Umí plechovka od piva fotit?

Co potřebujete k zachycení možná nejdéle exponované fotografie vůbec? Osm let a plechovku od piva.

Týden po závěrečném ceremoniálu olympijských her v Londýně v roce 2012 umístila Regina Valkenborgh, studentka magisterského studia na Univerzitě v Hertfordshire, na budovu školní observatoře plechovku od piva s vrstvou světlocitlivého materiálu, a pak na to patrně zapomněla. O osm let později, v září 2020, se ukázalo, že na vnitřní straně plechovky vznikla fotografie, resp. jedna z nejdéle exponovaných fotografií, které kdy byly pořízeny.

Tehdejší studentka experimentovala s technikou dírkové komory a rozhodla se vyrobit jednoduchou a provizorní kameru pomocí plechovky, která po neurčenou dobu bude zachycovat vycházející a zapadající slunce. Nakonec zůstala plechovka na stěně observatoře osm let – a podle vyjádření univerzity bylo na filmu uvnitř plechovky zachyceno 2 953 obloukových pohybů slunce.

Obrázek nazvaný „Days in the Sun“ dokumentuje cestu slunce po obloze na severní polokouli. Nejvyšší oblouky odpovídají letnímu slunovratu (tj. nejdelšímu dni v roce), a jak čas plynul, nejnižší oblouky zaznamenaly zimní slunovrat (tj. nejkratší den). Přerušení světelných cest naznačuje zamračené dny, kdežto sytější barvy ukazují ty slunečné.

Autorka fotografie se domnívá, že obrázek zůstal nedotčený spíš náhodou. Techniku dírkové komory (pinhole) dříve zkoušela několikrát, ale fotografie často zničila vlhkost, fotografický papír se stočil. Zmíněný podomácku vyrobený „fotoaparát“ však přežil – navzdory různým ročním obdobím, drsnému počasí, živočichům i zvídavým pohledům lidí. V dnešní době se totiž lidé snadno nechají znepokojit předměty připevněnými k budovám, ke sloupům veřejného osvětlení apod. Přesto DIY fotoaparát odolal zubu času.

Dírkovou kameru nakonec (podle plánu) sundal technický pracovník a fotografie byla představena k 50. výročí observatoře. Ta ve svém tweetu uvedla, že fotografie sledovala „16 % doby existence observatoře, 12 % doby panování Alžběty II. a 4 % času existence samotného média fotografie“.

Aby mohla fotka zachycující slunce pomocí dlouhé expozice vůbec vzniknout, bylo třeba do plechovky nainstalovat světlocitlivý papír a do plechovky udělat malý otvor (většinou stačí dírka jehlou). Tato dírka slouží jako tradiční objektiv fotoaparátu – sluneční světlo koncentrované špendlíkovou dírkou vypálilo stopu na filmovém papíru.

Nejdelší expozice dosud vytvářel německý fotograf Michael Wesely, který se proslavil svými ultra dlouhými (tříletými) expozicemi měst.

Zdroj: Vice

Diskuze k článku