Verizon ve svých mobilech podporuje Skype

Verizon, vůbec největší americký mobilní operátor, bude podle agentury Bloomberg poskytovat mobilním telefonům podporu pro Skype. Z přístrojů fungujících v rámci sítě 3G by v budoucnu zákazníci mohli volat pomocí této Voice over Internet Protocol (VoIP) služby a ušetřit díky tomu za tarify s volnými minutami.

Co k podobnému kroku Verizon vede? Nabízí se souvislost s nedávnou změnou tarifů dvou největších mobilních operátorů USA (kromě Verizonu to je AT&T, které je sice v USA nechvalně známé špatným pokrytím, nicméně výhradní distributorství iPhonů jim stále přináší nové zákazníky). Zatímco datové tarify zůstaly bez větších změn, došlo k výraznému zlevnění volání. Mobilní operátoři v Americe jak se zdá opouštějí tradiční přístup, kdy pilířem podnikání je volání a SMS, a přecházejí k obchodnímu modelu více zaměřenému na data. Stále více uživatelů totiž telefony (či spíše chytré telefony) používá jako kapesní počítač, s přístupem k emailu a dalšími praktickými funkcemi. Naopak poprávka po volání se v Americe snižuje. Mobilní operátoři jsou tak nuceni se stát spíše poskytovateli mobilního přístupu k internetu.

Zpátky ke Skypu, pro operátory to znamená, že místo za telefonování dostanou zaplaceno za přenos dat. Zadarmo tedy zákazník volat nebude. Možná se časem dočkáme i toho, že se bude platit pouze za objem přenesených dat, místo modelu, kdy se platí zvlášť za volání/sms/mms/data/atd.

Skype v ČR

U nás je Skype velice oblíbený, v České Republice je registrováno více než 3 miliony účtů. Mnoho z těchto uživatelů by jistě ocenilo využívání služby z mobilu. Brání tomu ale dvě zásadní překážky. Za prvé, operátoři stále ještě na volání hodně spoléhají při tvorbě obratu a zisku. Za druhé, pro využívání služeb typu Skype, které jsou náročné na objem dat, je nutné být na síti 3G. Tu u nás poskytují dva operátoři, T-Mobile a Telefonica. Snad s vyjímkou největších měst ale jejich sítě nemají potřebné kapacity pro takový nápor dat, jaký by byl potřeba, kdyby zákazníci hromadně přecházeli ke Skypu.

A tak volání přes Skype zůstane zatím doménou osobních počítačů.