že v okolí naší planety se nevyskytuje žádný meteorit ani jiné těleso, které by mohlo způsobit katastrofu takového rozsahu. Kdyby takové bylo, už bychom ho všichni viděli na obloze. Stejně tak není ohrožením Slunce, alespoň v současné době, a vůbec se zdá, že nás vánoční svátky přeci jen neminou.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nej kampaně na Twitteru: Vlezlá houba a tweetující orchestr

Naší pravidelně nepravidelnou rubriku věnovanou nejzajímavějším kampaním na sociálních sítích jsme se tentokrát rozhodli věnovat exkluzivně Twitteru, který se může z poslední doby pochlubit několika zajímavými případy. Zahrnují stalkující maskoty, vzájemné špičkování mezi značkami, prodej reklamy na vlastním profilu a stále častěji také hudbu.