Umělá inteligence vygenerovala 3000 nových pokémonů

Programátor Matthew Rayfield, který se zaměřuje na mobilní a webové hry a různé další vychytávky, vytvořil pomocí algoritmů AI a strojového učení nové pokémony – příšerky, které dosud svět neviděl. K tomu mu posloužil jeho vlastní kód a „Generative Pretrained Transformer 2“ neboli GPT-2, systém pro generování nového textu. Vznik mocného GPT-2 modelu byl zahalen závojem tajemna a tvůrci – společnost Open AI – před jeho vydáním vypouštěli do světa pouze kusé informace, aby veřejnost naladili. V současnosti je k dispozici jak GPT-2, tak i jednodušší modely, a odborníci nyní zkoumají možnosti související s generováním obrazu.

Když se začal Rayfield svému projektu věnovat, neměl však o probíhajícím výzkumu, zaměřeném na generování obrazu, ani ponětí. Takže se vydal svou vlastní cestou. Ve videu programátor vysvětluje podrobný postup, jak nová pokémoní monstra vznikala. Shromáždil 800 obrázků (pixelových spritů) ze tří různých pokémonových her a transformoval každý sprite do textu, pixel za pixelem. Ke každému znaku byla přiřazena barva, například ~ reprezentuje průhlednou a další znaky jako „!, B, a“ představují jednotlivé barvy.

Výsledkem bylo 100 000 řádků textu. Ty programátor předložil GPT-2, který na základě předloženého textu vytvořil text náhodný. Tyto řádky se následně převedly do barevného obrazu. A co z toho vzešlo? Malá pokroucená pixelová stvoření, která – pokud použijete trochu fantazie – se skutečně něčím podobají Pokémonům. A buďme upřímní, mnoho známých Pokémonů stejně nevypadá zrovna přirozeně, takže v tom není zase takový rozdíl… Nejzdařilejší potvůrky, vygenerované umělou inteligencí, jsou tak nakonec docela věrné původní předloze.

Jak je s výsledem spokojený jejich tvůrce? Nemyslí si, že by zrůdičky vypadaly jako Pokémoni, ale rozhodně jsou jim podobné. Jako by se v nich opravdu něco dělo, jako by se pokoušely o něco víc. Nejsou to prý jen náhodné pixely, ale mají podstatu, jakési tělo.

Rayfield požádal ilustrátorku Rachel Briggs, aby některá podařená stvořená nakreslila – člověk nikdy neví, možná je Nintendo bude chtít chytit všechny.

Zdroj: Vice

Diskuze k článku