Více plastů = méně provozuschopných penisů

Přední světová epidemioložka Shanna Swan přednášející na lékařské fakultě Mount Sinai v New Yorku zjistila, že ftaláty mají na svědomí děti se znetvořenými pohlavími orgány.

Vědci zabývající se životním prostředím v nové knize nazvané „Count Down“ popisují výzvy, kterým čelí lidská reprodukce, i to, proč se pohlavní orgány deformují v závislosti na znečištění. Doktorka Shanna Swan konstatuje, že lidstvo dospělo do existenční krize (čti: blížící se neplodnost), což je následek ftalátů – chemikálie, které se používají při výrobě plastů. Tyto chemikálie produkují znečištění, které ovlivňuje endokrinní systém produkující hormony během sexuálního vývoje. V důsledku toho se podle Shanny Swan rodí stále více dětí s malými penisy.

Kniha popisuje, jak náš moderní způsob života ohrožuje počet lidských spermií a jak ovlivňuje a mění vývoj mužů a žen. Zkrátka i to, jak ohrožuje budoucnost lidské rasy. Výzkum začal u ftalátového syndromu, který byl pozorován u potkanů, jejichž plody byly vystavené chemikáliím. Narozená mláďata měla menší genitálie. Dále bylo zjištěno, že malí chlapci, kteří byli v děloze vystaveni ftalátům, disponovali kratší anogenitální vzdáleností (AGD), která má co dočinění s velikostí penisu.

Ftaláty našly upotřebení v průmyslu, kde zvyšují pružnost plastů. Bohužel se dostávají i do hraček a potravin, čímž poškozují lidské zdraví a vývoj

Doktorka Shanna Swan, která je profesorkou environmentální medicíny a veřejného zdraví, založila svou práci na sérii výzkumných studií. Jedna z nich, publikovaná v roce 2017, odhalila, že hladina spermií u mužů v západních zemích za poslední čtyři desetiletí poklesla o více než 50 %.

Ve své knize doktorka Swan vyjádřila obavu, že rychle klesající míra plodnosti bude mít za následek to, že většina mužů nebude moci do roku 2045 produkovat životaschopné spermie. Všechna zjištění jsou v nové knize uspořádána a vysvětlena v širším kontextu. 

O rozšíření této pikantní zprávy se zasadila hlavně osmnáctiletá environmentální aktivistka Greta Thunberg, která ji sdílela na svém Twitteru, kde má 4,9 miliony followerů.

Budoucnost plastů, jejichž využití je široké – od záchranných zdravotnických materiálů až po konzervaci potravin – je jedním z bodů sváru při diskusích o ochraně klimatu a životního prostředí.

Zdroj: news.sky.comlinkedin.commarketwatch.com

Total
8
Shares
Další články
Přečtěte si více

Wikimedia už má přes půl miliardy unikátních návštěvníků měsíčně

Wikimedia Foundation sice provozuje nejznámější internetovou encyklopedii WIkipedia, rozhodně to ale není jediná služba, za kterou stojí. Spolu s dalšími servery, mezi které patří Wikibooks, WIkidata, Wikimedia Commons a nové Wikivoyage, dosáhla podle comScore organizace poprvé ve své historii přes půl miliardy unikátních návštěvníků.